Fotbal - Divizia B: Poli si Precizia sau sperante Midiei

6 Aprilie 2000
916 Vizualizari | 0 Comentarii
•Diferenta dintre Foresta si Midia s-a micsorat la opt puncte •Scor de maidan la Cimpina

Etapa a 26-a din Divizia B s-a desfasurat sub semnul luptei de la distanta dintre Foresta si Midia, intalnirile primelor doua clasate in seria I captand atentia. Pe malul marii, la Navodari, FCM Poli a cedat din nou la limita in fata Midiei, scor 1-2, dupa ce Florin Sandu deschisese scorul in minutul 8 pentru gruparea ieseana. Egalarea s-a produs in minutul 32, autor Bealcu, pentru ca victoria sa fie parafata de Bolmandar, in minutul 67. Poli ar fi putut aduce cel putin un punct de pe litoral insa ratarile exasperante din final au facut ca gazdele sa mai spere inca la detronarea sucevenilor. Sucevenii, cu cantec sau nu, au cedat la Sacele, cu 0-2 in fata Preciziei, oferindu-le sacelenilor sansa de a se gandi in continuare la ramanerea in esalonul secund. Chirila (min. 8) si Tudor (min. 22) sunt autorii celor doua goluri care au adus victoria formatiei gazda, una datatoare de sperante atat la Sacele cat si la Navodari. Un punct de aur a obtinut Petrolul Moinesti la Fieni, scorul ramanand alb dupa 90 de minute, la capatul unei partide disputate pe o vreme total neprielnica. Victoriile echipelor Dacia (2-0 la Brasov cu Metrom) si Callatis (3-1 la Roman cu Laminorul) pot fi considerate surprizele rundei, alaturi bineinteles de rezultatul de la Sacele.
Surprinde totusi si scorul de la Cimpina, acolo unde Poiana a invins-o ca pe maidan pe resemnata Chindia cu 9-1!!!

Rezultatele etapei a 26-a:

Metrom - Dacia 0-2 (Dica, Chiriac)
Laminorul - Callatis 1-3 (Ciolanel, Pall)
Midia - FCM Poli 2-1 (Bealcu, Bolmandar-Sandu)
Juventus-Gloria 2-1 (Zamfirescu-2 - Dima)
Diplomatic - Dunarea 2-0 (State, Dogaru)
Sportul - Tractorul 5-0 (Ciubotariu-2, Irimia, Paduret, Dinita)
Precizia - NC Foresta 2-0 (Chirila, Tudor)
Cimentul - Petrolul 0-0
Poiana - Chindia 9-1 (Ilie, Postolache, Tudor, Ilie, Tudor, Stegaru, Ciubotariu, Tudor, Postolache-Modoreanu)

Etapa viitoare, a 27-a (sambata, 8 aprilie)

Chindia - Cimentul 0-4
In clasament continua sa conduca NC Foresta cu 63 de puncte, urmata de Midia cu 55 de puncte si Sportul cu 50 de puncte. La polul opus, ultimele patru locuri retrogradabile sunt ocupate de Petrolul Moinesti (locul 15 - 32 de puncte), Precizia Sacele (locul 16 - 30 puncte), Gloria Buzau (locul 17 - 14 puncte) si Chindia (locul 18 - 12 puncte).

Page time :0.1295 (s) | 22 queries | Mysql time :0.014671 (s)