Fotbalistii ieseni au facut instructie cu studentii din Regie

31 Octombrie 2005
1263 Vizualizari | 0 Comentarii
•Politehnica Iasi - Sportul Studentesc 1-0 (0-0), in etapa a XI-a a Diviziei A de fotbal •Singurul gol al partidei a fost marcat de Daniel Rednic, in minutul 70 al meciului •Sportul a trimis primul sut pe poarta in ultimele secunde ale meciului •Cu acest succes, Politehnica si-a consolidat pozitia a zecea in clasamentul primului esalon si a incheiat o saptamana prolifica, cu patru puncte din doua meciuri in campionat si cu o calificare in sferturile de finala ale Cupei Romaniei •Victoria impotriva Sportului reprezinta insa doar al doilea succes in cele 6 jocuri disputate de ieseni pe teren propriu •Etapa viitoare, Poli va juca in deplasare, la Jiul Petrosani

Caseta tehnica a partidei:
Politehnica Iasi - Sportul Studentesc 1-0 (0-0)
Marcator: Daniel Rednic ('70)
Stadion: Emil Alexandrescu
Vreme: frumoasa
Spectatori: 5.000
Gazon: bun
Formatii: Politehnica Iasi: Branet, Toma, Onut, Bernard, Bordeanu, Onofras ('77 Bogdanovic), Mitruc, Tincu, Adrian Ilie, Rednic ('90 Ciubancan), Bilba ('63 Pacurar). Antrenor: Ionut Popa.
Sportul Studentesc: Stancioiu, Stancu, Ratiu, Secareanu, Rusu, Balan, Lazar, Ferfelea, Varga ('72 Curelea), Nae ('60 Oae - '74 Nicola), Mazilu. Antrenor: Dan Petrescu.
Jucatorul meciului: Daniel Rednic
Arbitri: Ionica Serea - 6, Nicolae Meghesan - 7, Dorin Mudura - 7.
Cartonase galbene: Onofras, Bilba / Lazar
Observatori: Octavian Goga si Mircea Salomir.

Sportul Studentesc nu pierduse nici un meci in deplasare in primele 10 etape ale Diviziei A, iar Politehnica Iasi nu a castigat decat patru puncte in cele cinci jocuri disputate in startul sezonului in Dealul Copoului. In plus, antrenorul Ionut Popa nu putea conta pe 4 jucatori, toti accidentati si toti titulari de drept in garnitura Politehnicii. Acestea au fost coordonatele sub care a inceput meciul dintre Poli Iasi si Sportul Studentesc, din etapa a XI-a a Diviziei A de fotbal. In pofida tuturor acestor probleme, fotbalistii ieseni au facut instructie cu trupa din Regie, care pe durata celor 90 de minute de joc nu au trimis decat o singura data balonul pe poarta aparata de Branet, in ultimele secunde ale meciului. In rest, Onut si compania au dominat ostilitatile, chiar daca si-au creat putine ocazii de a inscrie. In cele din urma, reusita lui Rednic, cel mai bun jucator al meciului, din minutul 70 a parafat scorul final al jocului, consemnand a doua victorie a Politehnicii in fata propriilor suporteri, in cele 6 meciuri disputate in dealul Copoului.

Revelatia Tincu

Prima repriza a fost saraca in ocazii de poarta, partida disputandu-se in general intre cele doua careuri, majoritatea covarsitoare a actiunilor periculoase finalizandu-se prin suturi de la distanta. Rednic a fost cel care a incercat pentru prima data vigilenta portarului Stancioiu, in minutul 4, dupa care Onofras, noua minute mai tarziu, a centrat in careul studentilor din Regie, fara ca vreun jucator al Politehnicii sa poata impinge mingea in poarta. In minutul 14, Bilba si-a adus aminte ca se pricepe cel mai bine sa simuleze si s-a aruncat in careul Sportului, la un duel umar la umar cu Ratiu, fara sa-l impresioneze insa pe arbitrul Ionica Serea. Pana la finalul primului act, Adrian Ilie, Onofras si Mitruc au mai expediat cateva suturi spre poarta lui Stancioiu, oaspetii avand o singura ocazie de gol, in minutul 6 la un sut trimis de Tibi Balan, putin alaturi de buturile iesenilor. Repriza secunda a fost si mai saraca in faze de poarta, disputa capatand accente dramatice la mijlocul terenului. La sapte minute de la reluare Tincu a finalizat cu un sut putin alaturi o cursa frumoasa de 40 metri. De altfel, Paul Tincu a fost revelatia partidei disputata sambata dupa-amiaza, dovedind ca are reale calitati pentru fotbalul mare. Desi a inceput mai greu, Tincu, incurajat la pauza de antrenorul Ionut Popa, a jucat dezinvolt in actul secund, fiind laudat la final de intreg staff-ul tehnic al Politehnicii.

