Fotbal cu pietre si pistoale la Buzau

3 Martie 2008
1580 Vizualizari | 0 Comentarii
• La finalul meciului dintre Gloria Buzau si Politehnica Iasi 1-1 (1-1), un suporter buzoian a intrat pe teren sa se razboiasca cu jucatorii ieseni • Conform declaratiilor oficialilor ieseni, suporterul din Buzau era inarmat in momentul in care a intrat pe teren • "Cristea mi-a spus ca suporterul are un pistol. Nu se poate asa ceva. Ti-e si frica sa mai vii la un meci", a declarat antrenorul Popa • Golul Politehnicii a fost inscris de Sebastian Sfarlea in minutul 13, dintr-o lovitura libera executata inselator de micutul mijlocas al iesenilor • Poli nu a reusit sa sparga gheata in meciurile din deplasare, dar cu acest succes, formatia din Copou ocupa in continuare locul 10 in clasamentul la zi

Imagini socante la finalul meciului dintre Gloria Buzau si Politehnica Iasi. In prelungirile partidei din Crang, un suporter buzoian a patruns pe teren si s-a dus tinta sa-i ceara socoteala lui Andrei Cristea. Socant este insa faptul ca, asa cum declara oficialii ieseni, din cate se pare suporterul era inarmat. "Cristea mi-a spus ca suporterul are un pistol. Nu se poate asa ceva. Ti-e si frica sa mai vii la un meci. Trebuie luate masuri urgente. Cum a reusit acest suporter sa intre pe teren si cum a reusit sa intre pe stadion inarmat? Este incredibil. In plus, s-a aruncat cu pietre in noi. Acesta nu mai este sport", a acuzat antrenorul Popa. Mai grav este ca acest suporter a fost scos de pe teren de fortele de ordine, dar nu a fost nici macar perchezitionat si cu atat mai putin retinut. Imediat dupa fluierul de final al partidei, acelasi suporter turbulent si tolerat de fortele de ordine a sarit la gatul lui Costel Ilie (fratele lui Adrian Ilie), unul dintre masorii Politehnicii si a reusit chiar sa-l loveasca pe acesta. "Am cerut celor doi observatori, domnul Ionita si domnul Stoenescu, dar si arbitrului Ionica Serea sa noteze in raport tot ceea ce s-a intamplat la Buzau. Daca se adevereste ca acel suporter avea un pistol, lucrurile sunt foarte grave. Am fost aproape de o tragedie", a declarat si presedintele Politehnicii Iasi, Sorin Boca. Dincolo de evenimentele reprobabile, revenind la sport, victoria cu Steaua Bucuresti le-a dat aripi fotbalistilor ieseni care au facut un meci bun si in deplasarea de ieri de la Gloria Buzau. In fata unui stadion ostil si a unei echipe artagoase, jucatorii lui Popa au evoluat cu mult calm, au obtinut un rezultat de egalitate, dar au dovedit in multe momente ca merita sa castige chiar toate cele trei puncte puse in joc. Oaspetii au inceput in atac meciul din Crang si, in minutul 3, Milea a sutat frumos de la 20 metri, dar Minca nu a avut emotii in a retine balonul. Timp de 5 minute, buzoienii nu au iesit din jumatatea lor de teren, dar cand au facut-o au deschis scorul, dupa ce Litu a inscris cu capul dupa o centrare a lui Paleacu. O noua gafa in defensiva lui Popa, pentru ca Litu a ramas incredibil de singur in careul iesean si a indeplinit o simpla formalitate. Formatia din Copou nu a resimtit socul si doar opt minute mai tarziu, Sebastian Sfarlea a egalat cu un sut inselator la o lovitura libera de la peste 25 metri. Minca a intarziat plonjonul, fiind derutat si de o saritura falsa la cap a atacantului Ionut Bilba.

