Fotbalistii ieseni au trecut cu bine peste primul hop european

14 Aprilie 2006
767 Vizualizari | 0 Comentarii
•Desi au revenit acasa fara nici un punct, fotbalistii Politehnicii au avut o evolutie apreciata in disputa cu Steaua Bucuresti si asteapta cu incredere meciul cu Rapid, programat duminica, in dealul Copoului •Iesenii au platit insa tribut lipsei de curaj din prima repriza si gafei lui Toma, aflat intr-o zi de cosmar, care a produs penaltiul din care Steaua a castigat si a fost eliminat in repriza a doua •Partida dintre Poli si Rapid Bucuresti va fi arbitrata de Cristian Balaj, din Baia Mare

Invinsi miercuri pe Stadionul Lia Manoliu de echipa Steaua Bucuresti, fotbalistii ieseni vor sa-si ia revansa in meciul cu Rapidul, programat duminica, cu incepere de la ora 17.00, in dealul Copoului. Desi au revenit acasa fara nici un punct, jucatorii pregatiti de Ionut Popa au avut o prestatie apreciata in disputa cu semifinalista Cupei UEFA, Steaua. Onut si compania ar fi putut insa profita de oboseala militarilor, care au evitat sa faca prea mult efort, si puteau reveni in Iasi cu cel putin un punct. De altfel, in prima repriza, gazdele au avut o singura ocazie mai importanta, ratata de Banel Nicolita, fara insa ca fotbalistii lui Poli sa ameninte in vreun fel poarta aparata de portughezul Carlos. Antrenorul Ionut Popa a inceput partida cu un singur varf impins, in persoana lui Cernoch, care insa nu a putut sa se lupte de unul singur cu masivii fundasi centrali ai campioanei, Ghionea si Goian. Simtind insa acest lucru, tehnicianul din Copou a fortat dupa pauza, introducandu-l in teren pe Bilba, in locul lui Onofras si fortand astfel victoria. Toate planurile lui Popa au fost date peste cap de Toma, care l-a faultat in careu pe Oprita, iar Dica a transformat penaltiul acordat corect de arbitrul Victor Berbecaru. La 1-0, Poli nu a mai avut forta sa intoarca rezultatul, dar dupa introducerea lui Dianu in locul lui Cernoch, a evitat alte atacuri periculoase ale militarilor. Mai mult decat atat, Toma si-a incununat ziua de cosmar si a facut un fault stupid asupra lui Lovin, aproape de careul Stelei si a fost eliminat de pe teren.

Bilete mai scumpe

Chiar si asa, cu doua minute de final, Dianu putea restabili egalitatea, dintr-o lovitura libera de la 20 metri, dar zidul stelistilor a stat la cel mult sase metri de jucatorul iesean si a deviat balonul in corner. De altfel, antrenorul Ionut Popa le-a reprosat vehement jucatorilor sai ca nu au stiut sa ceara respectarea distantei regulamentare la lovitura libera din minutul 90. Astfel, iesenii au platit tribut lipsei de curaj din prima repriza si prestatiei execrabile a fundasului Adrian Toma, intorcandu-se in Copou cu traista goala. Prima ocazie de revansa este meciul de duminica, de pe Stadionul Emil Alexandrescu, unde Poli va infrunta Rapidul, cealalta sfertfinalista a Cupei UEFA din acest sezon. Partida dintre Poli si Rapid va fi arbitrata de Cristian Balaj, din Baia Mare, ajutat la cele doua tuse de asistentii Aurel Onita si Sebastian Stoianov, in timp ce observatori au fost desemnati Mircea Cezar Ionescu si Patritiu Abrudan. Pentru acest joc vor fi puse in vanzare bilete inca de sambata dimineata, cu incepere de la ora 8.00, la preturile de 100 mii lei (10 RON), la peluze, si 200 mii lei (20 RON), la tribune. Scumpirea biletelor pentru acest joc este determinata de criza financiara prin care trece gruparea din Copou, care are in prezent doar la jucatori datorii de peste 5 miliarde lei (500 mii RON). Conducerea Politehnicii a reusit insa sa devanseze cu o zi meciul din etapa a XXIV-a, impotriva Gloriei Bistrita, programat sa se dispute initial pe 22 aprilie, chiar in sambata Pastilor. Astfel, partida, care nu este televizata, se va disputa la Bistrita, vineri, 21 aprilie, cu incepere de la ora 15.00. Dupa ce bistritenii au fost de acord cu aceasta modificare, mai ramane doar ca Liga Profesionista de Fotbal (LPF) sa-si dea acceptul, lucru mai mult formal in aceste conditii.

Doua sute de jandarmi la meci

Duminica, pe Stadionul Emil Alexandrescu din Iasi, masurile de ordine la meciul de fotbal Poli Iasi - Rapid Bucuresti vor fi asigurate de 200 jandarmi, care vor actiona atat in stadion, cat si in afara acestuia, pentru a asigura un climat de ordine si liniste. Galeria echipei Rapid va fi preluata de la intrarea in zona de responsabilitate a Jandarmeriei, adica de la gara, si va fi condusa la stadion. Accesul in stadion se va face pe la cele trei porti incepand cu ora 15.00 pe baza de bilete, abonamente si invitatii. Suporterii rapidisti vor ocupa locurile rezervate la peluza B, accesul acestora facandu-se pe poarta de sub tabela de marcaj. Recuzita galeriei va fi compusa doar din banere, stegulete, confetti, fulare si tobe. "Este interzis accesul in incinta stadionului cu obiecte contondente, artificii, petarde, fumigene, bauturi alcoolice, substante iritant lacrimogene, banere cu continut rasist, obscen sau care incita la violenta. De asemenea, va fi interzis accesul persoanelor aflate sub influenta bauturilor alcoolice sau a persoanelor turbulente", a declarat locotenentul Mihai Cojocariu, purtator de cuvant la Inspectoratul de Jandarmi Judetean Iasi.