Fotbal-spectacol, tunete si fulgere in Dealul Copoului

16 Mai 2002
1113 Vizualizari | 0 Comentarii
Divizia C - Seria I, Etapa a 26-a •Poli Unirea Iasi - Cimentul Bicaz 4-0 (3-0) •Din cauza vremii nefavorabile, majoritatea spectatorilor s-au inghesuit sub copertina de la tribuna zero, de unde si-au incurajat "artistii" de pe gazon In fata a peste 1.000 de spectatori, meciul de fotbal dintre Poli Unirea si Cimentul Bicaz a produs fanilor prezenti in Dealul Copoului multa satisfactie, iar rezultatul a multumit pe deplin ambele combatante, inclusiv pe oaspeti, cei care trebuie sa spuna "merci" ca au scapat doar cu patru "boabe" incasate. Intr-un meci in care tunetele, fulgerele si ploaia cazuta in rafale, la un moment dat, a adunat sub copertina de la tribuna zero majoritatea celor prezenti, spectacolul a inceput nu insa pe terenul disputei, ci la tribuna A, acolo unde o fanfara autohtona, gen "Tandarica et comp.", a incantat asistenta. Dupa ce Ramniceanu expediaza primul sut spre poarta lui Mihalache (min. 8), varful Dobrea face obisnuita sa cursa pe partea dreapta, centreaza in careul advers, dar Marta rateaza golul din 8 metri, dupa un sut in coltul scurt scos in extremis de Viorel Gheorghe, in min. 13. Sapte minute mai tarziu, Vacaru executa o lovitura libera de la 35 metri spre poarta ieseana, dar acelasi Mihalache scoate din paianjen in corner. Dupa ce Brighiu rateaza, in min. 22, deschiderea scorului, in min. 25, Dobrea si Marta repeta faza din min. 13, dar de data aceasta ultimul reuseste golul, cu un sut puternic la vinclu (1-0). Iesenii domina copios disputa in fata celor din Bicaz si majorarea scorului vine de la sine, in min. 32. In urma unei lovituri libere de la 20 metri executate de Marta, mingea ajunge la Dobrea, care centreaza in careul advers si Brighiu reuseste golul, cu un sut din careul mic (2-0). In continuare, Mortun (38') si (Cristea 40') rateaza ocazii la ambele porti, dar pana la urma gazdele isi maresc avantajul in min. 45+2 al primei reprize, intrand la vestiare cu un avantaj de trei goluri. Asadar, in minutele de prelungiri din prima jumatate a disputei, dupa un corner executat de pe partea stanga de Marta, fundasul Medeleanu se inalta imperial la mijlocul careul advers in inscrie cu capul, din 10 metri (3-0). •Iesenii s-au oprit la 4-0 Repriza secunda incepe cu doua monumentale ocazii ratate de elevii lui Vasile Simionas, prin Brighiu (46') si Dobrea (56'). Dupa ratarea lui Dobrea, in urma repunerii mingii de la 6 metri, Florin Dan intercepteaza balonul, face o cursa de zile mari pe partea stanga si inscrie in coltul lung, pe langa Viorel Gheorghiu (4-0 pentru Poli Unirea, in min. 57). In continuare, insa, iesenii nu mai vor sa-i "supere" pe oaspetii din Bicaz si rateaza ocazii peste ocazii la poarta acestora, prin Marta (min. 70 - sut peste poarta din 8 metri), Florin Dan (min. 74 - sut milimetric pe langa coltul lung al portii adverse) si Cristea (min. 76 - sut de la 17 metri pe langa poarta goala). In min. 77, in urma unei actiuni pe partea stanga a lui Florin Dan, mingea ajunge la Brighiu, cel care inscrie din 2 metri, dar tusierul semnalizeaza off-side si golul este anulat. Din pacate, meciul se incheie cu accidentarea destul de grava a mijlocasului Viorel Gheorghi (care se deosebeste de portarul oaspetilor doar prin ultima litera a numelui), care primeste primele ingrijiri la masina Ambulantei, parcata pe pista de langa teren. Sub conducerea brigazii Raul Marian Neagu - Marius Rogoveanu si Marian Stanciu (toti trei din Galati), observatorul partidei fiind ploiesteanul Silviu Crangasu, au evoluat urmatoarele formatii: - Poli Unirea Iasi: Mihalache - Ancuta, Medeleanu, Adrian Ilie, Gheban, Dinu Sanmartean - Cristea, Marta (Mihai Dragoi 73'), Florin Dan (Marcel Rus 82') - Dobrea (Serbanoiu 73'), Brighiu. Manager general: Vasile Simionas. Antrenori: Adrian Kereszy si Gelu Paveliuc. - Cimentul Bicaz: Viorel Gheorghe - Zavate, Filipescu (Coanda 60'), Vacaru, Rusu, Burdulean (Tutuianu 52') - Viorel Gheorghi, Ramniceanu, Zaharia - Mortun (Marian Gheorghe 46'), Curca. Antrenori: Gheorghe Voinitki si Olimpiu Niculescu. In etapa viitoare (18 mai) sunt programate partidele: Poli Unirea Iasi - CFR Pascani, Foresta II Falticeni - Telecom Iasi, Aerostar Bacau - Bucovina Radauti, FC Botosani - Ceahlaul II Targu Neamt, SM Vaslui - Minerul Crucea, RATC CFR Moldova Iasi - Rafinaria Darmanesti, Gloria Zemes - Rulmentul Barlad si Cimentul Bicaz - Unirea Negresti. •Romania (juniori) - Noua Generatie Iasi 4-0 (2-0) In vedeta cuplajului de ieri, din Dealul Copoului, Lotul national de juniori al Romaniei (sub 17 ani) a intalnit formatia Noua Generatie Iasi, condusa de Nucu Antohi si Mihai Romila. Sub conducerea lui Ion Ion, lotul national a castigat finalmente cu scorul de 4-0 (2-0), fructificand ocaziile avute. In poarta gazdelor, fiecare in cate o repriza, au fost Miclos si Bogdan Costea (fiul lui Paul Costas, fostul portar al Politehnicii), ambii selectionati si la lotul national. Gazdele de la Noua Generatie au evoluat in urmatoarea alcatuire: Miclos (B. Costea) - Vintila, Chirasca, Mereu (Buzincu) - Such, Vasilache, C. Ungureanu (Filip), Alex Ungureanu, Micu - Stiubei, Dogaru (Tincu). A arbitrat la centru ieseanul Bogdan Hanceriuc. Dan TEODORESCU