Fotbal - Divizia C: De la un succes la altul

6 Aprilie 2000
1263 Vizualizari | 0 Comentarii
•FC Unirea - Budvar Odorheiul Secuiesc 2-1 (2-1) in etapa a 26-a din Divizia C, seria I

Intalnirea de ieri de pe stadionul Constructorul, dintre FC Unirea si Budvar, se anunta destul de dificila pentru elevii cuplului Costachescu-Ciocarlan, oaspetii venind la Iasi cu gandul de a-si imbunatati "adevarul" sifonat. Poate din aceasta cauza, iesenii au luat cu asalt poarta lui Klein inca din primele minute, permitand rareori adversarilor sa treaca de mijlocul terenului. Prima sansa de gol apartine lui Brighiu in minutul 9; el lufteaza copilareste din pozitie ideala in careu. Dascalu are si el posibilitatea de a deschide scorul in minutele 10 si 12, suturile sale facand ca mingea sa se opreasca fie in bratele portarului harghitean, fie in spatele portii adverse. Minutul 13 avea sa fie cu ghinion pentru oaspeti, portarul Klein fiind nevoit sa scoata pentru prima oara mingea din poarta: Scripca lobeaza elegant balonul peste portar si Andrusi indeplineste o simpla formalitate, impingandu-l in plasa portii goale. Sapte minute mai tarziu, Businski preia mingea, suteaza puternic insa respinge in fata Simionas si Gatu, cu un demivole de senzatie, restabileste egalitatea, trimitand in vinglu. Scorul final avea sa fie stabilit in minutul 25 de Dascalu: Dragoi misca o minge pentru Scripca, sutul sau la "paianjen" este repus cu greu in fata de Klein si Dascalu, pe faza, introduce cu dificultate mingea in poarta cu capul, din 8 metri. Pana la pauza nimic de semnalat decat furtuna care a golit tribunele stadionului pret de cateva minute.
La reluare, jocul a curs in aceeasi directie, oaspetii incercand ceva-ceva doar in ultimul sfert de ora, insa fara folos. Scorul a fost amenintat in minutele 57, 65, 71 si 84, insa, pe rand, Dascalu, Scripca, Kando si Andrusi rateaza din pozitii favorabile. Una peste alta, victorie mai mult decat meritata a iesenilor care obtin astfel cel de-al patrulea succes consecutiv in acest miniretur. De remarcat jocul curat practicat de cele doua echipe, arbitrul de centru nefiind pus in situatia de a umbla la buzunarul cu cartonase.
Sa mai spunem ca in prima repriza, Cotan a parasit terenul suferind o intindere si ca Bogdan Chiper a evoluat la gazde, el fiind inlocuit pe final de meci.
Formatii:
FC Unirea: Simionas-Bozianu, Martin, Dascalu, Cazacu-Dragoi, Chiper (77 Ciocoiu), Scripca, Brighiu si Cotan (16 Manole-87 Diaconescu).
Budvar Odorheiul Secuiesc: Klein-Halita, Lind, Tifan, Szacs-Gatu, Miklos, Dusinszki, Chibulcuteanu-Baciu si Tarcsafalui
Arbitri: Adrian Voica (Bistrita); Nicolae Popescu (Nasaud); Emeric Komines (Cimpia Turzii). Observator FRF Aurel Gheorghe (Piatra Neamt).

Page time :0.1338 (s) | 22 queries | Mysql time :0.014616 (s)