Fotbal, Divizia B - Seria I - Etapa a 23-a: Situatie clara doar la polul superior

24 Martie 2000
636 Vizualizari | 0 Comentarii
•Sucevenii sunt tot mai aproape de prima divizie •Laminorul sparge gheata in miniretur •Moinestenii ajung la doua puncte de ultimul loc retrogradabil •FCM Poli - performera primelor patru etape Runda a 23-a din Divizia B a programat miercuri partide extrem de interesante si importante totodata in ambele serii. In cea estica, surprinde placut in primul rand pofta de gol a echipelor, cele 35 de goluri inscrise pe noua stadioane vorbind de la sine de apetitul ofensiv al jucatorilor. Scorul etapei l-a inregistrat, asa cum era de asteptat, liderul clasamentului, sucevenii surclasandu-i pe damboviteni cu 6-0, rotunjind astfel si golaverajul. De remarcat ca oaspetii din turnul Chindiei nu au rezistat iuresului gazdelor decat 45 de minute (scor la pauza 1-0), virtual promovatii in "A" desprinzandu-se definitiv la reluare. Spectatorii de pe "Areni" au fost cu ochii in teren si cu urechile la aparatele radio, ascultand evolutia Midiei pe malul Dunarii. Moldovenii au avut la finele etapei doua motive de bucurie, sarbatorind atat succesul favoritilor cat si pe cel al Dunarii Galati, care scoate practic Midia din cursa pentru promovare. O alta partida asteptata cu interes s-a desfasurat la Focsani, Diplomatic primind vizita campinenilor din Poiana. Golul de aur al gazdelor a cazut in prelungirile partidei, in minutul 94 Dumitriu aducand liniste in tribune si dezlantuind in acelasi timp furia ospetilor. Asemenea campinenilor si sacelenii au cedat puncte pretioase la Pitesti, acestea luand locul in clasament formatiilor Juventus si Dunarea, invingatoare in etapa intermediara de miercuri. Surprinzator, Petrolul Moinesti este noua echipa amenintata de retrogradare, infrangerea cu 0-5 la Brasov aducandu-i pe moinesteni pe locul al 14-lea la doua puncte de careul de foc. Singurele puncte ale oaspetilor le-au obtinut Sportul Studentesc si Laminorul Roman. Elevii lui Gabi au remizat la Mangalia, consolidandu-si locul pe podium. In celalalt meci, in crangul buzoian, romascanii au obtinut prima victorie din acest miniretur si singura pentru oaspeti, miercuri, invingand greu, cu 1-0, pe Gloria. Am lasat la urma intalnirea din dealul Copoului, acolo unde FCM Poli a inregistrat in fata unei numeroase asistente cel mai categoric succes din actuala stagiune, surclasand-o pe fruntasa Cimentul Fieni, cu scorul de 5-1 (3-1). Elevii lui Loni Nedelcu si-au exprimat intentiile ofensive inca din start, ei reusind pana in final cinci goluri, unul mai frumos decat celalalt, spre satisfactia celor prezenti in tribune. Fara riscul de a gresi, echipa ieseana poate fi considerata performera acestui debut de miniretur, ea castigand toate cele patru meciuri disputate, inscriind 11 goluri si primind doar doua. Baietii din Copou isi pastreaza locul in clasament insa isi maresc vizibil sansele de supravietuire dupa aceasta ultima victorie, distanta fata de ultimul loc retrogradant crescand la cinci puncte. Rezultatele etapei a 23-a Gloria - Laminorul 0-1 Juventus - Metrom 4-1 Diplomatic - Poiana 1-0 Dunarea - Midia 2-1 Callatis - Sportul 2-2 Dacia - Precizia 3-1 FCM Poli - Cimentul 5-1 Foresta - Chindia 6-0 Tractorul - Petrolul 5-0. In clasament conduce NC Foresta cu 57 de puncte, urmata de Midia cu 48. Ultimele patru locuri sunt ocupate de Precizia, Poiana (ambele 26 p), Gloria si Chindia (ambele 12 p). FCM Poli se afla pe pozitia a 11-a cu 31 de puncte.

Page time :0.1398 (s) | 22 queries | Mysql time :0.024504 (s)