Fotbal, Euro 2000: Situatia inaintea ultimelor meciuri din faza grupelor

20 Iunie 2000
1289 Vizualizari | 0 Comentarii
Grupa A - S-au jucat: Portugalia-Anglia 3-2 (Figo, Joao Pinto, Nuxo Gomes/Scholes, McManaman); Germania-Romania 1-1 (Scoll/V. Moldovan); Portugalia-Romania 1-0 (Costinha); Germania-Anglia 0-1 (Shearer).
Au mai ramas de disputat: Anglia-Romania (marti, 20 iunie - Charleroi); Germania-Portugalia (marti, 20 iunie - Rotterdam).

Dupa doua etape, Portugalia este calificata in sferturile de finala, ultimele jocuri din grupa urmand sa stabileasca cea de-a doua echipa care va urca in turul urmator. Desi nu a stralucit decat in primul meci, echipa lusitana si-a procurat prima din grupa biletele pentru sferturi, gratie norocosului gol cazut in prelungirilor meciurilor cu nationala Romaniei, atunci cand Costinha a trimis cu capul in poarta lui Stelea o minge centrata perfect de Figo in mijlocul unui careu plin cu romani visatori. Cele mai mari sanse de a accede in sferturi le au englezii, acestora fiindu-le de ajuns un punct in partida de astazi cu Romania pentru a intra in tabloul primelor 8 puteri ale Europei. Anglia nu a jucat deloc rau in aceasta editie, infrangerea suferita in primul meci, in fata Portugaliei, cazand pe fondul relansarii de exceptie in joc a lusitanilor. Germania este marea deceptie de pana acum atat a grupei A cat si a competitiei, campioana europeana en-titre nereusind decat un punct in doua partide, si acela chinuit in compania tricolorilor lui Jeney. Oricum, Matthaus & Co pastreaza inca sanse de calificare, totul depinzand de o victorie in fata Portugaliei, coroborata cu o victorie a romanilor in fata englezilor, la o diferenta mai mica de scor. In ceea ce ne priveste, tricolorii n-au fost pana acum mai presus de nemti (decat in meciul direct, dar fara a se fi concretizat si pe tabela), sansele lor de calificare fiind minime inaintea ultimelor doua partide din grupa. Si asta dupa ce am pierdut 5 puncte din 6 posibile pe care nu trebuia sa le pierdem, deoarece nici Portugalia si nici Germania nu s-au ridicat la inaltime impotriva noastra. Ne va fi foarte greu sa invingem Anglia asta seara, din mai multe motive. Si ca sa spunem doar 3: jucam fara Hagi, englezii sunt dornici de revansa dupa infrangerea suferita la CM din Franta, in ultimul minut, prin acel gol inscris de Dan Petrescu printre picioarele lui Seamen si al treilea - "Albionul" are nevoie doar de un singur punct pentru a merge mai departe.

Grupa B
S-au jucat: Belgia-Suedia 2-1 (Goor, Mpenza/Mjalby); Turcia-Italia 1-2 (Okan/Conte, Inzaghi), Italia-Belgia 2-0 (Fiore, Totti); Suedia-Turcia 0-0. Au mai ramas de disputat: Turcia-Belgia; Italia-Suedia.

Desi nu a rupt gura targului, Italia s-a calificat in sferturi dupa doua partide victorioase, dovedind astfel ca pragmatismul primeaza mai intotdeauna. Daca victoria in fata Turciei s-a profilat in urma unui gol marcat dintr-un penalty acordat, totusi, in fata Belgiei, Italia a aratat cu totul altceva, invingand mai clar decat o arata scorul (2-0).

Grupa C
S-au jucat: Spania-Norvegia 0-1 (Iversen); Iugoslavia-Slovenia 3-3 (Milosevic (2), Drulovic/Zahovici (2), Pavliu); Slovenia-Spania 1-2 (Zahovici/Raul, Etcheveria); Norvegia-Iugoslavia 0-1 (Milosevic).
Au mai ramas de disputat: Iugoslavia-Spania (miercuri, 21 iunie, Bruxelles); Norvegia - Slovenia (miercuri, 21 iunie, Arnhem).
Grupa C este singura in care dupa doua etape nici o echipa nu a reusit sa acumuleze maximum de puncte, toate cele patru grupari avand sanse de calificare in sferturi. Marea favorita, Spania, a capotat in meciul de debut la Euro 2000, 0-1 in fata Norvegiei si si-a revenit ulterior, trecand in stilu-i caracteristic de Slovenia, desi destul de greu. Partida cu Norvegia va fi cruciala pentru iberici, cine castiga urmand sa urce in sferturi. Frumoasa surpriza a competitiei este pana acum Slovenia, care a fost foarte aproape de a invinge Iugoslavia lui Mijatovic, fiind insa egalata in doar 7 minute dupa ce a condus cu 3-0. Fara discutie, cea mai spectaculoasa grupa, deocamdata, aici fiind inscrise cele mai multe goluri (11), si tot de aici provenind golgeterii competitiei dupa doua tururi - iugoslavul Molosevic si slovenul Zahonic, punctand fiecare de cate trei ori. Norvegia are sanse de calificare dintre cele mai mari, o victorie in fata Sloveniei urcandu-i pe "wikingi" in sferturi indiferent de rezultatul partidei Iugoslavia-Spania.

Grupa D
S-au jucat: Franta-Danemarca 3-0 (Blanc, Henry, Viltord); Olanda-Cehia 1-0 (Frank de Boer); Cehia-Franta 1-2 (Poborsky/Henry, Djorkaef); Danemarca-Olanda 0-3 (Kluivert, F. de Boer, Zenden).
Au mai ramas de disputat: Danemarca-Cehia (miercuri, 21 iunie, Liege); Franta-Olanda (miercuri, 21 iunie, Amsterdam).

Grupa D s-a dovedit a fi pana acum cea mai dezechilibrata dintre toate, desi cu totii ne asteptam ca, data fiind componenta ei, sa asistam la cele mai disputate partide. Cehia, practicanta unuia dintre cele mai spectaculoase jocuri pana in prezent, a parasit competitia, dupa parerea multora, inainte de vreme. Danemarca, fosta campioana europeana, a deceptionat si ea la aceasta editie a Europenelor, pierzand lamentabil in ambele intalniri cu 0-3, atat in fata Olandei cat si in fata campioanei mondiale Franta. "Portocala mecanica" si "cocosul galic" merg mai departe in sferturi, ordinea in grupa urmand sa fie stabilita dupa meciul direct.

Page time :0.1392 (s) | 24 queries | Mysql time :0.019092 (s)