Fotbal - Divizia B: Poli a pierdut rusinos in fata "lanternei rosii"

30 August 1999
632 Vizualizari | 0 Comentarii
•Divizia B, Seria I, Etapa a V-a simbata, 28 august, stadionul "Emil Alexandrescu" •FCM Poli Iasi - Chindia Tirgoviste 1-2 (0-0)

FC Poli (antrenori: Mitu Danila si Marian Moldovan): Campeanu, Ionescu (min. 73, Gheban), Petrache, Gavrilescu, Urdaru (46, Chiper), Dragoi, Dobrea, Caunei (70, Coicoiu), Cotan, Matinca, Onofras.
Chindia (antrenor Constantin Badea): Grigore, Burtscu, Ciolca, Olteanu (76, Ingulescu), E. Greaca, Pietraru, Marian Pana, Caibar, Ad. Oprea, Patru (85, Glavan), Tobosaru (88, Stoian).
Arbitri: Cristian Balaj, Zoltan Szekely (Baia Mare), Marian Ene (Slobozia).
Observator FRF: Aurel Gheorghe (Piatra Neamt)
Au marcat: Matinca (78), respectiv Stoian (90), Marian pana (90).
Cartonase galbene: Urdare, Caunei, Petrache.
Cartonas rosu: Petrache (78).

Simbata, 28 august, pe stadionul "Emil Alexandrescu" din Copou, ne-a fost dat sa asistam la una dintre cele mai umilitoare infringeri suferite de fotbalistii ieseni in ultimii ani in fata propriilor suporteri. Era minutul 94, cind, arbitrul Cristian Balaj (Baia Mare) a fluierat sfirsitul meciului si am ramas cu totii citeva minute pentru a realiza ce s-a intimplat. Ne uitam cind la baietii nostri, cind la oaspeti care se bucurau in-corpore, apoi la tabela de scor care indica un neverosimil 1-2, dupa, care am plecat privirile, deznajduiti. Poli pierdea in fata propriilor suporteri dupa ce a avut meciul in mina.
Un cor de fluieraturi, cuvinte obscene, alaturi de citeva lozinci, insoteau fotbalistii de la Poli catre tunelul ce duce spre vestiar. De partea cealalta, tirgovistenii erau aclamati si aplaudati de un intreg stadion in timp ce se imbratisau dupa performanta obtinuta: primele trei puncte din acest sezon, scoase, unde nici cel mai impatimit suporter nu se gindea: la Iasi. Per ansamblu, intregul meci nu s-a ridicat la un nivel spectacular prea ridicat, istoria partidei fiind scrisa in ultimul sfert de ora, cind de altfel s-au marcat si cele trei goluri. In prima repriza, primul sut mai periculos al gazdelor s-a petrecut in minutul 16, cind Dragoi, de la aproximtiv 30 de metri a incercat vigilenta portarului tirgovistean, Grigore, dupa doua minute, sutul lui Matinca, fiind si el scos de Grigore. Acelasi Matinca, a executat alte citeva lovituri libere din pozitii bune, insa fara rezultat. Acum citeva sezoane, aceste lovituri insemnau adevarate penalty-uri pentru Kereszy, prezent simbatain tribune, si ai lui. Prima mare ocazie a oaspetilor o consemnam in minutul 36 atunci cind Tobosaru, capitanul tirgovistenilor, patrunde in careu si este blocat chiar in momentul sutului de aparatorii ieseni. La pauza, nimeni nu anticipa deznodamintul ce avea sa intunece sufletele suporterilor ieseni, nici chiar primarul Simirad care, probabil nesatisfacut de spectacolul din teren, a parasit incinta stadionului.
Repriza secunda a debutat in aceeasi nota, iesenii avind citeva sclipiri prin Caunei, sortite insa escului. Si parca, vazind ca cei de la "tribuna oficiala" stau sa adoarma, oaspetii s-au gindit sa-i reintroduca in atmosfera, trimitind mingea in geamurile tribunei. Oaspetii riposteaza si in teren, Oprea trecind de putin pe sub balon in minutul 57, 8 minute mai tirziu, Caibar irosind si el o buna oportunitate. Timpul se scurgea si tribunele incepeau sa-si piarda rabdarea, Matinca fiind singurul din echipa ieseana, care incerca ceva-ceva, creind o superba faza in minutul 67, cind, dupa doua driblinguri a fost deposedat in careu cin se pregatea sa suteze. Spectatorii au prins glas, in frunte cu inimoasa galerie prezenta in tribuna. Mitu Danila si Marian Moldovan incep si ei sa se agite pe margine. Sint aruncati in lupta Ciocoiu si Gheban in locurile lui Caunei si respectiv Ionescu. Matinca produce din nou emotii cind, la un presupus fault in careu asupra sa, gazdele sar la arbitru. Nici vorba de penalty, parea sa zica baimareanul. Si, totusi, vine minutul 78, cind Ciocoiu este faultat la 18 metri lateral stinga de poarta si se acorda lovitura libera. Ca de fiecare data, Matinca isi pregateste balonul si in timp ce portarul advers isi aseza zidul, suteaza perfect in vinclu, aruncind spectatorii in aer. "In sfirsit a venit si golul. Si ce gol... de maestru", spuneau mucaliti din tribuna. Oaspetii protesteaza indelung, spiritele se incing si Petrache, in imbulzeala creata in jurul arbitrului imbrinceste un adversar, fiind eliminat.
De aici incolo meciul devine de un dramatism rar intilnit. Oaspetilor le este refuzat un gol refuzat un gol, cu 2 minute inainte de final si iarasi incep protestele. Un minut mai tirziu, se petrece momentul psihologic al meciului, atita cit mai ramasese de disputat: Onofras pleaca de unul singur pe contraatac, face o cursa de 70 metri si in loc sa paseze pentru Matinca sau Gheban, aflati cu poarta goala in fata, trimite telefonat in bratele portarului advers. Dupa aceasta imensa ratare, incepe calvarul gazdelor.
Arbitrul arata patru minute de prelungire, oaspetii fac doua mutari inspirate si, cind lumea se pregatea sa plece, survine egalarea, in prelungirile partidei: la capatul unei actiuni purtata pe partea dreapta, Stoian trimite din 7 m in plasa. Oaspetii ataca in continuara si arunca bomba citeva secunde mai tirziu, prin minutul 94, cind toata lumea era bulversata: Marian Pana primeste o pasa la 18 metri de poarta si printr-o patrundere de picioare plaseaza balonul in dreapta lui Campeanu, aducind victoria tirgovistenilor.
Un intreg stadion era redus la tacere. Sa vezi si sa nu crezi. Banca oaspetilor a ramas goala, rezervele si antrenorii navalind pe autorul golului. Dupa citeva secunde, arbitrul pune capat unei partide ce nu o vom uita prea curind.
Stadionul s-a golit, in citeva minute, spectatorii se indepartau de arena, scandind: "Rusine! Demisia!". Si aceasta a venit. La vestiarul gazdelor, tehnicienii ieseni au refuzat orice comentariu: "Nu ne-o luati in nume de rau, dar nu am ce sa fac. Imi dau demisia, asta e tot ce pot sa va spun. Va multumesc pentru tot", a incheiat Mitu Danila. In cealalta tabara, chiote de bucurie si un antrenor fericit, in numele lui Constantin Badea: "Sint foarte bucuros. Am inceput meciul timorati si dupa jumatate le-am zis baietilor ca se poate. Ei m-au ascultat, au crezut in sansa lor si ati vazut ce-a iesit. Asa-i fotbalul. Am reusit sa invingem si sper ca aici sa fi scapat de ghinioane", a declarat Badea. Presedintele Mihai Alexa, tinta criticilor venite de peste tot, repeta in continuu: "Ce sa mai fac, domnilor? Le-am dat bani, le-am dat masa, casa, conditii si tot nu vor sa joace. Eu nu pot sa intru in teren". Una peste alta, se pare ca se anunta o saptamina agitata in dealul Copoului, in care se vor incerca efectuarea unor schimbari. Cit de inspirate vor fi, vom vedea. Cert este un lucru: acestea trebuiesc operate cit mai repede, caci astfel riscam ca dupa partida de la Fieni, in cazul unui esec foarte probabil, sa preluam lanterna. Ar fi incredibil si o premiera pentru istoria echipei in divizia B.