FOTBAL- EURO 2000, Grupa C: Alfonso - erou national in Spania

23 Iunie 2000
1548 Vizualizari | 0 Comentarii
•Marcand in ultimele secunde ale meciului cu Iugoslavia, Alfonso a adus Spaniei o calificare nesperata in sferturi, incheind grupa pe primul loc •Echipa iberica va intalni in turul urmator campioana mondiala - Franta.

Fara indoiala, cel mai spectaculos meci din faza grupelor la EURO 2000, Iugoslavia - Spania, a demonstrat inca o data, daca mai era nevoie, ca o partida se incheie dupa ultimul fluier al arbitrului si ca, din moment ce exista inca un dram de speranta, minunea isi poate face aparitia oricand. Ceea ce s-a intamplat miercuri seara pe Roi Baudouin Stadium din Bruxelles a adus in pragul infarctului milioane de fani ai gruparii iberice si nu numai, norvegienii trecand si ei intr-un interval de cateva secunde de la extaz la agonie. Pentru a se califica in sferturi, Spania avea nevoie de victorie in partida cu sarbii lui Boskov si felul in care s-au daruit pe teren jucatorii din Peninsula ne indreptateste sa spunem ca Alfonso a facut dreptate cu 30 de secunde inaintea fluierului de final al arbitrului francez, inscriind printr-o executie spectaculoasa un gol in care nici cel mai fanatic suporter spaniol nu mai credea. Desi nu a stralucit in primele doua partide, Spania a demonstrat in meciul cu sarbii ca nu merita sa ramana in afara competitiei, asaltul continuu la poarta lui Kralj anuntand parca deznodamantul. Nici baietii celebrului antrenor Boskov nu s-au lasat mai prejos, acestia aratand ca fotbalul iugoslav se afla pe drumul cel bun, reusind sa tina in sah pe toata durata partidei o Spanie pentru care eliminarea de la acest EURO coincidea cu un dezastru national. Chiar daca se calificau si cu un egal, sarbii nu s-au multumit cu putinul, reusind sa conduca pe tabela in trei randuri, cu 1-0, 2-1 si 3-2. De asemenea, s-a vazut clar si acum ca iugoslavii joaca mai bine cu un om in minus pe teren, eliminarea lui Jokanovic din repriza secunda neafectand prea mult evolutia coechipierilor ramasi pe gazon. De altfel, iugoslavii au izbutit sa egaleze la 3 formatia slovena, de la 0-3, in inferioritate numerica, a castigat in fata Danemarcei tot cu un om eliminat si a preluat conducerea in fata Spaniei cu 3-2, in aceleasi conditii. Spre meritul lor, spaniolii nu au cedat initiativa, continuand sa spere la o minune, desi era tot mai greu de crezut ca ea se va infaptui. Atacurile in valuri ale lui Raul, Alfonso, Mendieta & Co s-au fructificat insa intr-un tarziu, atunci cand norvegienii savurau deja sampania. Putem spune ca ce este frumos si lui Dumnezeu ii place, referindu-ne aici la evolutia ibericilor care meritau sa mearga in sferturi. Cu un gol inscris de Mendieta dintr-un penalty discutabil si un altul marcat de Alfonso printr-un sut de exceptie, Spania, nu numai ca a izbutit sa invinga in-extremis Iugoslavia, dar s-a vazut si cocotata pe prima treapta a grupei C. Doua goluri cazute atunci cand suporterii spanioli paraseau deja tribunele descumpaniti, unul cate unul, cand iugoslavii jubilau intonand fie imnul tarii lor, fie cel oficial al competitiei - "Campione, Campione", cand norvegienii savurau prematur calificarea la Arnhem, dupa egalul alb in fata Sloveniei. De aceea este frumos sportul rege, cu toate ca uneori, si am patit-o pe pielea noastra, este nedrept. Daca in grupa A s-a facut dreptate cu o zi mai devreme, acelasi lucru s-a intamplat miercuri, cand Spania si Iugoslavia, practicantele unui fotbal spectaculos, au prins biletele pentru sferturi.

Le - au lipsit 30 de secunde...

... atat a despartit echipa Norvegiei de sferturile de finala - jumatate de minut. Am simtit si noi, romanii, pe pielea noastra, aceste sentimente si-i compatimim pe nordici din acest punct de vedere. Referitor la jocul cu mingea, s-a vazut insa foarte clar ca acestia nu prea le au, forta pusa inaintea tehnicii nefiindu-le de ajuns pentru a merge mai departe. Era nedrept ca o echipa care a inscris un singur gol in trei partide si acela cu noroc, sa mearga mai departe in dauna unei formatii mult superioara la toate capitolele si am numit-o pe Spania. Nu e mai putin adevarat, chiar si in aceste conditii, ca nordicii s-au aflat foarte aproape de a produce surpriza, insa, putem spune ca si-au facut-o cu mana lor, multumindu-se cu un egal in fata slovenilor. Si daca era sa plece Spania acasa, mult mai multe merite de a ajunge in sferturi aveau slovenii, care, fara indoiala, s-au constituit in revelatia acestor "europene". Cu putin tupeu in meciul cu nordicii, Zahovici si compania puteau chiar sa invinga, insa, si asa, echipa tanarului antrenor Katanek a parasit EURO 2000 cu fruntea sus. In sferturile de finala, Spania va intalni Franta, campioana mondiala, duminica, la Bruges, in timp ce Iugoslavia se va bate pentru un loc in semifinale cu tara gazda, Olanda, la Rotterdam, in aceeasi zi.