Fotbal - Divizia B: Dezastru in Dealul Copoului

27 Aprilie 2003
832 Vizualizari | 0 Comentarii
•Poli Unirea Iasi - Gloria Buzau 1-3 (0-1) Etapa a 23-a din cadrul Diviziei B de fotbal a fost programata ieri, in devans cu o zi, pentru a permite astfel celor implicati in fenomenul sportiv sa petreaca impreuna cu familiile Pastele ortodox. Pe Stadionul "Emil Alexandrescu" din Dealul Copoului, in fata unui public cifrat la 6.000 de spectatori, Poli Unirea Iasi s-a confruntat cu galonata Gloria Buzau, ambele combatante dorind promovarea in prima liga. Din pacate, iesenii au fost de nerecunoscut in derby-ul contra buzoienilor, oaspetii reusind o victorie surprinzatoare, cu scorul de 3-1 (1-0). Mai mult chiar, fundasii ieseni Vaduva, Ilie si Ionescu au gafat ca niste incepatori la goluri inscrise de oaspeti, portarul Campeanu avand si el partea sa de vina la ultimul, cand a gafat ca un debutant. In prima repriza, ambele echipe au ratat destule ocazii la cele doua porti, prin Dobrea (8', 16'), Cristea (11', 24'), Botan (20', 36') si Dragoi (43'), respectiv Balan (9'), Apostol (25') si Gae (33', 35' - bara). In ultimul minut al primei reprize (45'), oaspetii deschid insa scorul prin Gae, care reia in poarta ieseana, din 3 metri, nestingherit, o centrare de pe stanga venita de la Gheorghe (0-1). Dupa pauza, dupa ce Vintila rateaza egalarea in min. 59, patru minute mai tarziu, noul intrat Balba inscrie cu un sut puternic din 12 metri (1-1, in min. 63). Mingea este repusa de la centrul terenului, urmeaza un atac pe partea stanga a buzoienilor si Dumitru Gheorghe, din 14 metri, inscrie pe sub portarul Campeanu (1-2, in min. 64). Gafa lui Nelu Campeanu Oaspetii se simt in continuare ca pe teren propriu si, in min. 75, Gae centreaza de pe partea dreapta, Campeanu prinde balonul pe care il scapa apoi pe spate si Bunica, din 2 metri, inscrie in poarta goala (1-3, rezultat final). La acest scor, spectatorii parasesc stadionul din Copou, multi dintre ei apostrofandu-si favoritii si aplaudandu-i la scena deschisa pe buzoieni. Mai mult chiar, un "mucalit" de la tribuna oficiala rosteste cu voce tare la adresa antrenorului buzoian Viorel Ion, care a si evoluat pe teren sase minute, apoi a reveit pe banca, accidentat: "Viorele, cui i-ai dat banii, mama?". Si pentru ca "meniul" sa fie complet, in min. 89, ieseanul Balba face al doilea hent voluntar si este eliminat. Cei care au mai ramas in tribune spun ca buzoienii au facut patru inlocuiri in loc de trei regulamentare si Iasul va castiga atunci cu 3-0, la "masa verde"... Probabil ca a fost ultimul "banc" al saptamanii. Partida de la Iasi, arbitrata de brigada Sorin Corpodean (Alba Iulia, care l-a inlocuit in ultimul moment pe pitesteanul Aurelian Simion) - Florin Buturca (Satu Mare) si Eduard Eugen Dumitrescu (Pitesti), observatorul meciului fiind bucuresteanul Victor Cicu, a prezentat urmatoarele distributii: - Poli Unirea Iasi: Campeanu - Vaduva, Adrian Ilie, Irinel Ionescu - Abalasei, Botan (Marius Vintila 41'), Mihai Dragoi, Cristea, Danut Munteanu (Gheban 68') - Chiper (Balba 61'), Dobrea. Antrenori: Marin Barbu si Narcis Ciocarlan. - Gloria Buzau: Leu - Cotoian, C. Petre, Oancia, R. Stan, S. Balan - Gae (Cosoreanu 85'), Dobozi, I. Apostol - Bunica (V. Ion 76', Cl. Batranu 82'), D. Gheorghe. Antrenor-jucator: Viorel Ion. Dan TEODORESCU Clasamentul: 1. Petrolul Ploiesti 23 14 4 5 30-18 46 (+10) 2. Gloria Buzau 23 12 6 5 31-21 42 (+9) 3. FC Onesti 23 12 3 8 40-26 39 (+6) 4. Midia Navodari 23 11 4 8 35-36 37 (+4) 5. Electromagnetica 23 11 3 9 29-29 36 (0) 6. Poli Unirea Iasi 23 10 5 8 30-26 35 (-1) 7. Metalul Plopeni 23 10 5 8 27-26 35 (-1) 8. International Pitesti23 10 3 10 36-24 33 (-3) 9. Dacia Unirea Braila23 9 6 8 24-24 33 (0) 10. Unirea Focsani 23 9 4 10 24-23 31 (-5) 11. Inter Gaz Bucuresti23 7 8 8 24-23 29 (-4) 12. Cimentul Fieni 23 8 5 10 25-30 29 (-7) 13. Bucovina Suceava 23 8 5 10 21-26 29 (-4) 14. CSM Medgidia 23 8 4 11 27-34 28 (-8) 15. Rulmentul Alexandria23 6 2 15 22-37 20 (-13) 16. Foresta Falticeni 23 3 5 15 16-38 14 (-19)