Fotbal: FCM CRF Pascani - Cimentul Bicaz 3-0 (1-0)

26 Mai 2003
1208 Vizualizari | 0 Comentarii
•In repriza a doua, gazdele au presat puternic •Scorul putea lua proportii daca Dascalescu (min. 83) si Covrig (min. 86) nu ratau copilareste

Un joc bun al pascanenilor in acest sfarsit de campionat. Oaspetii (care la inceput de campionat au avut drept obiectiv promovarea in "B") au venit sa ia 3 puncte la Pascani si au inceput jocul "bine", ratand in min. 5 ocazia de a deschide scorul.
Ceferistii, hotarati sa incheie campionatul frumos, se arunca in atac si dupa ce Covrig suteaza puternic in bara de la 25 m, inscriu primul gol prin Sarbusca, in min. 30, care primeste o pasa buna de la Goanta. Dupa 4 minute, Ancuta rateaza din 6 m, trimitand balonul pe langa bara. Dupa pauza, jocul are un singur sens, spre poarta oaspetilor, dar ratarile lui Sarbusca din min. 47 si ale lui Dascalescu (min. 51) nu duc la schimbarea scorului. 2-0 va fi in min. 77, cand Dascalescu inscrie la o faza cand mingea a fost respinsa de portarul oaspetilor, la sutul puternic al lui Sarbusca. Dupa 4 minute, inscrie acelasi Sarbusca la o buna pasa primita de la Ciosu. Scorul putea lua proportii daca Dascalescu (min. 83) si Covrig (min. 86) nu ratau copilareste.
Oaspetii mai au o ultima zvacnire in min. 87, cand din 9 m Mihaila suteaza, dar Aelenei apara. A fost un joc frumos, deschis, ambele echipe dorind sa-si adjudece victoria. Pascanenii au invins jucand in nota impusa de antrenorii Lupulescu si Irimia in acest campionat. Atragem atentia conducerii FCM CRF Pascani ca frictiunile dintre conducatori (care? ca s-au rarit!) nu duc la nimic bun, iar daca din acestia mai sunt care, atunci cand treaba merge bine la echipa, vizeaza doar interesul personal, gresesc. Pentru a lamuri acest aspect, nedorit si pagubos pentru echipa, la sfarsitul acestui campionat vom prezenta o analiza amanuntita a ceea ce s-a dorit si a ceea ce s-a reusit la FCM CRF Pascani. Un lucru este cert, de la Leonida Antohi la Pascani singurul antrenor adevarat este Emil Lupulescu, care face un cuplu bun cu Mihai Irimia, iar rezultatele vorbesc. Prof. Emil Lupulescu intentioneaza sa ramana la echipa inca 2-3 ani, caci in curand se va muta definitiv in orasul copilariei sale.
Pascanenii au inceput jocul cu: Aelenei, Ancuta, Bichir, Ciosu, Vizitiu, Ciopraga, Goanta, Tutu, Covrig, Sarbusca, Dascalescu.
Oaspetii au inceput cu: Gh. Viorel, Rusu, Zavate, Filipescu, Curca (min. 65 Mortun, min. 75 Arsene), Viorel Gh., Mirea, Mihaila, Benghiu, Damian, Bleont (min. 81 Burdulean).
Bun arbitrajul prestat de: Ciporian Panaite - Bacau, Neculai Ursache - Bacau si Mircea Stanisteanu - Vaslui. Observator: Cristian Rusu - Focsani.