Fotbalistii au debutat cu o victorie in turneul moldovean

18 Iulie 2007
1856 Vizualizari | 1 Comentarii
Clemet Palimaru
• Echipa de fotbal Politehnica Iasi a invins cu scorul de 3-0 (1-0) formatia Rapid Chisinau, in primul amical disputat in stagiul de pregatire din Republica Moldova • Golurile iesenilor au fost marcate de Onut (`44), Palimaru (`77) si Leucuta (`80) • Maine dimineata, Poli va juca un nou meci amical, de aceasta data impotriva formatiei TSKA Chisinau, dupa care este programata intoarcerea la Iasi • Ultimul test inainte de startul sezonului este jocul de verificare de sambata, in deplasare, la Ceahlaul Piatra Neamt

Debut cu dreptul pentru fotbalistii ieseni in turneul din Republica Moldova. Jucatorii din dealul Copoului au invins cu scorul de 3-0 (1-0) formatia Rapid Chisinau, obtinand un succes facil in fata unui adversar totusi modest. Meciul s-a disputat pe stadionul Dinamo din capitala Republicii Moldova, pe un gazon impecabil, basarabenii stand foarte bine la capitolul infrastructura sportiva. Golurile iesenilor au fost marcate de Onut (`44), Palimaru (`77) si Leucuta (`80). Scorul a fost deschis de Bogdan Onut, chiar in ultimul minut din prima repriza, cu o superba lovitura de cap, la coltul lung, in urma unui corner bine executat de Cornel Buta. Dupa pauza, iesenii lui Popa au rezolvat meciul in doar trei minute, in intervalul 77-80, perioada in care Palimaru si apoi Leucuta au inchis tabela de marcaj la un neverosimil 3-0. Antrenorul Popa a inceput meciul cu Rapid Chisinau in formula: Marc - Homei, Onut, Ciobanu, Cristian Munteanu - Buta, Mijin, Adrian Ilie, Sfarlea - Bilba, Silvasan, iar pe parcursul partidei au mai intrat: Balan, Toma, Bernard, Kalai, Paruolo, Tincu, Milea, Miclea, Cososchi, Buhusi, Cernoch, Stiubei, Leucuta si Palimaru. Mijlocasul Leonard Naidin, accidentat in amicalul cu Dunarea Galati, si portarul Razvan Plesca nu au facut deplasarea peste Prut, ultimul din cauza ca avea pasaportul expirat.

Revelatii

Din acest motiv, a fost chemat de la echipa a doua, in ultimul moment, portarul Andrei Balan. Victoria obtinuta aseara de fotbalistii ieseni este al saselea succes pentru Politehnica in jocurile de verificare, dintr-un total de 9 partide disputate in aceasta pauza competitionala (2 egaluri si o remiza completeaza bilantul jucatorilor Politehnicii in partidele de verificare). Interesant este ca, pana acum, revelatiile jocurilor de verificare au fost doi tineri jucatori, de la echipa a doua, Stiubei si Cososchi, care sunt si golgeterii formatiei, cu 3 si respectiv 2 goluri inscrise, ultimul la fel ca si Palimaru sau Leucuta. Dupa un antrenament astazi, maine dimineata, Poli va juca un nou meci amical, de aceasta data impotriva formatiei TSKA (Steaua) Chisinau, dupa care este programata intoarcerea la Iasi. In afara celor doua jocuri de peste Prut, iesenii vor mai disputa un singur amical pana la startul campionatului, sambata, in nocturna, la Ceahlaul Piatra Neamt. Acest ultim test inainte de startul sezonului va fi programat in nocturna, nemtenii prezentandu-si echipa cu aceasta ocazie. Dupa ce fotbalistii ieseni vor reveni din Republica Moldova, la doar o zi distanta, vor traversa Prutul fotbalistii de la echipa a doua a clubului, care vor efectua un cantonament de 8 zile, in care vor disputa si 4 jocuri de verificare. Prima etapa a noului campionat este programata pe data de 28 iulie, cand Poli va intalni in deplasare, formatia Politehnica Timisoara (ora 20.30), in timp ce primul joc in dealul Copoului se va disputa pe data de 4 august, de la ora 18.00, impotriva formatiei Universitatea Craiova.