Fotbal: FCM Poli si Rapid se intalnesc astazi la Norcia

10 Februarie 2000
973 Vizualizari | 0 Comentarii
Turneul international de fotbal "Winter Cup 2000" ce se desfasoara in aceste zile la Norcia (Italia) se apropie de sfarsit, astazi avand loc ultimele partide de clasament, cu exceptia semifinalelor. Marti, gruparea din dealul Copoului a surprins din nou prin evolutia sa, iesenii invingand cu 2-1 (0-1) echipa ucraineana Metalurg Donetsk. Scorul a fost deschis la finele primei reprize de ucrainieni, egalarea survenind la 10 minute dupa pauza printr-un gol marcat de ieseanul Florin Sandu, introdus in locul titularului Cip Paraschiv. Partida a fost destul de echilibrata, balanta fiind insa inclinata de partea Politehnicii de Basescu, pe final de meci. Golul mijlocasului iesean a venit meritat, pe fondul unei usoare dominari a echipei sale. Cuplul de tehnicieni Leonida Nedelcu - Dorinel Toiu a inceput meciul cu formula Campeanu - Gavrilescu, Constantin, Urdaru, Paraschiv-Medeleanu, Onofras, Nita, Radu-Serban, Andries, acesta fiind considerat drept unsprezecele de baza cu exceptia postului de portar unde titular este ex-buzoianul Antonio Stoian.

Ulterior, antrenorii gruparii iesene au mai efectuat o serie de modificari, unele fortate, fiind introdusi in teren Fl. Sandu (Paraschiv), Gheban (Medeleanu), Basescu (Onofras), Ionescu (Nita), Fieraru (Andries) si Burcea (Andries). Dupa cum ne-a declarat "secundul" Dorinel Toiu, "baietii au lasat pana acum o frumoasa impresie aici, ridicandu-se de multe ori la nivelul sau chiar peste nivelul altor formatii mult mai titrate. Suntem cu totii multumiti de evolutia jucatorilor si speram ca pana la intoarcerea acasa sa punem la punct si ultimele lacune din jocul echipei". Participarea lui FCM Poli la turneu se va incheia astazi, odata cu partida pentru locurile 9-10. Divizionara B se va intalni in cursul dupa-amiezii cu campioana Rapid Bucuresti, unul din punctele de atractie ale programului de astazi. Tot marti, elevii lui Mircea Lupescu au dispus de macedonienii de la Vardar Skopje cu scorul de 3-0, devenind astfel adversarii singurei reprezentante a esalonului secund in Italia.

In aceeasi zi, FC Arges a invins Dinamo Batumi cu 2-1 si FC Brasov a dispus cu acelasi scor de Zaglebie Lublin, ambele intalniri contand pentru stabilirea clasamentului final, locurile 13-16.

In asa zisa grupa "galbena", cea a partidelor pentru stabilirea ultimelor patru clasate, Vietnam (Under 21) a fost invinsa clar de Extensiv Craiova cu 1-5, in timp ce derby-ul italian dintre Ternana si Arezzo a dat castig de cauza primei formatii, scor 2-1.

Prin urmare, iata programul meciurilor ce se vor disputa astazi, partide ce stabilesc pozitiile tuturor echipelor care nu s-au calificat in semifinale.

- pentru locurile 9-10: Rapid Bucuresti - FCM Poli
- locurile 11-12: Vardar Skopje - Metalurg Donetsk
- locurile 13-14: FC Arges - FC Brasov
- locurile 15-16: Dinamo Batumi - Zaglebie Lublin
- locurile 17-18: Extensiv Craiova - Ternana
- locurile 19-20: Vietnam (Under 21) - Arezzo.
In fine, iata si programul semifinalelor, cu mentiunea ca in lupta pentru ocuparea celor doua locuri finaliste sunt angrenate trei echipe romanesti: