Fotbal - Divizia C

9 Septembrie 2002
825 Vizualizari | 0 Comentarii
Nici o victorie pentru favoritele noastre •Cele trei echipe ale judetului Iasi au pierdut partidele sustinute in deplasare Etapa a doua a Diviziei C de fotbal nu a adus nici o victorie celor trei echipe din judetul Iasi, ele pierzand meciurile sustinute in deplasare. De fapt, in cele sapte meciuri disputate sambata, singura victorie in deplasare a fost reusita de Petrolul Moinesti, cea care a invins la limita la Radauti. In afara celor trei meciuri cu implicarea formatiilor din Iasi, Harlau si Pascani, celelalte rezultate au fost: Ceahlaul II Targu Neamt - Unirea Negresti 4-2 (2-0), Aerostar Bacau - Cimentul Bicaz 2-2 (1-1), Bucovina Radauti - Petrolul Moinesti 0-1 (0-1) si FC Vaslui - Letea Bacau 2-0 (1-0). A stat FC Botosani, deoarece noua promovata Filatura Falticeni nu s-a mai inscris in campionat. •Rafinaria Darmanesti - RATC CFR Moldova Iasi 2-1 (0-0) Meciul dintre Rafinaria Darmanesti si RATC CFR Moldova Iasi a fost condus de trio-ul pitestean I. Sandru - R. Radu si C. Sorescu, observatorul partidei fiind Ion Rotaru (Galati). Dupa ce gazdele au deschis scorul prin ex-ieseanul Zara (50'), oaspetii au egalat in min. 59, prin Varlan, care a reluat cu capul mingea respinsa de portarul localnic, in urma unei lovituri libere executate de Ilade. In al cincilea minut de prelungiri (90'+5'), in urma unui fault comis de Lucian Popescu, se acorda penalty, transformat de Nichifor, si Rafinaria castiga cu scorul de 2-1 (0-0). Iesenii au utilizat echipa: Sarbu - Luiuz, Popescu, Petrariu, Maxim, Varlan - Dediu (Mihalcea 89'), Ilade, Padurariu - Murgu (Marian 75'), Etcu (Voicu 86'). De remarcat ca Feraru a abandonat fotbalul de performanta, acesta plecand la munca, in Italia. "Am jucat foarte bine, dar am pierdut in prelungiri, dupa ce arbitrul de centru a acordat corect 11 metri. Nu stim insa de ce a acordat cinci minute de prelungiri, nefiind cazul de asa ceva", a declarat dupa meci antrenorul iesean Dan Cananau, care a mai mentionat ca echipa sa doreste sa-l legitimeze si pe Butnaru, fost la Poli Iasi si devenit intre timp liber de contract. •Rulmentul Barlad - Viitorul Harlau 2-0 (0-0) Partida dintre Rulmentul Barlad si Viitorul Harlau, tot din etapa a II-a a Diviziei C de fotbal, a adus gazdelor o victorie norocoasa, cu scorul de 2-0 (0-0). Numai ca, printr-o decizie injusta a arbitrului Dan Burca (Mangalia), gazdele obtin un penalty in min. 63, transformat de Cozma. Dupa ce oaspetii se avanta in atac pentru a reusi golul egalizator, barladenii sunt din nou "baftosi" si inscriu in min. 90, prin acelasi Cozma, stabilind scorul final (2-0). De remarcat ca fotbalistii din Harlau au ratat mai multe ocazii de gol la poarta lui Trandafir, prin Condurache, Lohan, Cojocaru si Nalbariu. Echipa vizitatoare a prezentat urmatoarea formula de joc: Moraru - Robu (Florea 70'), Moici, Cotan, Cuibus, Cabalau - Lohan, Nalbariu, Condurache (Asavoaie 75') - Cojocaru (D. Lungu 75'). "Am jucat mai bine decat in etapa trecuta, dar nu a fost sa fie nici de data aceasta", a declarat, la sfarsitul jocului, antrenorul oaspetilor, Dorinel Toiu. •Laminorul Roman - FCM CFR Pascani 1-0 (1-0) Oaspetii si-au vandut scump pielea pe Stadionul Municipal din Roman, acolo unde gazdele au prezentat o echipa solida si dornica de a obtine prima victorie in campionat. Chiar daca antrenorul pascanean Mircea Brunkental a parasit intr-un mod rusinos cantonamentul vineri noaptea, ceferistii au prestat un joc bun si putin a lipsit ca ei sa se intoarca de la Roman cu cel putin un punct. Din pacate, arbitrul Vali Ionita a avut si el grija ca oaspetii sa plece invinsi de la Roman, dar important este ca jucatorii pascaneni s-au daruit efectiv pe teren pentru culorile clubului. Dupa ce Rascu (30') rateaza o mare ocazie in contul oaspetilor, Cozma inscrie in min. 33 singurul gol al partidei si romascanii castiga astfel la limita (1-0). In repriza secunda, ceferistii rateaza alte ocazii prin Sarbusca si Rascu, norocul fiind de data aceasta de partea localnicilor. Mihai Irimia, antrenorul ceferistilor pascaneni, a utilizat urmatoarea echipa: Popa - Ancuta, Bichir, Ciopraga, Vizitiu - Ciosu, Tutu, Covrig (Pistinciuc 87'), Sarbusca - Dascalescu (Petrica Basascu 78'), Rascu. Va mai informam ca, dupa ce Mircea Brunkental a parasit echipa, presedintele Daniel Sarbu cauta acum un nou antrenor principal. Cel vizat se pare a fi Nae Zaharia, actualmente la Cimentul Bicaz, dar care nu se simte prea bine acolo si ar putea reveni astfel la CFR Pascani. In etapa a III-a (14 septembrie) din Seria I a Diviziei C de fotbal sunt programate partidele: Ceahlaul II Targu Neamt - Rulmentul Barlad, Unirea Negresti - Aerostar Bacau, Cimentul Bicaz - Laminorul Roman, FCM CFR Pascani - FC Botosani, RATC CFR Moldova Iasi - Bucovina Radauti, Petrolul Moinesti - FC Vaslui, Letea Bacau - Viitorul Harlau. Va sta Rafinaria Darmanesti. Dan TEODORESCU Petru PREDA

Page time :0.1241 (s) | 22 queries | Mysql time :0.017263 (s)