Fotbal - Divizia B: La o jumatate de ora de rusine

22 Martie 2004
1306 Vizualizari | 0 Comentarii
•Oltul Sfantu Gheorghe - Poli Iasi 0-4, in etapa a XVII-a Diviziei B de fotbal •Iesenii au transat partida in ultimele treizeci de minute, dupa ce in prima ora de joc au fost de nerecunoscut •In prima repriza, gazdele au ratat si un penalty •Antrenorul din Sfantu Gheorghe il acuza pe presedintele iesean Marius Stan de declaratii defaimatoare Inaintea partidei, din cadrul etapei a XVII-a a Diviziei B de fotbal, dintre Oltul Sfantu Gheorghe si Poli Iasi se credea ca meciul are o singura favorita certa, trupa antrenata de Vasile Simionas. Din pacate insa, fotbalistii ieseni au parut a fi inca sub euforia victoriei cu FC Vaslui, avand o prima repriza foarte slaba, poate cea mai slaba din actuala editie de campionat. In primele 45 de minute, ardelenii au dominat clar partida, profitand si de ziua slaba prinsa de Gheban, care avea sa produca de altfel si cea mai mare ocazie a primei reprize, penalty-ul ratat de Hatnagy. Atunci, in minutul 21, fundasul iesean a gresit o pasa simpla la mijlocul terenului si i-a permis astfel lui Hatnagy sa ramana fata in fata cu Paraschiv, ultimul nostru aparator. Acesta a intins piciorul la minge, dar inainte sa atinga balonul se pare ca i-a atins piciorul atacantului din Sfantu Gheorghe. Arbitrul Burloiu dicteaza penalty, executa acelasi Hatnagy in stanga lui Arcanu, care se intinde bine si respinge mingea. Desi se credea ca acesta va fi semnalul trezirii fotbalistilor Politehnicii, Bernard si compania au intarziat sa intre in joc, intrecandu-se in stangacii. Prima ocazie cat de cat notabila a celor de la Poli s-a inregistrat in minutul 27, cand Pacurar a centrat pentru Savu, care trimite alaturi de poarta. Pana la finalul primei reprize, Balba, Mitruc si Cristea au mai incercat sa suteze pe poarta, dar de fiecare data mingile trimise de ei au ocolit cu mult cadrul buturilor. Ultima ocazie a primului act a apartinut lui Gal, care in minutul 35 a trimis un sut violent de la 35 de metri, retinut cu greu, in doi timpi, de portarul Arcanu, excelent pe intreaga durata a jocului. Schimbarea la fata La pauza, antrenorul Simionas face o schimbare inspirata, inlocuindu-l pe Gheban, foarte slab in primele 45 de minute, cu Botan, un jucator mai ofensiv si care a avut drept rol mentinerea posesiei. Schimbarea isi arata roadele si, in minutul 55, Botan trage violent peste poarta, dintr-o lovitura libera, lateral dreapta. Cinci minute mai tarziu, gazdele au o buna oportunitate de a marca prin Vajda, dar Tinel Petre se opune excelent. In minutul 62, Alin Savu isi face datoria si reuseste sa deschida scorul, in urma unei pase foarte bune primita de la colegul din linia de atac, Ionut Balba. Dupa golul primit, echipa pregatita de Ion Constantinescu se prabuseste si cedeaza total initiativa, permitandu-le iesenilor sa mai inscrie inca de trei ori. In minutul 66, Balba mai centreaza o data de pe dreapta, la capatul centrarii lui aflandu-se de aceasta data Marius Pacurar, care duce scorul la 2-0. Tot fostul atacant sucevean este cel care duce scorul la 3-0, dupa ce impinge o minge in poarta, dupa o actiune a lui Mitruc. Introdus in teren in minutul 78, Luca inscrie, opt minute mai tarziu, ultimul gol al iesenilor, dupa ce s-a jucat cu intreaga aparare adversa, driblandu-l inclusiv pe portarul Fabian. In afara celor patru goluri, reusite toate in ultima treime a jocului, jucatorii lui Vasile Simionas au mai avut inca trei mari ocazii de gol, toate ratate insa de Alin Savu, Botan si Pacurar. La capatul unui joc modest, iesenii reusesc sa se impuna cu 4-0, dupa ce au tremurat serios in prima parte a jocului. Desi victoria oaspetilor de sambata este incontestabila, de la liderul Diviziei B de fotbal se asteapta mult mai mult, dar cum rezultatul este cel care conteaza, Poli mai are timp sa dovedeasca ca poate juca si fotbal. Declaratiile oficialilor: Ion Constantinescu, antrenor Oltul Sfantu Gheorghe: ?ezultatul este mult prea sever fata de cum am jucat noi. Am dominat clar prima repriza si ar fi trebuit sa marcam macar din penalty. Respect