Fotbal: Victorie pe teren strain pentru Poli

20 Iulie 2005
784 Vizualizari | 0 Comentarii
•Poli Iasi a invins cu scorul de 2-0 formatia Ceahlaul Piatra Neamt, intr-o partida amicala disputata ieri, la Targu Neamt •Aceasta este a patra victorie pentru fotbalistii ieseni in tot atatea jocuri de verificare •Urmatorul amical este programat maine dupa-amiaza, in deplasare la FC Botosani •Conducerea clubului intentioneaza sa achizitioneze cate un costum de prezentare pentru fiecare jucator din lot •Deplasarea spre Timisoara ar putea fi facuta cu un avion charter, in dimineata zilei de 6 august Fotbalistii ieseni tind sa devina campioni ai partidelor amicale. Astfel, dupa trei victorii consecutive obtinute in cantonamentul de la Campulung Moldovenesc, Miclea si compania au obtinut ieri seara al patrulea succes, din tot atatea jocuri de verificare. De aceasta data, victima echipei pregatite de Ionut Popa a fost formatia Ceahlaul Piatra Neamt. Iesenii au castigat cu scorul de 2-0, intr-un meci disputat pe durata a trei reprize de cate treizeci de minute fiecare si pe un teren foarte bun. Golurile Politehnicii au fost marcate de Marius Onofras, in minutul 8, si Arhire, in minutul 89. Antrenorul Ionut Popa a inceput meciul cu Ceahlaul Piatra Neamt cu urmatoarea formula: Branet - Beceru, Onut, Ciobanu, Bordeanu - Onofras, Gavatorta, Adrian Ilie, Rednic, Miclea - Bilba, dupa care a schimbat distributia tactica la mijlocul meciului folosindu-i pe: Marc - Toma, Ciobanu, Raponi, Bordeanu - Arhire, Stanciu, Ciubancan, Mitruc - Vrajitoarea, Pacurar. Pe parcursul partidei a mai intrat si Bogdanovici. Pana la primul meci din noua editie a Diviziei A de fotbal, programat pe data de 7 august, pe stadionul Dan Paltinisanu din Timisoara, Poli Iasi va mai disputa inca cinci jocuri de verificare. Dupa partida de ieri seara, de la Targu Neamt, Poli se va deplasa maine la FC Botosani, iar sambata va intalni, tot in deplasare, echipa FCM Bacau. Saptamana viitoare va debuta, pe 26 iulie, din nou cu un joc de verificare programat la Targu Neamt, contra formatiei de sub Pietricica, pentru ca, doua zile mai tarziu, Poli sa intalneasca din nou echipa Cetate Suceava, iar pe data de 30 iulie, la Iasi sa vina FCM Bacau. Cu aceasta ocazie va fi prezentat si lotul Politehnicii pentru noua editie de campionat. Pana atunci insa, conducerea clubului vrea sa achizitioneze pentru fiecare fotbalist iesean cate un costum de prezentare, urmand ca tinuta cu insemnele Politehnicii sa devina obligatorie atat in deplasari, cat si la evenimentele speciale. Mai mult decat atat, ca pentru o echipa care se respecta, deplasarea gruparii din Copou spre Timisoara, prima din viitoarea editie de campionat, s-ar putea face cu un avion charter, in dimineata zilei de 6 august. Florin BRIAUR Soriano vrea sa plece din Copou Desi nu a jucat inca nici un minut intr-o partida oficiala, imbracat in tricoul Politehnicii Iasi, fotbalistul argentinian Gaston Soriano si-a manifestat deja intentia de a parasi Copoul. Motivul oficial invocat de atacantul transferat in aceasta pauza este o problema personala pe care o are de rezolvat in Argentina. "Pentru mine familia este mai importanta decat orice, astfel incat imi voi cumpara un bilet de avion si voi pleca acasa, pentru ca ai mei au nevoie de mine", a informat Soriano conducerea clubului Politehnica. Din cate se pare insa, atacantul in varsta de 26 de ani si care a mai jucat la formatia New World Boys a primit o oferta tentanta de la o echipa din Argentina si incearca acum sa nu-si respecte contractul cu formatia ieseana. Gaston Soriano are semnat un contract valabil pana la sfarsitul acestui an cu Poli, iar intelegerea dintre cele doua parti nu poate fi reziliata unilateral decat de gruparea condusa de Marius Stan. In aceste conditii, daca paraseste de unul singur echipa, Soriano ar putea fi suspendat din toate competitiile interne si internationale pana la sfarsitul anului. Conducerea clubului incearca inca sa-l tina pe Soriano la Iasi, in cele cateva meciuri amicale pe care le-a disputat argentinianul lasandu-i o impresie buna antrenorului Ionut Popa. Mai mult decat atat, daca Soriano pleaca acum de la Poli, iesenii au mari probleme in atac, exact compartimentul de care Popa era cel mai putin multumit dupa ultimele partide. (F.B.)

Page time :0.1390 (s) | 22 queries | Mysql time :0.037460 (s)