Fotbal - Divizia B: Prima victorie pentru "regizorul" Vasile Simionas

16 Septembrie 2002
1307 Vizualizari | 0 Comentarii
•Poli Unirea Iasi - Cimentul Fieni 3-0 (1-0) Pe Stadionul "Emil Alexandrescu" din Dealul Copoului, in fata a 6.000 de spectatori, Poli Unirea Iasi si Cimentul Fieni s-au confruntat in cea de-a treia etapa a sezonului, ambele echipe dorindu-si cu ardoare victoria. Prima ocazie a partidei apartine oaspetilor, in min. 5, Durdun trimitand cu capul balonul peste poarta gazdelor, in urma unui corner executat de Albulescu. In min. 20, iesenii inscriu prin Chiper, dar golul este anulat pe motiv de off-side. Pe contraatac, Cimentul Fieni rateaza o noua ocazie de gol prin Tarcan (min. 26), cel care suteaza din 8 metri pe langa poarta lui Kajcsa. Un minut mai tarziu (27'), tot pe contraatac, Ionica este faultat de Irinel Ionescu, dar lovitura libera ramane nefinalizata, iar fundasul iesean "neingalbenit" de arbitrul Gabriel Moceanu. Iesenii se trezesc incet-incet la realitate si, in min. 34, in urma unui corner executat de pe partea stanga de Marta, Chiper sterge balonul cu capul si il trimite in poarta nefericitului Ilie (1-0). Pana la finalul primei reprize, gazdele rateaza alte doua ocazii de gol, prin Ionescu (36') si Abalasei (39'). Dupa pauza, in min. 50, Albulescu expediaza un sut-centrare spre poarta lui Kajcsa, dar goal-keeperul iesean prinde cu siguranta balonul. Un minut mai tarziu (51'), Chiper paseaza catre colegul sau de linie, Dobrea, iar atacantul iesean trece de Ilie si majoreaza scorul pe tabela de marcaj, cu un sut sec, din 6 metri (2-0). Pana spre finalul partidei, ambele formatii au mai multe ocazii la portile adverse, iesenii ratand prin Dobrea (65'), Chiper (71') si Vaduva (87'), iar oaspetii prin Rosca (62') si Albulescu (68', 74'). Cu doua minute inaintea finalului partidei (88'), noul venit Mitruc ii paseaza lui Chiper, cel care inscrie al treilea gol al gazdelor, cu un sut in coltul scurt al portii adverse (3-0). In cele doua minute de prelungiri, gazdele rateaza alte oportunitati la poarta oaspetilor, prin Vaduva si Chiper, dar tabela ramane nemodificata: Poli Unirea - Cimentul Fieni 3-0, iar gazdele obtin astfel primul succes al sezonului. Sub conducerea brigazii Gabriel Moceanu (Campia Turzii) - Mirel-Daniel Albon (Cluj) si Claudiu Bochis (Dej) au evoluat urmatoarele echipe: - Poli Unirea Iasi: Kajcsa - Abalasei, Bernard, Ad. Ilie, Ionescu, Gheban - Marta (M. Dragoi 79'), Medeleanu (Vaduva 82'), Fl. Croitoru (Mitruc 46') - Dobrea, Chiper. Antrenori: Vasile Simionas, Adrian Kereszy si Nelu Campeanu. - Cimentul Fieni: I. Ilie - Albulescu, Nicola, Durdun, Humelnicu, Ispas - Tarcea (Rosca 59'), B. Popescu (Ciolan 46'), Ionica - Jecu, M. Ilie (Balea 46'). Antrenor: Petre Gigiu. •Mitruc poate mai mult Dupa partida din Dealul Copoului, am consemnat urmatoarele declaratii: - Vasile Simionas: "Am intrat mai greu in joc, iar cei de pe banda stanga, Gheban si Croitoru, nu si-au gasit cadenta. Cei mai buni de la noi au fost Chiper si Bernard, care au evoluat constant bine pe intreaga durata a partidei. Remarc si angajamentul bun al lui Marta. Mitruc poate mai mult, dar sa nu uitam ca el a venit la Poli Unirea de numai doua zile. Ma simt ca regizorul unor actori care nu-si stiu inca rolurile"; - Adrian Kereszy: "Meciul a fost dominat in proportie de 80 % de noi, cei care am meritat victoria. Au fost multe ocazii, dar nu am fructificat decat trei dintre ele. S-a vazut ca se poate, dar trebuie sa jucam tot timpul cum am facut-o azi, cu multa daruire"; - Petre Gigiu: "Am avut si mai multe ocazii de gol, dar am ratat. Daca inscriam in prima repriza, poate alta ar fi fost soarta meciului. Mentionez ca din jucatorii vechi nu au mai ramas decat cinci si am adus alti 15 noi, cu care vrem sa facem o echipa competitiva pe viitor". Celelalte rezultate ale meciurilor de sambata, din Seria I, au fost: FC Unirea 2002 Focsani - International Pitesti 2-1 (1-0), Rapid Electromagnetica - Metalul Plopeni 1-0 (0-0), Petrolul Ploiesti - Foresta Falticeni 1-0 (1-0), CSM Medgidia - Dacia Unirea Braila 1-0 (1-0), Midia Navodari - FC Onesti 1-3 (1-1), Bucovina Suceava - Inter Gaz Bucuresti 2-1 (2-1) si Rulmentul Alexandria - Gloria Buzau 2-1 (1-0). In etapa viitoare, in deplasare, Poli Unirea Iasi va evolua impotriva formatiei Foresta Falticeni. Tot sambata, dar in Seria a II-a, am consemnat rezultatele: Universitatea Cluj - UM Timisoara 0-0, Industria Sarmei Campia Turzii - Minaur Zlatna 2-0 (0-0), Corvinul Hunedoara - CSM Resita 0-0, Gilortul Targu Carbunesti - Gaz Metan Medias 0-4 (0-3), Pandurii Targu Jiu - FC Baia Mare 2-1 (1-0), ARO Campulung Muscel - FC Oradea 0-0 si Apulum Alba Iulia - CFR Ecomax Cluj 2-0 (1-0). Meciul Extensiv Craiova - Olimpia Satu Mare a fost amanat. In fruntea clasamentului se afla Ind. Sarmei, Apulum si Corvinul, toate cu 7 puncte. Dan TEODORESCU Clasamentul Seriei I: 1-2. Unirea Focsani 3 3 0 0 5-2 9 (+3) Bucovina Suceava 3 3 0 0 5-2 9 (+3) 3. Petrolul Ploiesti 3 2 0 1 7-5 6 (0) 4. FC Onesti 3 2 0 1 5-3 6 (+3) 5-6. Electromagnetica 3 2 0 1 3-1 6 (0) CSM Medgidia 3 2 0 1 3-1 6 (0) 7. Poli Unirea Iasi 3 1 1 1 5-3 4 (-2) 8. Gloria Buzau 3 1 1 1 5-5 4 (+1) 9. Dacia Unirea Braila 3 1 0 2 6-4 3 (0) 10-12. Foresta Falticeni 3 1 0 2 2-3 3 (0) Inter Gaz Bucuresti 3 1 0 2 2-3 3 (0) Rulmentul Alexandria 3 1 0 2 2-3 3 (-3) 13. Cimentul Fieni 3 1 0 2 3-7 3 (0) 14. Midia Navodari 3 1 0 2 5-10 3 (-3) 15. International Pitesti 3 0 1 2 4-7 1 (-2) 16. Metalul Plopeni 3 0 1 2 3-6 1 (-2)