echipa Iasului, dar ceea ce a facut presedintele Marius Stan este o rusine pentru acest oras. Nu se poate sa afirme despre noi ca am primit bani de la alte echipe fara sa aiba nici o dovada in acest sens. Daca el crede ca ceea ce a facut in ultimele doua luni este atitudinea corecta a unui presedinte, atunci se insala? Vasile Simionas, antrenor Poli Unirea Iasi: ?rebuie sa recunosc ca la pauza chiar am fost derutat. A trebuit sa-l schimb pe Gheban, care a fost un cosmar in prima repriza, cu Botan, care a reusit sa ordoneze un pic actiunile noastre de atac. In repriza secunda am jucat asa cum ar fi trebuit sa o facem de la inceput. Trebuie oricum sa fim mai departe atenti, pentru ca lupta pentru promovare este departe de a se fi incheiat? Caseta tehnica a jocului: Oltul Sfantu Gheorghe - Poli Unirea Iasi 0-4 (Savu ?2, Pacurar ?6 si ?7, Luca ?6) Oltul Sfantu Gheorghe: Fabian, Bende, Suciu, Gal, Pap, Ghita, Marian (?7 Kurtuly), Mihalcea, Vajda (?6 George Ghita), Zadea, Hadnagy. Antrenor: Ion Constantinescu. Poli Unirea Iasi: Arcanu, Bernard, Petre, Gheban (?6 Botan), Mitruc, Paraschiv, Cercel, Cristea, Savu, (Balba ?8 Luca), Pacurar (?81 Ionescu). Antrenor: Vasile Simionas. Spectatori: 1.000, din care 100 de ieseni. Vreme: frumoasa. Gazon: bun. Jucatorul meciului: Ionut Balba. Arbitri: Sorin Burloiu - 6, Gelu Dimaca - 7, Adrian Lungu - 7. Observator Gheorghe Staicu. Etapa a XVIII-a a Diviziei B1 programeaza sambata, 27 martie, urmatoarele jocuri: Poli Unirea Iasi - Unirea 2002 Focsani, meci ce se va juca duminica, 28 martie Onesti - FC Vaslui Midia Navodari - Petrolul Moinesti Callatis Mangalia - Dinamo Poiana Campina Gloria Buzau - Dacia Unirea Braila Metalul Plopeni - CS Electrica Constanta Municipal Medgidia - Precizia Sacele Oltul Sfantu Gheorghe - Laminorul Roman Gabi Stan si-a dat demisia de la FC Vaslui Dupa retragerea lui Adrian Porumboiu de la conducerea clubului din Vaslui, iubitorii fotbalului vasluian au mai primit o lovitura la finalul partidei dintre FC din localitate si Unirea Focsani. Desi gazdele au castigat cu 2-1 partida, antrenorul adus de Adrian Porumboiu in iarna si-a anuntat demisia din functie. ?reau sa va anunt ca, incepand de astazi, renunt la functia de antrenor principal la Vaslui. Noi nu ne putem lupta cu o echipa foarte bine organizata si care stie ce vrea. La Vaslui nu a existat decat un entuziasm la inceputul campionatului, fara sa fie sustinut insa la toate nivelele? a declarat, mahnit de experienta vasluiana, Stan. Totusi, pana la ora inchiderii editiei, antrenorul Vasluiului nu-si depusese inca in mod oficial demisia, ramanand de vazut daca Gabi Stan isi va materializa in vreun fel intentia anuntata la conferinta de presa de dupa jocul de sambata. seria intai a Diviziei B s-au inregistrat urmatoarele rezultate: FC Vaslui - UNIREA Focsani 2-1 Au marcat: Jovanovici (10), Fl. Anghel (52 - pen.) / T. Stanciu (54 - pen.) POIANA Campina - MIDIA Navodari 0-1 A marcat: I. Dragoi (75) DACIA UNIREA Braila - CALLATIS Mangalia 2-0 A marcat: Nicolita (16, 89) ELECTRICA Constanta - GLORIA Buzau 2-0 Au marcat: Culeafa (31), S. Zamfirescu (52) PRECIZIA Sacele - METALUL Plopeni 0-2 Au marcat: C. Ilie (38), D. Movila (90+2) LAMINORUL Roman - CSM Medgidia 2-1 Au marcat: G. Dinu (9), Tapu (50) / Priescu (8) OLTUL Sf. Gheorghe - POLI Iasi 0-4 Au marcat: A. Savu (62), Pacurar (66, 76), M. Luca (85) PETROLUL Moinesti - FC Onesti 3-0 Clasamentul seriei B1 dupa etapa a XVII-a: 1. Poli Iasi 17 13 3 1 39 11 42p 2. FC Vaslui 17 10 3 4 27 11 33p 3. Petrolul Moinesti 17 10 3 4 27 12 33p . 4. Dacia Unirea Braila 17 10 3 4 32 19 33p 5. Metalul Plopeni 17 7 4 6 14 18 25p 6. Callatis Mangalia 17 7 3 7 19 20 24p 7. Unirea Focsani 17 7 2 8 23 20 23p 8. Laminorul Roman 17 7 2 8 19 23 23p 9. FC Onesti 17 6 5 6 22 28 23p 10. Midia Navodari 17 6 3 8 1 21 21p 11. Electrica C-ta 17 6 3 8 14 22 21p 12. Precizia Sacele 17 5 5 7 10 14 20p 13. CSM Medgidia 17 5 4 8 17 19 19p 14. Oltul Sf. Gheorghe 17 5 2 10 13 27 17p 15. Gloria Buzau 17 5 1 11 18 27 16p 16. Poiana Campina 17 3 2 12 15 31 11p

Page time :0.1195 (s) | 22 queries | Mysql time :0.014937 (s)