Fotbalistii de la Poli au defilat la Sacele

15 Aprilie 2004
1284 Vizualizari | 0 Comentarii
•Precizia Sacele - Poli Unirea Iasi 0-4 (0-0), in etapa a XXI-a a Diviziei B de fotbal •Toate golurile iesenilor au fost inscrise in repriza secunda, exact ca in meciul de la Sfantu Gheorghe, incheiat cu acelasi rezultat •Poli a ajuns la a sasea victorie consecutiva in acest retur de campionat

Pe un frig patrunzator, doar cateva sute de spectatori au indraznit sa iasa din casa pentru a urmari la lucru liderul seriei intai a Diviziei B de fotbal, Poli Unirea Iasi. Cu un avans de 14 puncte fata de principalele urmaritoare, Poli Iasi a venit la Sacele cu gandul de a demonstra ca nu este intamplator faptul ca defileaza prin prima serie din esalonul secund al fotbalului romanesc. Prima repriza a meciului disputat ieri dupa - amiaza, pe stadionul Precizia din Sacele, a fost una saraca in faze de poarta. Prima ocazie a jocului le apartine gazdelor, dar Nistoroschi, scapat singur cu Arcanu dupa o grava greseala a lui Bernard, il tinteste pe portarul iesean, in locul unui lob simplu si eficient. Replica oaspetilor nu s-a lasat asteptata si, trei minute mai tarziu, Balba ramane si el singur cu portarul advers, dar trage peste poarta din pozitie favorabila. Cu cinci minute inainte de finalul primei reprize, Sala si Nistoroschi se ciocnesc in careul iesean, ratand o buna ocazie de a deschide scorul. Ultima ocazie a primului act ii apartine lui Alin Savu, care suteaza bine din unghi, dar portarul Cernica respinge cu piciorul.

Eficacitate maxima

Dupa pauza insa, elevii lui Vasile Simionas reusesc sa transeze disputa in decurs de doar doua minute. In minutul 53, Bernard are o incursiune surprinzatoare in atac si prinde un sut de exceptie de la 20 de metri in vinclul portii lui Cernica, ramas spectator. Un minut mai tarziu, Bitica, introdus pe teren in locul lui Pacurar, profita de degringolada din apararea gazdelor si inscrie cu un sut slab de la 18 metri, dar care se scurge incet in plasa portii nefericitului Cernica. In minutul 64, atacantul Ionut Balba scapa singur cu portarul gazdelor, pe care-l dribleaza si inlatura orice dubiu in ceea ce priveste invingatoarea acestui joc. Intre cele trei goluri, gazdele mai au o ocazie de a marca golul de onoare, cand Sala Ghezar a sutat violent de la peste 30 de metri, prilejuindu-i lui Arcanu sa se remarce din nou. Zece minute mai tarziu, acelasi Bitica porneste solitar spre poarta lui Cernica, portarul gazdelor, il faulteaza, iar arbitrul Sandu Viorel, din Bucuresti, dicteaza corect penalty. Lovitura este executata impecabil de Adrian Cristea, care a dus scorul la un neverosimil 4-0 pentru oaspeti. Asadar, Poli reuseste o noua victorie, cu 4-0, a doua in acest retur de campionat dupa meciul de la Sfantu Gheorghe. La sfarsitul acestei saptamani, jucatorii ieseni vor avea din nou ocazia de a castiga al saptelea meci consecutiv, in partida de pe teren propriu impotriva formatiei Midia Navodari.

Caseta tehnica a jocului:

Precizia Sacele - Poli Unirea Iasi 0-2 (0-4). (Bernard '53, Bitica '55, Balba '64, Cristea - pen. 74)
Precizia: Cernica, Sala Robert, Cojocaru, Sima, Simion ('73 Marin), Ababoaie, Coteanu, Sala Ghezar ('77 Nicusor), Campean, Nistoroschi, Foca ('46 Petrus). Antrenor: Daniel Bona.
Poli: Arcanu, Gheban, Bernard, Ilie, Ionescu, Cercel, Cristea, Paraschiv, Savu ('81 Botan), Pacurar ('46 Bitica), Balba ('84 Luca). Antrenor: Vasile Simionas.
Stadion: Precizia
Gazon: bun
Vreme: rece
Spectatori: 800
Jucatorul meciului: Bitica
Arbitri: Sandu Viorel - 7, Dan Rosu - 7, Boris Ganea - 7.
Observator: Cornel Cacoveanu.

In etapa a XXI-a a Diviziei B de fotbal, seria intai, s-au inregistrat urmatoarele rezultate: Unirea Focsani - Callatis Mangalia 1-0; FC Vaslui - Gloria Buzau 4-0; Petrolul Moinesti - Metalul Plopeni 2-1; Poiana Campina - CSM Medgidia 1-0; Dacia Unirea Braila - Oltul Sfantu Gheorghe 1-1; Electrica Constanta - Laminorul Roman 1-0; Precizia Sacele - Poli Unirea Iasi 0-4; FC Onesti - Midia Navodari 0-3.

Etapa viitoare programeaza sambata, 17 aprilie, urmatoarele jocuri: Poli Unirea Iasi - Midia Navodari; Callatis Mangalia - FC Onesti; Gloria Buzau - Unirea Focsani; Metalul Plopeni - FC Vaslui; CSM Medgidia - Petrolul Moinesti; Oltul Sfantu Gheorghe - Poiana Campina; Laminorul Roman - Dacia Unirea Braila; Precizia Sacele - Electrica Constanta.

Declaratii dupa meci:

Vasile Simionas, antrenor Poli Iasi: "Le multumesc baietilor pentru profesionalismul de care au dat dovada la acest meci. Din cauza Sarbatorilor nu am mai intrat in cantonament, preferand sa mergem la Sacele cu o zi inainte. Jucatorii mi-au confirmat increderea si au obtinut o victorie importanta pentru noi. Am jucat mai slab in prima repriza, dar in actul secund am reusit sa profitam de spatiile create de gazde si am reusit sa ne adjudecam victoria".
Daniel Bona, antrenor Precizia Sacele: "Jucatorilor nostri li s-a urcat la cap, dupa evolutia buna de la Moinesti, si au facut o serie de greseli incredibile astazi. Le-am spus sa nu le creeze spatii iesenilor, pentru ca fotbalistii liderului vor profita de orice ocazie vor avea si asa s-a si intamplat".

Page time :0.1487 (s) | 22 queries | Mysql time :0.020798 (s)