Fotbal - Divizia C - Seria I: Gazdele au fost nemiloase

25 Aprilie 2000
707 Vizualizari | 0 Comentarii
•In runda a 29-a, oaspetii nu au obtinut nici un punct •CFR Citadin a repurtat primul succes din miniretur •Rapid si Minerul lupta pentru evitarea ultimului loc retrogradabil ramas "vacant"

Duminica dimineata, in etapa a 29-a din Divizia C, gazdele s-au impus in corpore in prima serie, nelasand vizitatoarelor nici macar un punct. Scorul rundei s-a inregistrat la Iasi, in "Abator", acolo unde Mitu Danila a debutat cu dreptul pe banca tehnica in propriul fief, alaturi de "secundul" Sandu Sarbu. Feroviarii de la Citadin au depasit net formatia Termoutilaj Piatra Neamt, scor 5-1, revansandu-se astfel pentru insuccesul din tur, cand nemtenii castigasera cu 6-1. Lungu si Soponariu (ambii de doua ori) si Murgu si-au inscris numele pe lista marcatorilor, oaspetii punctand prin Guzu in repriza secunda, la scorul de 3-0 pentru ieseni. Cealalta echipa feroviara a judetului, CFR Pascani, s-a impus pe teren propriu in fata celor de la Rafinaria Darmanesti, scor 4-1. Pentru gruparea condusa de Dan Negri, au inscris Rascu, Vasiliu, Vizitiu si Ailoaiei, ultimul, goal-keeper-ul echipei, inscriind in minutele de prelungire ale partidei din penalty. In fine, FC Unirea a fost depasita la Birlad de Rulmentul cu 0-4, acest scor "priind" se pare elevilor lui Corneliu Costachescu si Narcis Ciocarlan "afara", acelasi numar de goluri fiind primit de Unirea si in precedentele doua deplasari. Rapid Miercurea Ciuc a cedat locul retrogradabil "minerilor" din Comanesti, dupa victoria cu 2-1 de duminica in fata dornenilor de la Pro Mobila, in timp ce Minerul a cedat cu 1-3 la Bicaz. La Borsec, Apemin n-a lasat nici o speranta vasluienilor, liderul obtinand la pas a 21-a victorie din aceasta stagiune, scor 3-1. Nu mai putin de 19 puncte o despart pe Pro Mobila de Apemin, duelul bautorilor de apa minerala fiind transat inca din tur in favoarea celor din Borsec. La polul opus, lupta pentru ocuparea celui de al patrulea loc retrogradabil continua, in cursa ramanand Minerul, Rapid, Sportul Municipal Vaslui si chiar CFR Citadin sau Budvar. Dintre acestea, primele doua au, se pare, cele mai mari sanse la retrogradare, ambele acumuland dupa 25 de meciuri jucate tot atatea puncte.

Budvar si Siretul Bucecea au stat.

Etapa viitoare, a 30-a (joi, 27 aprilie, ora 15)
Budvar si Apemin stau.

In clasament conduce Apemin cu 69 de puncte, urmata de Pro Mobila si Aerostar cu 50 si respectiv 46 de puncte. Pe ultimele doua pozitii, ambele retrogradabile, se situeaza Minerul Comanesti si Siretul Bucecea cu 25 si respectiv 20 de puncte, ultima fiind practic "cazuta" in D. Echipele iesene sunt clasate astfel: CFR Pascani - locul 6 - 39 puncte (-3 la adevar), FC Unirea - locul 9 - 33 de puncte (-3) si CFR Citadin - locul 12 - 31 de puncte (-8).

Page time :0.1285 (s) | 22 queries | Mysql time :0.012239 (s)