Ocazii uriase

Dupa acest gol, mult mai matura in joc, formatia lui Popa a trecut la carma partidei, dar in minutul 26, acelasi Sfarlea a executat dezamagitor o lovitura libera de la 18 metri, foarte bine obtinuta de slovenul Bersnjak. Doar cinci minute mai tarziu s-a petrecut cea mai incinsa faza a partidei. Litu a cazut in careu dupa un contact cu Lucian Cristian Munteanu, iar buzoienii au luat foc, solicitand penalty. Reluarile TV i-au dat insa dreptate centralului focsanean Ionica Serea, foarte exact in timpul partidei de ieri. Acesta avea sa fie si scorul pauzei, dupa o prima repriza in care iesenii au dominat mai mult, dar au pacatuit din nou in defensiva. Dupa revenirea de la cabine, Bilba a scapat singur pe partea stanga in sensul de atac a Politehnicii, dar in locul unei pase la Cristea, singur la 7 metri, a preferat un sut din unghi, respins in corner de Mihai Minca. Gazdele au avut apoi doua zvacniri, dar Claudiu Ionescu (sut pe langa poarta in minutul 54, dupa o gafa a lui Pecnik) si Dino Eze (sut de la 18 metri in bratele lui Branet) nu au reusit sa inscrie golul izbavitor. De partea cealalta, jucatorii lui Popa s-au aparat foarte sus, linia de mijloc a recuperat foarte multe mingi la mijlocul terenului, dar iesenii au pacatuit la finalizare, acolo unde Bilba si Cristea nu au fost nici sustinuti foarte bine de colegi si nici nu s-au aflat intr-o zi de gratie. De altfel, Bilba a avut si o ocazie uriasa in minutul 72, cand a centrat perfect in fata portii, dar mingea a traversat careul fara ca vreun jucator al iesenilor sa o poata ajunge si impinge in poarta. Pana la finalul meciului, jucatorii ieseni au aratat ca sunt mult mai maturi in joc decat buzoienii, care au mai replicat doar prin Dino Ezze (cap pe langa poarta), Bicfalvi (sut mult peste poarta din lovitura libera) si Simion (sut din unghi, respins spectaculos de Branet).

Incidente la final

Partida nu s-a incheiat fara cateva incidente intre cei 22 de jucatori, dupa ce Homei a sutat, fara intentie, o minge in fata lui Bicfalvi. Buzoienii s-au inflamat, un spectator a patruns pe teren sa-i ceara socoteala lui Popa, dar pana la urma spiritele au fost calmate de interventia jandarmilor, nu inainte ca spectatorii din Buzau sa arunce cu pietre, sa-i ameninte si sa-i injure ca la usa cortului atat pe cei 100 de suporteri ieseni care au facut deplasarea la meci, dar si pe oficialii Politehnicii. Pana la urma, partida s-a incheiat cu scorul de 1-1, Politehnica aratand o cu totul alta fata in meciurile din deplasare fata de prima parte a campionatului. Trupa lui Popa nu a reusit sa sparga gheata in meciurile din deplasare, dar cu acest succes, formatia din Copou ocupa in continuare locul 10 in clasamentul la zi, la egalitate de puncte cu Universitatea Craiova (locul 11) si Gloria Buzau (12), dar cu un golaveraj mai bun decat cele doua grupari. Etapa viitoare, duminica, 9 martie, Politehnica primeste vizita echipei Ceahlaul Piatra Neamt, intr-un alt derby de orgoliu in Moldova.

Gloria Buzau - Politehnica Iasi 1-1 (1-1) Marcatori: Litu (`5) / Sfarlea (`13) Stadion: Gloria Vreme: frumoasa Spectatori: 7000 (100 de la Iasi) Gazon: moale Formatii: Gloria Buzau: Minca, Ninu, Tudose, Jozic, Filip, Paleacu, Gheorghita (`46 Claudiu Ionescu), Vlaicu (`76 Bicfalvi), Eze, Litu (`64 Suleap), Simion. Antrenor: Stefan Stoica. Politehnica Iasi: Branet - Homei, Ciobanu, Cristian Munteanu, Pecnik - Milea - Cristea, Bersnjak, Naidin (`50 Paruolo), Sfarlea - Bilba. Antrenor: Ionut Popa. Jucatorul meciului: Sebastian Sfarlea Arbitri: Ionica Serea - 7, Nicolae Marodin - 7, Catalin Savu - 7. Cartonase galbene: Minca, Claudiu Ionescu, Litu, Tudose / Bilba, Cristea, Homei Observatori: Mircea Stoenescu si Valeriu Ionita