Fotbalistii ieseni au incheiat in genunchi pregatirea

19 Februarie 2007
1022 Vizualizari | 0 Comentarii
Bogdan Onut
• Politehnica Iasi a pierdut ultimul amical disputat in perioada de pregatire, scor 1-2 (0-0), cu Ceahlaul Piatra Neamt • Aceasta este a doua infrangere consecutiva pentru fotbalistii ieseni, dupa ce joi Poli cedase tot pe teren propriu, 2-4 cu Cetate Suceava • Argentinianul Paruolo a fost retinut in lot de antrenorul Ionut Popa, iar in aceste zile vor fi semnate si actele de transfer ale lui Naidin • Vineri, Poli va debuta in noul an, intr-un meci cu FC National, din etapa a XX-a a Ligii I

Cu mai putin de o saptamana de zile inaintea reluarii campionatului, fotbalistii de la Politehnica Iasi au incheiat in genunchi perioada de pregatire, fiind invinsi in ultimul amical al pauzei competitionale de Ceahlaul Piatra Neamt cu scorul de 2-1 (0-0). Astfel, Poli a pierdut sambata si al doilea meci amical disputat in compania unei echipe de prima liga in aceasta pauza competitionala. Dupa infrangerea, scor 2-3, in fata echipei FC Vaslui, trupa lui Ionut Popa a cedat cu 1-2 in fata Ceahlaului, o formatie pe care o umilise in ultimul meci oficial din campionat, anul trecut, scor 4-0, chiar sub Pietricica. Mai mult decat atat, aceasta este a doua infrangere consecutiva pentru fotbalistii ieseni, dupa ce joi, Poli cedase tot pe teren propriu, 2-4 cu Cetate Suceava. Intr-o partida disputata pe stadionul Emil Alexandrescu, pe un frig patrunzator, gazdele au deschis scorul prin Onut, in minutul 62, cand a reluat din vole, direct in coltul lung o centrare de pe partea dreapta. Nemtenii au intors rezultatul in ultimul sfert de ora printr-o dubla semnata de Mircea Ilie. Mai intai varful nemtean l-a invins pe Branet din penalty, in minutul 78, iar dupa alte 5 minute si-a adus echipa in avantaj din lovitura libera de la 20 de metri. In afara golurilor cele doua echipe nu si-au mai creat ocazii clare de gol, disputa desfasurandu-se cu precadere intre cele doua careuri. Penalty-ul acordat de bacauanul Cristi Sava a fost indelung contestat de ieseni, arbitrul apreciind drept hent o interventie perfect regulamentara, cu piciorul, a fundasului Toma. De altfel, la finalul jocului, antrenorul gazdelor Ionut Popa a acuzat maniera de arbitraj. "E pacat ca si un meci amical este stricat de arbitri. Toma da cu piciorul in minge si Sava dicteaza penalty. Ciudat", a spus Ionut Popa. In plus, si oaspetii, prin vocea secundului Costel Enache au recunoscut ca nu a fost penalty la interventia lui Toma. "Nea Popica, ai dreptate, nu a fost penalty, dar bine ca a gresit arbitrul intr-un amical si nu intr-un meci oficial. Lasa, nu fi trist, am vazut ca echipa se misca destul de bine", i-a spus Enache lui Popa, dupa meci.

Paruolo ramane

Antrenorul nemtenilor, Florin Marin, s-a aratat multumit de prestatia elevilor sai. "A fost un test util, insa rezultatul conteaza mai putin, chiar daca am reusit sa ne impunem. Sper sa nu avem probleme cu retrogradarea, pentru ca am reusit cateva achizitii de marca", a spus Florin Marin. La partida a asistat si presedintele nemtenilor, Gheorghe Stefan, acesta stand alaturi de finantatorul lui FC Vaslui, Adrian Porumboiu, in cabina de transmisie din tribuna oficiala. Impotriva nemtenilor, Ionut Popa a folosit urmatorul unsprezece: Branet - Toma, Onut, Bernard (`60 Radu Ciobanu), Tarlea - Adrian Ilie - Buta, Naidin, Miclea (`60 Leucuta), Sfarlea ('74 Paruolo) - Balba. Tehnicianul din Copou a avut doar cinci rezerve pentru acest meci, mai multi jucatori fiind accidentati. Saric este in recuperare dupa o operatie suferita in Argentina, Cernoch s-a operat in Cehia de menisc, Mijin a contactat o viroza, in timp ce golgeterul din amicale, Palimaru, a fost lovit la sold la un antrenament si a fost menajat. De asemenea, Iurisniti nu a fost utilizat nici un minut pentru ca este suspendat pentru prima intalnire oficiala din acest an. Argentinianul Paruolo a fost retinut in lot de antrenorul Ionut Popa, iar in aceste zile vor fi semnate si actele de transfer ale lui Naidin. Vineri, de la ora 19.00, in dealul Copoului, Poli va debuta in noul an, intr-un meci cu FC National, din etapa a XX-a a Ligii I de fotbal.