Fotbal - Divizia C

3 Aprilie 2005
670 Vizualizari | 0 Comentarii
Bilba i-a trecut pe ceferisti pe linie moarta

•CFR Moldova - Poli II Unirea 0-4 (0-2), intr-un meci din cadrul etapei a XVI-a a Diviziei C de fotbal •Toti cei patru marcatori au fost sau mai sunt inca fotbalisti din lotul echipei mari, pregatita de Ionut Popa •Cel mai bun jucator al meciului a fost atacantul lonut Bilba

Poli II Unirea este de neoprit. Dupa un inceput de campionat in forta, cu un egal in deplasare si un succes pe teren propriu, jucatorii pregatiti de Adrian Kereszy au obtinut toate cele trei puncte din disputa cu cealalta formatie locala, CFR Moldova. Fotbalistii de la Poli II au castigat categoric derbyul cu echipa pregatita de Nicky Costachescu, beneficiind de aportul jucatorilor trimisi de la echipa mare din dealul Copoului. Astfel, Dulcianu, Bogdanovici, Bilba sau Palimaru au fost cei mai buni jucatori in partida de aseara, disputata pe Stadionul Tepro in prezenta catorva zeci de spectatori. Oaspetii au deschis scorul in minutul 5, prin Tincu, si el cu destule zile de pregatire sub comanda lui Ionut Popa. Tincu a reluat in plasa, din cativa metri o pasa primita de la Bilba. Cu sapte minute inainte de finalul primei reprize, Bogdanovici a primit o pasa de la acelasi Bilba si, dupa ce a driblat si portarul ceferistilor, a inscris in poarta goala. Actul secund a avut acelasi aspect ca si prima repriza, cu echipa lui Kereszy zburdand pe teren, ajutata si de cateva interventii reusite ale lui Marius Dulcianu. In minutul 59, blondul atacant iesean, Ionut Bilba, si-a incununat evolutia buna cu un gol superb, marcat dupa o cursa solitara de patruzeci de metri. Scorul final al acestui derby a fost inda de 0-4, Palimaru trecandu-si si el numele pe lista marcatorilor, cu un sut plasat din interiorul careului de 16 metri. Dupa aceasta victorie, Poli II priveste cu optimism spre derbyul cu Aerostar Bacau, programat vineri in etapa a XVII-a. Cu o victorie in acest meci, iesenii ar putea ataca chiar promovarea in Divizia B. Ramane de vazut insa daca acest joc se va disputa vineri, dat fiind faptul ca in aceeasi zi, de la ora 16.15, echipa mare Politehnica va primi vizita formatiei Universitatea Craiova. In partida de pe stadionul Tepro, antrenorul Adrian Kereszy a trimis in teren urmatorul unsprezece: Dulcianu, Apetroaie, Such, Marin, Ungureanu, Vintila, Bogdanovici ('78 Filip), Tincu, Bilba ('60 Micu), Stiubei ('63 Pandele) si Palimaru. De partea cealalta, antrenorul feroviarilor, Nicky Costachescu a trimis in teren urmatoarea formula de joc: Cazac, Dediu, Dragutel, Miron ('83 Chimir), Maxim, Sinescu ('57 Ilade), Ciolpan, Dragoi, Filip, Ipate, Cheptea ('39 Ungureanu).

Page time :0.1310 (s) | 22 queries | Mysql time :0.018612 (s)