Fotbal: FC Unirea triumfa in derby

28 Aprilie 2000
1334 Vizualizari | 0 Comentarii
•FC Unirea - CFR Pascani 3-1 (1-1), in etapa a 30-a din Divizia C - Seria I

Putini spectatori au luat ieri dupa-amiaza loc in tribunele arenei "Constructorul" la derby-ul judetean dintre FC Unirea si CFR Pascani, la un meci intre doua combatante lipsite de griji in acest final de sezon. Lipsa mizei si-a pus amprenta pe jocul celor doua formatii, fotbalistii evoluand in teren cu gandul la vacanta ce se apropie. In primul mitan, cele mai importante faze au adus si golurile, ambele marcate la capatul unor faze fixe. In minutul 24, "centralul" arata punctul cu var dupa un fault in careul iesean al lui Cazacu asupra lui Iacob si Vizitiu transforma pentru 0-1. Cu cinci minute inainte de fluierul primei reprize, Scripca suteaza din lovitura libera de la 18 m in zid si mingea ajunge la Bozianu care restabileste egalitatea. Inafara celor doua goluri, doar ratarile lui Andrus in minutele 26 si 32 au mai retinut atentia in prima repriza, jocul fiind in general echilibrat. La reluare, in minutul 53, Ambrosie este faultat in careu de Gurgu si arbitrul Mircea Bucur indica pentru a doua oara in acest meci punctul de la 11 m. Executa precis Misu Dragoi si scorul devine 2-1 pentru gazde. Peste alte patru minute, Andrus stabileste scorul final inscriind din coltul din stanga al careului pascanean, 3-1 scor final, si FC Unirea acumuleaza dupa 30 de etape 36 de puncte, ramanand cu -3 la adevar. "A fost un meci parca de vacanta si consider ca victoria este meritata. Am jucat ceva mai bine in repriza secunda insa tot nemultumit sunt de faptul ca nu am om de gol, desi am inscris trei goluri. Repet, din pacate, multi dintre jucatorii din lot sunt sub nivelul acestui esalon", a spus antrenorul gazdelor Corneliu Costachescu.

Formatii:
FC Unirea: Simionas, Bozianu, Martin, Dascalu, Lohan, Cazacu, Chiper, Scripca, Andrus (Grigore), Dragoi si Ambrosie. Antrenori: Corneliu Costachescu si Narcis Ciocarlan.
CFR Pascani: Popa, Nistor, Gurgu, Vizitiu, Goanta, Ciopraga, Iacob, Muraru (Nemtan), Vasiliu, Maranda, Rascu. Antrenor - Dan Negri.
Arbitri: Mircea Bucur (Tg. Mures), Sorin Meghesan (Tirnaveni) si Marius Adam (Sighisoara). Observator FRF - Ion Chelaru (Bacau).

Page time :0.1321 (s) | 22 queries | Mysql time :0.019810 (s)