Fotbalistii de la Poli au facut instructie cu constantenii

13 Octombrie 2003
702 Vizualizari | 0 Comentarii
•Poli Unirea Iasi - Electrica Constanta 5-0, intr-un meci din etapa a VIII-a a Diviziei B la fotbal •Scorul putea fi si mai mare, daca iesenii nu ratau foarte mult •Proaspatul international de tineret, Cristea, a fost cel mai bun jucator de pe teren, fiind ovationat de intregul stadion •Poli va juca etapa urmatoare cu Callatis Mangalia, tot pe teren propriu

Sambata, in fata propriilor suporteri, Poli Unirea Iasi a invins categoric pe Electrica Altay Constanta, cu scorul de 5-0. Meciul, care a contat pentru etapa a VIII-a a Diviziei B la fotbal, se anunta a fi unul greu, nu atat prin prisma valorii adversarului, cat prin modul in care iesenii au abordat ultimele doua jocuri. In special la Navodari, elevii antrenati de Vasile Simionas au dovedit ca mai au mult de lucru la capitolul mentalitate, lucru scos in evidenta si de presedintele executiv Marius Stan.

In meciul de sambata, jucatorii ieseni si-au facut datoria si au depasit chiar norma de 4 goluri in meciurile de pe teren propriu, reusind sa inscrie de 5 ori.
Jucatorii lui Simionas au inceput jocul in forta, ratand in primul sfert de ora 4 ocazii de gol, prin Pacurar, in doua randuri, Cristea si Luca. Golul a picat abia in minutul 21, cand Cristea a inscris din plonjon, cu capul, un gol care ar putea aparea oricand pe genericul unei emisiuni de sport. Marius Luca a incercat sa-l imite pe mai tanarul sau coleg dar a trimis putin alaturi, in minutul 35. Iesenii incheie in forta prima repriza, ratand inca doua bune sanse de a se desprinde pe tabela de marcaj, prin aceiasi Cristea si Pacurar.

Repriza de cosmar pentru oaspeti

Repriza a doua a fost una de cosmar, pe care jucatorii constanteni ar vrea sa o uite cat mai repede. Elevii lui Constantin Funda, care va fi inlocuit de luni de Constantin Gache, au primit nu mai putin de 4 goluri in actul doi si au terminat jocul si cu un om mai putin. In minutul 53, Luca primeste o pasa in adancime, il dribleaza pe portarul Mina, care, nemaiavand ce face, il agata pe atacantul iesean, iar arbitrul Laszlo Csosz dicteaza penalty si avertisment pentru portarul oaspetilor. Penalty-ul este executat de Dragoi, care inscrie fara probleme. Sapte minute mai tarziu, Cristea este faultat in careu si arbitrul dicteaza pentru a doua oara penalty pentru Poli. Executa acelasi Dragoi si scorul ia deja proportii. Pentru ca tot tacamul sa fie complet, oaspetii inscriu si ei o data, dar in propria poarta, cand Gechereanu deviaza o minge in poarta lui Mina, dupa un corner executat de Mitruc.
In minutul 70, oaspetii raman in 10 jucatori de camp dupa eliminarea lui Marius Filip, jucator crescut la Iasi, la grupa antrenorului Marian Moldovan, pentru un fault din postura de ultim aparator asupra lui Pacurar. Acelasi Pacurar stabileste scorul final, in minutul 76, cand Gheban da dovada de altruism si, dupa o cursa de 40 de metri pe dreapta, il gaseste liber pe atacantul iesean la marginea careului mic. In minutul 84, Cristea este inlocuit cu atacantul Balba, iar tanarul international de tineret paraseste terenul de joc, in aplauzele unui intreg stadion. De altfel, Cristea a facut unul din cele mai bune jocuri de cand se afla la Iasi, fiind remarcat si de antrenorul Vasile Simionas, antrenorul care l-a descoperit. Oaspetii au singura lor ocazie de a inscrie in minutul 86, la un sut putin alaturi al lui Pitu.

Dezamagirea lui Simionas

La conferinta de presa, antrenorul constantean Constantin Funda, aflat la ultimul joc in postura de antrenor principal, a recunoscut superioritatea gazdelor. De partea cealalta, antrenorul Vasile Simionas a declarat: "Am obtinut astazi o victorie categorica, desi nu am jucat tot timpul asa cum as fi vrut eu. Este o victorie absolut meritata, care ne mentine pe primul loc. Din pacate insa, o parte din jucatori sunt in scadere de forma si nu-mi explic de ce."
In fata a 4-5 mii de spectatori, pe o vreme tomnatica si pe un gazon moale s-au intalnit formatiile: Electrica Constanta: Mina, Comanasi, Serban, Elca, Filip, Maciuca, Posteuca, Gechereanu, Culeafa, Roman, Ciobanu.
Antrenorul Vasile Simionas a inceput jocul in urmatoarea formula: Dulcianu, Gheban, Bernard, Ilie, Ionescu, Cercel, Croitoru ('54 Mitruc), Dragoi, Cristea ('84 Balba), Pacurar, Luca ( '72 Chiper). Meciul a fost arbitrat bine de Laszlo Csosz, din Sf. Gheorghe, ajutat de asistentii Mihai Pais si Teodor Grozea.

In etapa a VIII-a a Diviziei B s-au inregistrat urmatoarele rezultate: Callatis Mangalia-Midia Navodari 3-0; Gloria Buzau-FC Onesti 4-0; Metalul Plopeni-Unirea Focsani 1-0; CSM Medgidia-FC Vaslui 2-1; Oltul Sf Gheorghe-Petrolul Moinesti 0-1; Laminorul Roman-Poiana Campina 1-1; Precizia Sacele-Dacia Unirea Braila 0-1.

Page time :0.1309 (s) | 22 queries | Mysql time :0.018860 (s)