Fotbal - Divizia B: O noua umilire in Copou

27 Septembrie 1999
969 Vizualizari | 0 Comentarii
•FCM Poli - Midia Navodari 0-2 (0-1) •Tinerii lui Poli nu au facut fata mai experimentatilor adversari •Iesenii sint la al treilea insucces consecutiv in Copou •Dupa primirea celui de-al doilea gol, galeria ieseana a parasit stadionul

Formatii:
FCM Poli Iasi (antrenor: Mihai Danila): Campeanu, Urdaru. Barbu, Rudac, Onofras, Gavrilescu, Chiper (57 Gheban), Cotan (cpt., 60, Onut), Poenaru, Matinca (70, Vintila), Ancuta.

Midia Navodari (antrenor: Ioan Sdrobis): Dinica, Gherbezan (54 Toma), Leahu, Balaceanu, Catalin Popa (84 Petre), Bealcu, Matei, Chirea. Dicu, Jilavu, Bolmandar (65, Radu).

Arbitri: Marian Ezaru (Craiova); Gheorghe Negoita (Braila); Mirel Albu (Cluj Napoca).
Observator FRF: Gheorghe Bizinschi (Ploiesti).
Au marcat: Chirea (30), Dicu (75).

Simbata, spectatorii prezenti pe stadionul "Emil Alexandrescu" s-au convins inca o data de valoarea echipei fosta fanion a Iasului, FCM Poli. Dupa un joc slab din toate punctele de vedere, s-a inregistrat, cum era si firesc un rezultat pe masura. Cu o "trupa" formata din jucatori de prima scena: Jilavu, Bealcu, Popa, Chirea, Midia a descins in dealul Copoului cu intentia declarata de asi trece in cont cele trei puncte, lucru reusit gratie unui adversar modest, iesenii facind simpla figuratie in teren. Girul acordat tineretului s-a dovedit a fi neinspirat, deocamdata, acestia nereusind decit in putine momente sa se apropie periculos de buturile aparate cu succes de Dinica.
Prima ocazie de gol a acestei intilnii s-a petrecut in minutul 14 cind Onofras nu a ajuns la o minge trimisa in careu de Cotan (capitanul iesenilor), din lovitura libera. In minutul 24, notam cea mai mare ocazie a meciului. Dicu suteaza puternic dintr-o lovitura libera de la aproximativ 22 m, mingea lovind incheietura portii aparata de un Campeanu, depasit. In replica, iesenii riposteaza un minut mai tirziu, in doua rinduri. Mai intii Barbu, ajuns virf de atac la aceasta faza, trimite slab cu capul in bratele goal-keeper-ului advers, dupa care Matinca suteaza in plasa laterala. Si ca in fiecare partida din Copou, spectatorii s-au vazut redusi la tacere in minutul 30 cind Chirea speculeaza o oprire in bloc a aparatorilor ieseni, trimitind plasat in coltul lung in urma unei faze purtate pe partea stinga a directiei de atac a oaspetilor. Inimoasa galerie imbracata in "galben-albastru" (culorile Midiei Navodari), "cazata" la peluza din partea tabelei era in delir, in timp ce "omologii ieseni" au amutit instantaneu. Pina la pauza, oaspetii au avut posibilitatea desprinderii, arbitrul Ezaru inchizind ochii la un fault clar comis in careul iesean asupra lui Jilavu, in minutul 34. Dupa pauza, jocul curge in aceeasi nota, "vioara I" fiind tot oaspetii, acestia creindu-si numeroase situatii de a majora scorul. In minutul 50, Balmandar suteaza defectuos din pozitie favorabila, Radu il intrebuinteaza serios pe Campeanu in minutul 70, irosind cea mai clara situatie de gol din repriza secunda. Minutul 75 aduce victoria oaspetilor: Chirea, cel mai bun jucator de pe teren lalomeaza pe stinga, centreaza la firul ierbii in careu si Dicu ia fata adversarului trimitind in plasa fara sperante pentru Nelu Campeanu. Era 0-2 si nimic nu-i mai putea opri pe oaspeti din drjumul catre cele trei puncte. Aceleasi obisnuite de-acum in Copou, fluieraturi, huiduieli, injurii la adresa jucatorilor gazda, oaspetii fiind aplaudati pentru reusita succesului. Pina la final, fiecare dintre combatante a mai avut cite o oportunitate de a marca, Ancuta sutind slab pe linga poarta din careu de partea cealalta, Bealcu trimitind balonul in bratele lui Campeanu. O victorie pe deplin meritata a oaspetilor cu aceste 3 puncte, Midia consolindu-si pozitia a doua in clasamentul prmei serii.

•La un moment dat, in echipa ieseana evoluau numai putin de 9 jucatori din valul tinar, Campeanu si Urdaru fiind cei doi virstnici care au incheiat partida pe gazon
•In premiera, Adrian Cotan a purtat banderola de capital de echipa pentru FCM Poli, acesta parasind terenul in minutul 60 dupa o evolutie mediocra, huiduita indelung de spectatorii aflati in tribuna. De acelasi tratament s-a bucurat si Matinca, chiar daca a gafat mult mai putin decit Cotan.
•In apropierea mesei de presa a luat loc, pe tot parcursul partidei, fiica fostului presedinte iesean Vasile Ianul, aflat, dupa cum se stie, dupa gratii.
•Pe parcursul primei reprize, Adrian Garba si Emil Lupulescu au urmarit partida nu din tribuna oficiala ci din tribuna O.
•Imediat dupa inscrierea celui de-al doilea gol, galeria ieseana a parasit incinta stadionului, din acel moment auzindu-se doar incurajari venite din partea suporterilor oaspeti.
•Oaspetii au parasit terenul in ropotele de aplauze ale spectatorilor, in timp ce elevii lui Mihai Danila au zbughit-o imediat la vestiare.
•Autocarul Midiei Navodari a parasit Copoul prin strada din dreptul tribunei oficiale, jucatorii oaspeti facind cu mina asistentei.