Fotbalistii ieseni au intrat deja in vacanta

30 Mai 2005
1182 Vizualizari | 0 Comentarii
•Politehnica Timisoara - Politehnica Iasi 2-0 (1-0), in etapa a XXIX-a a Diviziei A de fotbal •Iesenii au jucat modest si au ratat sansa de a urca pe locul opt in clasament, ajungand cu o etapa inainte de final pe locul zece •Pe parcursul jocului, oaspetii nu au avut nici un sut pe spatiul portii, jucand ca o echipa aflata deja in vacanta dupa ce s-a salvat de la retrogradare •Meciul s-a disputat intr-o atmosfera senzationala creata de cele peste 15 mii de oameni prezenti in tribunele Stadionului Dan Paltinisanu •Timisorenii au castigat lejer un meci in care nu au fortat deloc •Singurele ocazii cat de cat periculoase pentru poarta lui Popa au apartinut lui Onofras si Rednic •In ultima etapa a Diviziei A, peste doua saptamani, Poli Iasi va intalni formatia Gloria Bistrita

Caseta tehnica a partidei:

Politehnica Timisoara - Politehnica Iasi 2-0 (1-0)
Marcatori: Caramarin ('45), Ovidiu Petre ('60)
Stadion: Dan Paltinisanu
Vreme: calduroasa
Gazon: bun
Spectatori: 16.000
Formatii: Politehnica Timisoara: Popa, Rus, Batranu, Cinu, Balace, Paleacu ('71 Velcea), Ovidiu Petre ('85 Dumitru), Coman, Caramarin, Bad, Mansour ('81 Oprea). Antrenor: Cosmin Olaroiu.
Politehnica Iasi: Arcanu, Tinel Petre ('73 Baldovin), Onut, Ilie, Bernard, Beceru, Arhire ('73 Miclea), Gavatorta, Rednic, Onofras ('80 Palimaru), Pacurar. Antrenor: Ionut Popa.
Jucatorul meciului: Ovidiu Petre
Arbitri: Sorin Utica - 7, Iulian Radu - 7, Dorin Mudura - 7.
Cartonase galbene: Bad / Onofras
Observatori: Alexandru Popescu si Zoltan Erdei.

Fotbalistii ieseni au ratat sansa de a dovedi tuturor ca merita sa evolueze inca un an in prima divizie si de a urca pana pe un loc opt in clasamentul Diviziei A, nesperat de nimeni la inceputul campionatului. Disputat intr-o atmosfera senzationala, meciul de fotbal dintre Politehnica Timisoara si Politehnica Iasi nu s-a ridicat la nivelul asteptarilor publicului timisorean. Aceasta desi echipa gazda a castigat cu scorul de 2-0 o partida pe care a dominat-o de la un capat la altul, profitand si de apatia oaspetilor care nu au pus deloc umarul la spectacolul de pe teren. Peste 15 mii de oameni au fost prezente la Stadionul Dan Paltinisanu, creand o atmosfera de vis, in care fotbalistii ieseni ar fi putut sa dovedeasca tuturor ca merita sa evolueze inca un an in prima divizie. In realitate insa, Pacurar si compania s-au prezentat la meci cu gandul la cele opt zile libere pe care le-au primit dupa acest joc. In aceste conditii, echipa gazda, in care s-au investit numai in iarna peste doua milioane dolari, adica aproape dublu decat tot bugetul iesenilor, s-a impus lejer, castigand cu scorul de 2-0, prin reusitele lui Caramarin si Ovidiu Petre, doi jucatori adusi de Olaroiu in pauza competitionala. Pe parcursul celor 90 de minute de joc, iesenii nu au avut decat doua ocazii mai de Doamne-ajuta, fara sa trimita insa vreun sut spre buturile portii lui Marius Popa.

