Fotbal - Divizia C

22 Martie 2004
1026 Vizualizari | 0 Comentarii
Fotbalistii pascaneni au inceput in forta returul

•Cimentul Bicaz - CFR Pascani 0-0, in prima etapa a returului Diviziei C •Gazdele au rata un penalty in minutul 56 •Cel mai bun jucator de pe teren a fost portarul pascanean Popa

In primul meci din acest retur de campionat la nivelul Diviziei C, echipa din municipiul Pascani a fost nevoita sa efectueze o deplasare tocmai la marginea judetului Neamt. Odata ajunsi la Bicaz, feroviarii pascaneni au fost intampinati de o vreme frumoasa si de un teren excelent, propice jocului de fotbal. In aceste conditii si in ciuda faptului ca gazdele au incercat din rasputeri sa obtina victoria, ceferistii s-au intors cu un punct de pe terenul celor de la Cimentul. Rezultatul de egalitate i-a impins pe gazde la -10 in clasamentul adevarului. Echipa pregatita de Emil Lupulescu si Mihai Irimia a jucat foarte bine, dominand si creandu-si adesea ocazii clare de a inscrie. Chiar daca in trecut s-a renuntat la mai multi jucatori experimentati, noii fotbalisti au facut sa nu se resimta lipsa de experienta.
Pe terenul celor de la Cimentul, pascanenii au jucat bine, au dominat jocul cel mai mult la mijlocul terenului, iar pe contraatac au ratat in minutele 9 si 10 prin Basescu, care cu poarta goala a sutat pe langa. In minutul 41, acelasi Basescu primeste o pasa buna de la Pisticiuc si, de la numai noua metri de poarta, trage peste bara. In aceasta prima repriza, gazdele executa prin Gheorghe Viorel o lovitura de la circa 25 de metri, dar Popa se intinde si scoate din vinclu.

Apostol multumit de joc

In partea a doua a jocului, gazdele intra in teren hotarate sa-si adjudece victoria. Obtin pe nedrept un penalty in minutul 56, cand acelasi portar, Popa, il blocheaza in careu pe Avadanii. Executa Gheorghe Viorel, dar portarul ceferist isi rascumpara greseala si apara lovitura de pedeapsa. In schimb, ratarea deschiderii scorului parca le toarna plumb in ghete jucatorilor de la Bicaz, deoarece mai au doar o singura zvacnire in minutul 78, cand Arsene suteaza din 12 metri, dar Popa respinge. Oaspetii pun stapanire pe joc si ataca creandu-si trei marii ocazii de gol in minutul 62, cand Pisticiuc suteaza puternic din 16 metri de poarta, in minutul 71 Basescu rateaza din 8 metri, iar in minutul 88 Moldoveanu trimite cu capul pe langa bara, de la doar 5 metri distanta. ? fost un meci frumos, cu multe faze, dar ghinionul s-a tinut de noi. Ma declar multumit de noua componenta a echipei si ne asteptam ca in urmatoarele etape sa jucam mult mai bine si sa castigam puncte? a precizat Neculai Apostol, vicepresedinte la FCM CFR Pascani. Ca o coincidenta, tanara echipa ceferista, cu media de varsta de numai 21 de ani, a jucat foarte bine si numai lipsa experientei si marile ratari a privat-o de obtinerea unei victorii pe care o merita. Cel mai bun jucator de pe teren a fost portarul feroviar Popa, care a facut un meci excelent si si-a salvat echipa de la infrangere in mai multe randuri.
Gazdele, antrenate de Vasile Nita, au inceput jocul cu: Gheorghe Viorel I., Tutuianu, Croitoru, Arsene, Visan, Gheorghe Viorel II, Avadanii (min. 57 Maftei), Sandru, Onisei (min. 81 Spranceanu), Cucoreada si Vizitiu.
Emil Lupulescu, antrenorul de la FCM CFR Pascani, a trimis in teren pe: Popa, Nistor, Ciosu, Stratan, Robu, Ancuta, Achitei (min. 64 Moldovan), Hulubei, Andries, Basescu (min. 88 Bugeanu) si Pisticiuc. Foarte bun arbitrajul brigazii din Galati, condusa la centru de Theodor Balmus si compusa la margine din Viorel Cimpaiesul si Violeta Chira. Observator FRF la acest meci a fost Viorel Daicu, din Falticeni. Vinerea viitoare, echipa de pe malul drept al raului Siret va intalni pe teren propriu formatia Ceahlaul II Targu Neamt.