Fotbalistii ieseni au remizat cu o divizionara secunda

5 Iulie 2007
1308 Vizualizari | 0 Comentarii
Vladimir Vukajlovic
• Echipa de fotbal Politehnica Iasi a remizat, scor 2-2, cu divizionara secunda FC Botosani, intr-un meci amical disputat aseara la Vorona • Antrenorul Popa este incantat de calitatile pe care le-a demonstrat pana acum sarbul Vukajlovic, un mijlocas adus de la Partizan Belgrad • "Cum a pus piciorul pe minge mi-am dat seama ca e scula. Daca il aducem, am dat lovitura cu el. E bun tare sarbul", l-a caracterizat antrenorul Popa

Fotbalistii Politehnicii Iasi continua seria evolutiilor modeste, dupa ce au obtinut doar o remiza, scor 2-2, in meciul disputat impotriva divizionarei secunde, FC Botosani. Mai mult decat atat, jucatorii pregatiti de antrenorul Popa au inceput dezastruos meciul amical de aseara, de la Vorona, si au fost condusi cu scorul de 2-0, din minutul 12. De la acest scor, iesenii au pornit cursa de urmarire si au reusit sa egaleze pana la pauza, prin reusitele lui Palimaru (minutul 30) si Bilba, zece minute mai tarziu. Dupa pauza, pe fondul mai multor schimbari in cele doua tabere, scorul a ramas acelasi, astfel ca Poli a scos doar o remiza in fata unei divizionare secunde, dupa victoria la limita, scor 1-0, obtinuta in fata rezervelor Gloriei Bistrita. Intr-un meci disputat aseara, la Vorona, pe un teren foarte bun, antrenorul Popa a folosit, la start, urmatorul unsprezece: Branet - Onut, Ciobanu, Kalai, Cristian Munteanu - Naidin, Mijin, Sfarlea, Buta, Vujkalovic (25` Bilba) - Palimaru.
In repriza secunda au mai jucat: Plesca - Homei, Bernard, Adrian Ilie, Toma - Miclea, Tincu (Leucuta), Milea, Paruolo - Peres, Stiubei. Desi a evoluat doar 25 de minute in meciul de la Vorona (sarbul a iesit usor accidentat dupa un contact mai dur cu un adversar botosanean), fostul mijlocas al lui Partizan Belgrad, Vladimir Vukajlovic, l-a impresionat pe antrenorul Popa. "Cum a pus piciorul pe minge mi-am dat seama ca e scula. Daca il aducem, am dat lovitura cu el. E bun tare sarbul", l-a caracterizat antrenorul Popa. Interesant este ca, tehnicianul Politehnicii vrea sa joace cu un singur varf sezonul viitor, renuntand din fasa la sistemul cu 3 fundasi, pentru ca se creeaza prea multe spatii in defensiva. "Pana acum am jucat cu 4-4-2, insa mi-am propus sa joc acum cu trei stoperi. Am si jucatori care sa se plieze pe acest sistem. Numai ca nu prea se misca bine echipa cu trei fundasi centrali. Raman multe spatii libere in aparare si asta nu imi place deloc. Probabil voi juca cu patru in linie pe fund, dar fundasul stanga Munteanu va urca la mijloc si chiar in atac, pentru a crea superioritate, iar Onut va trece in centru din banda dreapta. Am solutii acum in defensiva, dar si la mijloc. Vreau sa-mi fac un mijloc beton. Ii am pe Buta, Miclea, Sfarlea, Milea, Mijin, Naidin, e si acest sarb pe care mi-l doresc. Daca nu voi juca cu trei stoperi, incerc un sistem 4-3-2-1, cu doi mijlocasi in spatele unui singur varf. De altfel, si echipele mari evolueaza cu un singur atacant, probabil asa va fi si la Poli. Palimaru sau Bilba va fi impins, iar in spatele lor doi mijlocasi ofensivi redutabili", a anuntat Popa.

Sistem nou

De altfel, din asezarea de la meciul cu FC Botosani reiese foarte clar intentia tehnicianului Politehnicii de a schimba actualul sistem de joc. Cea mai grea misiune o va avea Onut, care va fi obligat, pe de o parte, sa acopere banda dreapta in faza defensiva, pentru ca apoi, in ofensiva, odata cu urcarea in atac a lui Munteanu, sa revina in centrul apararii. Mai mult decat atat, fotbalistii ieseni isi propun sa faca spectacol in sezonul urmator, mai ales ca la stadionul Emil Alexandrescu au demarat deja in tromba lucrarile de modernizare a suprafetei de joc. "Daca gazonul va fi bun, echipa se va exprima altfel, cu siguranta. Asta vreau si eu. Sper sa nu mai castigam chinuit acasa, tras de par. Vreau sa avem ocazii, sa pasam, sa construim, sa facem si spectacol", si-a anuntat intentiile Popa. Intre timp, goalkeeper-ul Politehnicii Iasi si fostul portar al reprezentativei nationale de tineret a Romaniei, Alexandru Traian Marc, va semna un contract pe doua sezoane cu nou promovata in prima liga Dacia Mioveni. Pentru a-si asigura serviciile portarului Marc, oficialii Daciei Mioveni au fost nevoiti sa scoata din buzunar suma de 75 mii Euro, fara TVA, suma solicitata de echipa Politehnica Iasi. In varsta de 24 ani, Alexandru Marc a debutat in Liga I, pe data de 8 martie 2003, intr-un meci FC Brasov- FC Arges (2-0), iar de atunci a strans 16 jocuri pe prima scena a fotbalului romanesc, atat in echipa de sub Tampa, cat si in garnitura Politehnicii Iasi. De asemenea, Marc a strans si 12 selectii in echipa nationala de tineret a Romaniei.