Saptamana prolifica

In minutul 68, Mitruc a sutat puternic de la 18 metri, din pozitie centrala, dar mingea trimisa de blondul mijlocas iesean a fost deviata in corner. Dar eroul meciului avea sa fie Daniel Rednic, care doua minute mai tarziu a declansat fiesta in tribunele Stadionului Emil Alexandrescu, impingand in poarta, cu complicitatea portarului Eduard Stancioiu, o minge centrata de pe partea dreapta de Marius Onofras. Acesta avea sa fie si scorul final al meciului, jucatorii pregatiti de Dan Petrescu nemaiavand forta sa egaleze pe tabela de marcaj. De altfel, formatia din Regie a trimis prima minge pe poarta lui Branet abia in ultimele secunde ale meciului, prin Rusu, care a reluat cu capul dupa un corner executat de Balan. Cu acest succes, Politehnica si-a consolidat pozitia a zecea in clasamentul primului esalon si a incheiat o saptamana prolifica pentru gruparea din Copou care a obtinut 4 puncte din 6 posibile si a luat biletele pentru sferturile de finala ale Cupei Romaniei. Acum, jucatorii ieseni asteapta meciul de la sfarsitul acestei saptamani, din etapa a XII-a a Diviziei A, in deplasare la nou-promovata Jiul Petrosani.

Declaratii la finalul meciului

Gheorghe Nichita, primarul municipiului Iasi: "Am obtinut o victorie frumoasa, de care aveam nevoie. Baietii s-au daruit admirabil si au facut un joc foarte bun impotriva Sportului, una dintre echipele bune ale campionatului. Ii felicit pe jucatori pentru parcursul bun din ultima saptamana, cand am reusit sa obtinem si calificarea in sferturile de finala ale Cupei. In plus, ma bucur foarte mult pentru Tincu, un produs al fotbalului iesean care a facut un meci foarte bun. In schimb, arbitrajul lui Serea a fost slab si nu vreau sa comentez mai mult".

Dan Petrescu, antrenor Sportul Studentesc: "Victorie meritata pentru Politehnica. Noi nu am facut un meci prea bun, dar am si intalnit o echipa bine asezata in teren. De fapt, jocul bun al iesenilor nu ma mira, mai ales ca Poli merita sa castige si cu Otelul Galati, Steaua sau Dinamo, cand a avut prestatii foarte reusite si doar ghinionul i-a impiedicat sa aiba mai multe puncte pana acum. Oricum, obiectivul nostru este evitarea retrogradarii, desi daca nu am fi pierdut doua meciuri eram mult mai sus in clasament. Nu putem progresa insa, cata vreme din 10 goluri primite 8 sunt din vina portarului Stancioiu. Am tacut pana acum, dar nu pot sa o mai fac. In plus, multi jucatori se cred deja vedete dupa ce au castigat un meci si este foarte greu sa-i antrenezi zi de zi".

Ionut Popa, antrenor Politehnica Iasi: "Sunt multumit de rezultat, dar mai mult m-a satisfacut jocul bun al echipei. Remarc puterea de lupta a baietilor, care au facut un efort extraordinar, in conditiile in care am disputat trei meciuri intr-o saptamana. Nu obisnuiesc sa-i laud prea des, dar de aceasta data jos palaria in fata lor. Au jucat foarte bine si m-au multumit sub toate aspectele. Am obtinut o victorie meritata in fata unei echipe bune, Sportul care nu pierduse pana acum nici un meci in deplasare. De aceea, recunosc ca m-as fi multumit si cu un egal. Daca vom juca la fel si pe viitor ne putem mandri ca avem la Iasi o echipa care se poate bate cu oricine".

Dan Petrescu isi cauta de lucru in strainatate

Antrenorul Sportului Studentesc, Dan Petrescu, a declarat la finalul meciului din Copou ca este o catastrofa demiterea lui Ioan Craciunescu din fruntea Comisiei Centrale a Arbitrilor (CCA). "Inlocuirea lui Craciunescu de la CCA este o catastrofa pentru fotbalul romanesc. Se vor face din nou gasti si veti vedea ca ne vom intoarce cu cativa ani in urma. Deja ma gandesc sa-mi caut de lucru in strainatate. Eu sunt un om corect si nu am de gand sa iau parte la mascarada care va urma. Craciunescu avea mandat de 4 ani si trebuia lasat in pace. Pana acum stiam ca, daca vor fi greseli, seful CCA va lua masuri impotriva arbitrilor, care gresesc fara intentie, dar de acum nu mai stiu ce va fi", a spus Dan Petrescu, sustinator al lui Gica Popescu la alegerile pentru presedintia FRF.

Page time :0.2679 (s) | 22 queries | Mysql time :0.134189 (s)