Fotbalistii ieseni au facut spectacol cu Gloria Buzau

18 August 2007
1399 Vizualizari | 1 Comentarii
Sebastian Sfarlea
• Poli Iasi a invins cu scorul de 3-0 (1-0) formatia Gloria Buzau, intr-o partida din etapa a IV-a a Ligii I de fotbal • Golurile Politehnicii au fost marcate de Martin Cernoch, revenit astfel cu gol in primul unsprezece al iesenilor, de fundasul Radu Ciobanu si de Cristian Silvasan • Cel mai bun jucator al partidei a fost insa Sebastian Sfarlea, autor a trei centrari perfecte de gol • Cu acest succes, Poli Iasi urca, cel putin pana la jocurile de astazi, pana pe locul 7 in clasamentul la zi • Etapa viitoare, programata vineri, 24 august, iesenii vor intalni, in deplasare, formatia Ceahlaul Piatra Neamt

Invinsi si umiliti de arbitrajul potrivnic al lui Cristian Balaj si de executia superba a lui Eric Bicfalvi din etapa trecuta in Ghencea, fotbalistii ieseni s-au razbunat cu varf si indesat pe Gloria Buzau, o echipa nou-promovata ambitioasa, dar departe de rigorile primei divizii. Dornici de razbunare, jucatorii din dealul Copoului au inceput in atac partida cu buzoienii lui Stefan Stoica, si, in primul minut, Bilba a intrat in careu, a sutat din intoarcere, dar balonul a poposit in bratele portarului Barbu. Rezultatul de egalitate nu s-a mentinut insa decat pana in minutul 16, cand Martin Cernoch, un jucator pentru aducerea caruia a insistat foarte mult presedintele Sorin Boca, a reluat cu capul in poarta Gloriei o centrare perfecta, marca Sebastian Sfarlea. Astfel, dupa o perioada de incertitudine, in care s-a vorbit chiar si despre finalul carierei din cauza unor probleme cardiace, Cernoch a aratat ca nu si-a spus inca ultimul cuvant in fotbalul iesean si a deschis drumul spre o noua victorie gruparii din dealul Copoului. De remarcat insa si inspiratia antrenorului Popa, care l-a titularizat surprinzator pe Cernoch, in dauna lui Palimaru, care se resimte inca dupa scenele de K1 cu Mirel Radoi. Acelasi Cernoch a mai avut o mare ocazie in minutul 34, cand varful ceh a tintit bara portii lui Barbu, dupa ce a driblat si portarul, dar a intrat in unghi si nu a mai avut cum sa impinga balonul in poarta. Finalul primei reprize a apartinut oaspetilor, care au incercat sa profite de relaxarea fotbalistilor ieseni. Mai intai, in minutul 43, Claudiu Ionescu si-a incercat norocul printr-un sut de la distanta, care a trecut mult peste poarta, pentru ca in ultimul minut al reprizei, Branet sa scoata senzational din fata lui Simion, scapat singur cu portarul iesean.

Sfarlea - omul meciului

Dupa odihna, jucatorii Politehnicii au intrat pe teren mult mai decisi sa obtina un nou succes in aceasta editie de campionat, care sa mentina la 0 cifra din clasamentul adevarului. In minutul 49, Sfarlea a centrat dintr-un corner, iar Radu Ciobanu a reluat putin pe langa poarta. Patru minute mai tarziu insa, fostul fundas al Bacaului nu a mai ratat tinta, Ciobanu ducand scorul la 2-0, dupa o lovitura de cap imparabila la capatul unei centrari excelente expediata de acelasi Sfarlea. Rapusi de al doilea gol, buzoienii nu au mai avut replica si nu au facut altceva decat sa le faca jocul fotbalistilor din Copou. In minutul 62, Homei, intr-o evidenta crestere de forma, a fost angajat excelent, dar Barbu a iesit bine la 16 metri si l-a blocat pe fundasul imprumutat la Iasi de Dinamo Bucuresti. Patru minute mai tarziu, oaspetii au mai avut o tresarire de orgoliu, dar Claudiu Ionescu a executat in zid o lovitura libera de la 25 metri. Spectacolul iesean a continuat insa si, in minutul 83, acelasi Sfarlea, in forma mare, de departe jucatorul partidei, i-a centrat perfect lui Silvasan, care a reluat sec in plasa portii nefericitului Barbu. Pana la urma, acesta avea sa fie si scorul final al partidei, dominata de la un capat la altul de Poli, care, cu acest succes, urca, cel putin pana la jocurile de astazi, pana pe locul 7 in clasamentul la zi. Cu un moral excelent dupa o victorie pe cat de meritata, pe atat de frumoasa, iesenii vor intalni in etapa viitoare, programata vineri, 24 august, in deplasare, formatia Ceahlaul Piatra Neamt.

Politehnica Iasi - Gloria Buzau 3-0 (1-0)
Marcatori: Cernoch (`16), Radu Ciobanu (`53), Silvasan (`83)
Stadion: Emil Alexandrescu
Vreme: frumoasa