Fotbalistii ieseni au parasit Cupa Romaniei

1 Martie 2007
1438 Vizualizari | 0 Comentarii
Clement Palimaru
• Jucatorii de la Politehnica Iasi au pierdut ieri seara sansa de a ajunge in careul de asi al Cupei Romaniei • Trupa pregatita de antrenorul Ionut Popa a pierdut disputa cu Poli Timisoara, scor 2-1, dupa o dubla a lui Gigel Bucur, in minutele 38 si 81, dar si o sumedenie de ratari, marca Palimaru • Golul iesenilor a fost marcat de Sfarlea, in ultimul minut al jocului • Partida s-a disputat la Timisoara, dupa ce gruparea din Copou a fost santajata de patronul timisorean Marian Iancu sa joace pe malul Begai • Dupa ce au parasit Cupa, iesenii vor juca duminica, de la ora 14.00, pe terenul formatiei Pandurii Targu Jiu, prima semifinalista din Cupa Romaniei

Fotbalistii Politehnicii Iasi au scapat de o grija in plus, fiind eliminati aseara din Cupa Romaniei de Poli Timisoara, care a castigat disputa de pe stadionul Dan Paltinisanu, scor 2-1. Trupa pregatita de antrenorul Ionut Popa a fost invinsa de timisoreni, cu scorul de 2-1, dupa o dubla a lui Gigel Bucur, in minutele 38 si 81, dar si o sumedenie de ratari, marca Palimaru. Pana la urma, golul iesenilor a fost marcat de Sfarlea, in ultimul minut al jocului, cand calificarea gazdelor in careul de asi al Cupei Romaniei nu mai putea fi periclitata. Partida s-a disputat la Timisoara, dupa ce gruparea din Copou a fost santajata de patronul timisorean Marian Iancu sa joace pe malul Begai, pentru a-l primi definitiv pe Naidin si imprumut un an de zile pe Adrian Ilie. Inceputul meciului a fost dominat steril de gazde, dar gruparea din Copou a fost periculoasa pe contra-atac. De altfel, prima ocazie a partidei i-a apartinut lui Palimaru, care in minutul 8 a scapat singur spre poarta banateana, dar fata in fata cu portarul Marius Popa, a alunecat si a cazut spre disperarea oficialilor ieseni. Trei minute mai tarziu, acelasi Palimaru a fost lansat bine peste apararea lui Poli, insa lobul sau de la marginea careului a trecut mult pe langa poarta. In minutul 15, Caramarin a patruns excelent pe dreapta, a centrat de la marginea careului mic insa nici unul dintre cei trei timisoreni nu a reusit sa impinga mingea in poarta.

Neputinciosi

Dupa aceasta ocazie, jucatorii lui Alin Artimon s-au dezlantuit spre poarta lui Branet. Mai intai, in minutul 20, Ionut Matei, urcat pe banda dreapta, a centrat pe jos la senegalezul Mansour, care a tras cu latul de la 6 metri prea incet, permitandu-i portarului iesean sa respinga cu piciorul. Patru minute mai tarziu, centrarea lui Matei, foarte activ pe banda dreapta, a fost irosita de Stefan Grigorie, care a tras peste poarta de la 15 metri central, cu exteriorul. Fotbalistii lui Ionut Popa au replicat in minutul 28, cand Silvasan a fost gasit pe contraatac cu o pasa lunga, a intors mingea in 12 metri, iar de acolo Palimaru a tras pe langa poarta. Totul nu a fost insa decat un foc de paie, pentru ca timisorenii si-au continuat ofensiva spre poarta lui Branet, iar dupa doua ratari ale lui McKain (cap din sase metri peste poarta) si Caramarin (singur la 11 metri a pierdut inexplicabil mingea), Gigel Bucur a inscris golul izbavitor. In minutul 38, Gigel Bucur a pus piciorul la o centrare sutata a aceluiasi Ionut Matei, iar mingea a sarit ciudat in vinclul din dreapta lui Branet, imposibil de aparat. Dupa ce au deschis scorul, gazdele au ridicat piciorul de pe pedala de acceleratie permitandu-le iesenilor sa revina in joc. Astfel, Miclea a sutat peste poarta de la 30 metri, pozitie centraa, iar la faza imediat urmatoare Poli Iasi a scos primul corner din aceasta partida. Repriza a doua a fost insa mult mai terna decat prima, cu echipa gazda multumita de acest rezultat si cu niste jucatori ieseni neputinciosi. Degeaba a mutat antrenorul Ionut Popa in minutul 56, scotandu-i din teren pe Paruolo si Iurisniti si introducandu-i pe Sfarlea, respectiv Tincu, ca ocaziile de gol la poarta lui Marius Popa au intarziat sa apara.

Golul lui Sfarlea

In aceste conditii, banatenii au mai incercat cateva actiuni firave prin Emeghara, pe partea stanga, pentru ca cea mai mare ocazie a actului secund sa fie consemnata in minutul 80, cand Mansour a trimis cu capul in transversala. Doar un minut mai tarziu, acelasi Gigel Bucur avea sa inchida definitiv conturile, marcand in poarta lui Branet dupa o incursiune solitara. In ultimul minut al partidei, Sfarlea a redus din diferenta, prea tarziu pentru a mai periclita calificarea timisorenilor in semifinale. Astfel, fotbalistii din Copou au dat cu piciorul unei sanse uriase de a face istorie si de a ajunge in careul de asi al Cupei Romaniei. Eliminati fara drept de apel din Cupa, iesenii vor juca duminica, in campionat, de la ora 14.00, pe terenul formatiei Pandurii Targu Jiu, prima semifinalista din Cupa Romaniei, care ieri a invins cu scorul de 3-2, dupa prelungiri formatia FC National Bucuresti. Pana atunci, astazi, Onut si compania vor ramane la Timisoara pana maine dimineata, vor efectua o miscare usoara pe stadionul Electrica, dupa care maine dimineata cor pleca spre Targu Jiu, cu o escala la Petrosani, pentru jocul din etapa a XXI-a a Ligii I, dintre Jiul, viitoarea adversara a Politehnicii si Gloria Bistrita.

Politehnica Timisoara - Politehnica Iasi 2-1 (1-0)
Marcatori: Gigel Bucur (`38 si `81) / Sfarlea (`90+2)
Stadion: Dan Paltinisanu