Fotbal batut de natura

7 August 2010
827 Vizualizari | 0 Comentarii
Ieri s-au disputat primele trei partide din runda cu numarul trei a Ligii I la fotbal. Rapid a terminat la egalitate partida disputata acasa cu Otelul Galati (scor 0-0), Universitatea Cluj si FC Vaslui au terminat tot la egalitate (scor 1-1), in timp ce Victoria Branesti si Universitatea Craiova au terminat la fel de indecis (scor 0-0). Primul joc al zilei a fost cel de la Cluj, dintre Universitatea si FC Vaslui. Chiar daca jocul nu a atras atentia microbistilor, s-a remarcat inversunarea cu care natura s-a luptat impotriva celor prezenti. Partida a fost intrerupta minute bune, dupa ce o ploaie torentiala ,care s-a abatut asupra Clujului, a facut ca terenul sa devina impracticabil. Doar un sfert de ora s-a putut juca fotbal. Imediat s-a napustit o furtuna violenta, care a pus stapanire peste intreg orasul, din cer cazand bucati mari de gheata. Timp de aproape 40 minute, jucatorii si oficialii celor doua echipe au urmarit de la gura tunelului spre vestiare cum afara toarna cu galeata. Centralul Augustus Constantin a decis, insa, reinceperea jocului dupa ce ploaia s-a oprit, chiar daca mingea nu mai sarea la fel in toate partile gazonului. Dupa o asa vreme, si jocul s-a mai inviorat. Poate si din cauza ploii, Augustus Constantin a dictat un penalty usor pentru Vaslui, transformat de Wesley (min. 82). Totusi, Cvirik a adus egalitatea pe tabela de marcaj la doar doua minute, astfel incat partida s-a terminat nedecis, scor 1-1. Intr-un alt joc al zilei, Rapid si Otelul Galati au incheiat la egalitate (scor 0-0), meciul doi al zilei de ieri. Partida s-a disputat pe arena din Giulesti, egalul smuls de galateni fiind unul foarte important pentru echipa de la malul Dunarii in economia clasamentului. Egalul l-a infuriat pe Marius Sumudica, antrenorul Rapidului. Acesta i-a acuzat pe galateni de anti-joc. "Sunt suparat pentru modul de a interpreta acest joc, o echipa care a venit sa stea doar pe jos, trageau de timp din prima repriza, au refuzat jocul. N-am primit gol, n-am marcat, e adevarat, avem probleme pe faza de atac, speram sa le remediem. Cu toate echipele este greu, îi felicit pe acesti suporteri ai Galatiului, care ma înjura mereu", a spus Sumudica. In ultimul joc al zilei, nou promovata Victoria Branesti a invins Universitatea Craiova, cu scorul de 1-0 (0-0), printr-un gol marcat de Simion in minutul 68.

Page time :0.1617 (s) | 22 queries | Mysql time :0.035610 (s)