Nici un sut pe poarta

Prima ocazie a jocului a apartinut gazdelor, dupa o centrare a lui Caramarin, Cinu reluand cu capul putin alaturi. In minutul 6, Paleacu a centrat perfect si Flavius Bad a trimis in portarul Dorin Arcanu. Trei minute mai tarziu, Coman a fost angajat bine de acelasi Caramarin, dar sutul sau a fost respins de Arcanu. Dupa un nou sut al lui Coman, din lateral dreapta, respins in corner de portarul iesenilor, jucatorii lui Ionut Popa au amenintat pentru prima data poarta lui Popa, Rednic sutand din vole, putin alaturi de vinclu. In minutul 33, Arhire a centrat bine perfect, dar lovitura de cap a lui Onofras a trecut peste poarta. De altfel, acestea au fost singurele doua ocazii ale oaspetilor intr-un meci in care timisorenii puteau juca lejer si fara portar. Replica gazdelor a venit insa imediat si, in minutul 36, Caramarin a trimis milimetric peste poarta lui Arcanu, dintr-o lovitura libera acordata de arbitrul bucurestean Sorin Utica. Pana la urma insa, defensiva ieseana a cedat, si in minutul 45 acelasi Caramarin a trimis, din careu, pe langa portarul Arcanu, fructificand astfel o pasa perfecta a lui Ovidiu Petre. Nici macar la acest scor si nici macar dupa ce antrenorul Ionut Popa i-a certat la vestiare, fotbalistii din Copou nu si-au adus aminte de ce se afla pe teren.

Ultima sansa

Repriza secunda a fost dominata categoric de echipa lui Olaroiu, in aplauzele unui public fantastic, care a cantat continuu pe durata celor 90 de minute de joc. La opt minute de la reluare, Gigel Coman a sutat putin peste poarta dupa o pasa a aceluiasi Caramarin, alaturi de Ovidiu Petre, cei mai buni jucatori de pe teren. In minutul 60, gazdele se desprind, absolut normal, pe tabela de marcaj, Ovidiu Petre fructificand in gol o centrare a lui Caramarin. La acest scor, gazdele nu au mai fortat, incercand mai degraba sa faca spectacol pentru publicul din tribune, dar nu au avut cu cine, pentru ca jucatorii ieseni au refuzat de-a dreptul sa joace la Timisoara. Pana la finalul jocului, timisorenii au mai avut doua ocazii de a majora scorul la suturile lui Coman, milimetric pe langa poarta, in minutul 62 si Rus, putin alaturi, in minutul 79. Astfel, s-a scris istoria unui meci care se anunta spectaculos, dar care nu a insemnat decat un galop de sanatate pentru trupa lui Olaroiu, in fata unor jucatori care si-au depasit, din cate se pare, conditia, salvandu-se de la retrogradare cu trei etape inainte de final. Pe langa faptul ca au ratat ocazia de a juca fotbal in fata unei super-echipe si a unui public de exceptie, jucatorii ieseni au ratat si sansa de a urca pana pe locul opt in clasament, pierzand in cele din urma si pozitia a noua, in dauna echipei FC Arges. Cu regretul ca nu au inteles ce sansa uriasa au ratat, fotbalistii lui Ionut Popa vor primi peste doua saptamani, pe 11 iunie, in ultima etapa a Diviziei A, formatia Gloria Bistrita.

Declaratii la finalul meciului:

Cosmin Olaroiu, antrenor Politehnica Timisoara: "Am dorit sa oferim acestui public minunat al nostru un spectacol, am si reusit partial, iar daca meciul se juca in nocturna ar fi fost mult mai spectaculos. Am obtinut pana acum, in retur, 30 de puncte cu Poli, dar vreau 33, asta inseamna automat ca trebuie sa invingem in Ghencea. Nu vreau o remiza, ci sa castig. La Timisoara nu sunt premiate decat victoriile, asta trebuie sa fie mentalitatea jucatorilor nostri. I-am si anuntat pe baieti ca pe mine nu ma intereseaza un egal in Ghencea, ci o victorie".

Ionut Popa, antrenor Poli Iasi: "Il felicit pe Oli pentru ca a facut o echipa frumoasa la Timisoara, care joaca pentru un public fantastic, asa cum e si la Iasi. Meciul trebuia sa se dispute in nocturna, nu la ora 17.00, pe aceasta caldura insuportabila, pentru ca nu avea implicatii nici la retrogradare, nici la titlu sau la Cupa UEFA. Am venit sa scoatem un rezultat bun, dar nu am avut in echipa multi titulari si acest lucru s-a vazut. Principalul handicap pentru ambele echipe a fost insa caldura".

Marius Stan, presedinte Politehnica Iasi: "A fost o partida de vacanta, care s-a desfasurat insa intr-o atmosfera senzationala. Rar mi-a fost dat sa vad asa ceva. Felicit publicul gazda pentru felul in care au inteles sa se comporte. E la fel de adevarat ca si micuta noastra galerie, care a facut un efort fantastic, s-a comportat admirabil. Am ramas cu regretul ca noi nu am reusit sa contribuim la spectacolul de pe teren. As fi asteptat mai mult de la jucatori, in conditiile in care erau eliberati de orice presiune".

Page time :0.1318 (s) | 22 queries | Mysql time :0.019511 (s)