Fotbalistii ieseni au escaladat Tampa

8 Noiembrie 2004
1229 Vizualizari | 0 Comentarii
•FC Brasov - Poli Unirea Iasi 1-2 (1-2), in etapa a treisprezecea a Diviziei A de fotbal •Acesta este primul meci in care Poli inscrie mai mult de un gol intr-o partida •Fotbalistii lui Ionut Popa au avut puterea de a reveni de la 1-0 si au intors in doar sapte minute soarta jocului •Dupa victoria de sub Tampa, iesenii au predat lanterna rosie formatiei Poli Timisoara, care are si un meci mai putin disputat •Gazdele au acuzat arbitrajul lui Augustus Constantin FC Brasov - Poli Unirea Iasi 1-2 (1-2) Marcatori: Surdu ('14) / Miclea ('27), Toma ('34) Stadion: Silviu Ploiesteanu Spectatori: 1500 (din care 200 de la Iasi) Vreme: racoroasa Gazon: bun Formatii: FC Brasov: Dossey - Pоrvu ('67 Sandor), Bodea (cpt.), Nicolae - Balint, Brujan ('83 Dascalescu), Dani ('74 Stinga), Miclaus - Surdu, Ghindaru - Buga. Antrenor: Gabi Stan. Poli Unirea Iasi: Arcanu - T. Petre, Onut, Irinel Ionescu, Toma - Miclea, Bernard, Ciubotariu ('61 Onofras) - Mitruc ('90 Perenyi), Cristea (cpt.) - Pacurar ('83 Bilba). Antrenor: Ionut Popa. Jucatorul meciului: Adrian Toma. Arbitri: Augustus Constantin - 8. Asistenti: Eduard Ungureanu - 7 Florin Stanescu- 7. Cartonase galbene: Brujan, Dani / Ciubotariu, Tinel Petre, Pacurar. Observatori: Valentin Alexandru si Ioan Igna. Runda cu numarul treisprezece din Divizia A de fotbal a fost cu noroc pentru fotbalistii de la Politehnica Iasi. In deplasarea de sub Tampa, Poli a predat o adevarata lectie de fotbal si a invins cu 2-1, o formatie FC Brasov, cu care se afla in lupta pentru evitarea retrogradarii. Elevii lui Ionut Popa au trecut peste socul pricinuit de golul lui Danciulescu din ultimele secunde ale meciului cu Dinamo Bucuresti, in etapa restanta desfasurata miercuri la Iasi, si au inceput curajos partida de sub Tampa. In minutul opt, Irinel Ionescu a inscris pentru Poli, in urma unei lovituri libere, executate de Cristea, dar reusita fundasului iesean a fost anulata corect pe motiv de offside de asistentul Florin Stanescu. Trei minute mai tarziu, atacantul brasovean Mugurel Buga rateaza din sase metri la o faza la care ramasese singur cu portarul Dorin Arcanu. Elanul iesenilor a fost retezat insa in minutul 14, cand Romeo Surdu a deschis scorul cu un sut din careul mic, la o minge balbaita de fundasii Tinel Petre si Irinel Ionescu, faza la care si portarul Arcanu are destule sa-si reproseze. Desi au primit gol foarte repede, elevii antrenorului Ionut Popa dau dovada de tarie de caracter, si, la fel ca in meciul cu Dinamo, revin in atac, insistenta lor fiind rasplatita, in minutul 27, cand Romulus Miclea a adus mult asteptata egalare, cu un sut din unsprezece metri, lateral dreapta, dupa ce a intors unul dintre fundasii brasoveni. La acest scor, antrenorul Ionut Popa, continua sa-si impinga jucatorii spre careul lui Dossey, si sapte minute mai tarziu, Toma a primit o pasa excelenta de la Pacurar si l-a invins cu un sut plasat, din interiorul careului, pe golkeeper-ul gazdelor. Jucatorii pregatiti de Gabi Stan, mai vechea cunostinta a fotbalului iesean de anul trecut cand acesta antrena pe FC Vaslui, resimt socul, iar pana la pauza pe teren exista o singura echipa, Politehnica Iasi, incurajata frenetic din tribune de un grup de aproximativ doua sute de suporteri ieseni, care au dominat fondul sonor al stadionului Silviu Ploiesteanu. Bara lui Brujan Intrati la vestiare cu un avantaj de un gol, fotbalistii din dealul Copoului isi propun sa inghete jocul in actul secund, motiv pentru care se retrag deliberat in defensiva si incearca sa-si surprinda adversarul pe contraatac, o lectie pe care de la venirea lui Popa pe banca tehica, jucatorii au inceput sa si-o insuseasca din ce in ce mai bine. In minutul 54, Parvu a trimis un sut slab spre buturile iesene, Arcanu parand fara mari probleme. Unsprezece minute mai tarziu insa, portarul iesean respinge total aiurea un sut al brasovenilor si-l pune pe Dani in postura de singur cu poarta in fata, atacantul lui Gabi Stan, ratand insa incredibil. Cea mai mare ocazie a celei de a doua reprize ii apartine lui Brujan, care, in minutul 78, a trimis mingea in bara transversala, o faza la care portarul oaspetilor era batut. Iuresul echipei de sub Tampa a continuat la poarta lui Arcanu si gazdele solicita penalty la o faza la care Onut a respins cu pieptul un balon in corner. Supus presiunii jucatorilor brasoveni, centralul partidei, Augustus Constantin nu a cedat si a dictat corect doar lovitura de colt. Aceasta a fost, de altfel, ultima ocazie a jocului pana la final, iesenii fiind la timona meciului, trecandu-si in cont o noua ratare monumentala, apartinand lui Onofras, jucator care a ratat singur cu portarul Dossey. Astfel, s-a scris istoria unui meci castigat pe merit de fotbalistii lui Ionut Popa, care au mers la Brasov sa castige si care au avut puterea de a reveni de la 0-1 si sa intoarca soarta jocului la 2-1. Interesant este ca in acest campionat Poli nu a inscris niciodata mai mult de un gol intr-un meci, primul joc in care fotbalistii ieseni marcheaza de doua ori, consemnand si a doua victorie in deplasare. In urma acestui triumf, formatia din dealul Copoului cedeaza lanterna rosie Politehnicii Timisoara, care are un meci mai putin si care peste doua saptamani va juca la Iasi. Declaratii la finalul jocului Ionut Popa, antrenor Politehnica Iasi: "A fost un joc de lupta, asa cum era si normal intre doua echipe care se bat pentru mentinerea in prima liga. Nu am venit la Brasov cu gandul de a ne apara, dovada ca am inscris de doua ori si am mai ratat si cateva ocazii de a ne desprinde prin Miclea, Tinel Petre sau Onofras. Daca in alte meciuri am avut ghinion, de aceasta data am avut si sansa si pot spune ca Dumnezeu si-a intors fata catre noi. Nu comentez arbitrajul si-mi felicit jucatorii pentru felul in care s-au daruit astazi (n.r.-ieri) la Brasov". Gabi Stan, antrenor FC Brasov: " Sunt suparat pe jucatorii mei ca in prima repriza au jucat timorat de parca ar fi intalnit pe AC Milan. Iesenii au avut noroc ca au plecat cu toate cele trei puncte, pentru ca au venit aici, clar sa se apere dar au dat lovitura. Sa nu facem o drama din aceasta infrangere, pentru ca tragedii se petrec in Irak, acolo unde sunt decapitati oameni si nu aici, pe terenul de fotbal. Este al doilea meci consecutiv pe care-l pierd in fata Politehnicii, dupa acel 1-3 de la Iasi cu FC Vaslui, dar atunci iesenii au fost baieti isteti, si s-ar putea sa fi fost si acum. Nu vreau sa comentez mai multe". Florin BRIAUR

Page time :0.1465 (s) | 22 queries | Mysql time :0.023261 (s)