Fotbalistii Politehnicii nu mai inving pe nimeni

7 Iulie 2007
1074 Vizualizari | 0 Comentarii
Ionut Bilba
• Echipa de fotbal Politehnica Iasi a mai facut un pas gresit in jocurile de verificare, dupa ce a pierdut amicalul de aseara cu FCM Bacau, scor 0-1 • Prezent la meci, primarul Nichita l-a pus la punct pe antrenorul Popa, nemultumit de jocul modest al iesenilor • "Sa nu uite domnul Popa ca jucatorii pe care i-a adus la Iasi sunt de pe lista ceruta de el", a spus Nichita • In lipsa de oferte concrete pentru un transfer, varful Politehnicii Iasi, Ionut Bilba, a anuntat ieri ca nu va mai pleca din Copou

Prestatii modeste pentru fotbalistii ieseni in jocurile de verificare. Dupa remiza de la Vorona, scor 2-2 cu FC Botosani, jucatorii pregatiti de antrenorul Popa nu au reusit sa treaca aseara de o alta divizionara secunda, FCM Bacau. Partida s-a incheiat cu scorul de 0-1, fiind prima infrangere pentru trupa din Copou in aceasta pauza competitionala. Singurul gol al meciului cu Bacaul a fost consemnat in minutul 89, cand Boghian a reusit un lob de efect peste portarul Cristian Branet. In amicale, Poli a mai inregistrat si doua remize, scor 0-0 cu Universitatea Cluj si 2-2 cu FC Botosani. Iesenii se pot mandri si cu doua succese, ambele la limita, scor 1-0 si in fata unor adversari modesti ca si CSM Rarau sau a doua echipa a Gloriei Bistrita. In schimb, in timpul partidei de aseara, fotbalistii ieseni au fost foarte nervosi, Radu Ciobanu contrandu-se dur cu un suporter de pe marginea terenului, care se pare ca l-ar fi injurat. Cei doi au fost despartiti cu greu, la interventia capitanului Bogdan Onut. De asemenea, Cristian Silvasan a avut o contra dura cu oficialii echipei din Bacau, chiar in timpul jocului. Dincolo de aceste incidente reprobabile, meciul de aseara, cu FCM Bacau, s-a disputat pe terenul 2 din dealul Copoului, pe durata a trei reprize de cate 45, 35 si respectiv 25 minute fiecare, sefii Politehnicii protejand astfel gazonul care se afla in refacere, de pe stadionul Emil Alexandrescu.

A revenit Silvasan

Antrenorul Popa a inceput jocul amical cu divizionara secunda FCM Bacau in urmatoarea alcatuire: Plesca - Onut, Ciobanu, Ilie - Buta, Naidin, Mijin, Vujkalovic (Sfarlea), Munteanu - Palimaru, Bilba. Interesant este ca Vujkalovic a jucat doar cateva minute si de aceasta data, iesind din nou usor accidentat, fiind inlocuit cu Sfarlea. In a doua repriza, Popa a utilizat urmatoarea formula: Branet - Homei, Bernard, Kalai, Toma - Miclea, Tincu, Milea, Sfarlea (Paruolo) - Peres, Palimaru (Leucuta). In a treia repriza, au mai intrat pe teren portarul Balan, in locul lui Branet si atacantul Cristian Silvasan, revenit la Iasi, in locul lui Peres. La sfarsitul partidei, antrenorul Popa a declarat ca Poli este o echipa buna de Divizia B, dar care se va chinui sa se mentina in prima liga. Prezent la meci si deranjat de prestatia modesta a jucatorilor si de declaratiile antrenorului, primarul Gheorghe Nichita l-a pus repede la punct pe Popa. "Ii aduc aminte domnului profesor Popa ca obiectivul echipei este o clasare pe unul din primele 7-8 locuri, si nicidecum evitarea retrogradarii. Este inadmisibil ca in al patrulea an de cand lucram impreuna sa ne propunem tot evitarea retrogradarii. De asemenea, sa nu uite domnul Popa ca jucatorii pe care i-a adus la Iasi sunt de pe lista ceruta de el. Am stat cu antrenorul si presedintele clubului impreuna intr-o seara si mi-a cerut jucatorii pe care i-a adus acum. Nu i-am transferat eu si nici presedintele Boca, ci el i-a dorit la Poli. Voi avea o discutie foarte serioasa cu antrenorul Popa sa-i aduc aminte care este obiectivul echipei", a spus nervos primarul Gheorghe Nichita. Dupa acest amical, Poli va intalni, tot pe teren propriu, duminica de la ora 11.00, formatia Laminorul Roman, in ultimul joc de verificare al saptamanii. De asemenea, conducerea Politehnicii studiaza oportunitatea efectuarii unui turneu in Republica Moldova, in perioada 16-20 iulie. Cum echipele de prim rang din tara de peste Prut, adica Serif Tiraspol, Zimbru Chisinau sau Nistru Otaci, sunt implicate in cupele europene, iesenii ar putea intalni ale grupa de prima liga, Rapid Chisinau, pe data de 17 iulie si Steaua Chisinau pe data de 19 iulie. La doar o zi distanta, a doua echipa a clubului din Copou, Poli II Unirea, va pleca intr-un stagiu de pregatire centralizata, tot in Republica Moldova.

Bilba ramane in Copou

Fara vreo oferta concreta de transfer in aceasta pauza competitionala, atacantul Politehnicii Iasi, Ionut Bilba, a anuntat ieri ca nu mai vrea sa plece din Copou, urmand sa semneze probabil un nou contract cu gruparea ieseana. Blondul atacant originar din Pascani este in ultimul an de contract cu Poli si a incercat sa paraseasca Iasul pentru o echipa de top din tara sau chiar din strainatate. In afara unor oferte aruncate pe piata de impresarul Ion Solovastru, dar neverificate pana la urma, Bilba a fost cel mai aproape de un transfer la Rapid, grupare care oferise suma de 500 mii Euro pentru un transfer imediat in Giulesti. Suma a fost considerata prea mica de antrenorul Popa, astfel ca Bilba a ratat ocazia unui transfer, iar acum nu mai are prea multe perspective sa paraseasca Politehnica, cel putin in acest an. "Ne asteapta un sezon foarte important si foarte dificil. Raman la Poli, pentru ca vreau sa inscriu multe goluri. Mi-am propus multe pentru campionatul viitor si vreau sa pun serios umarul la o clasare pe un loc lipsit de orice griji, in prima jumatate a ierarhiei finale", a anuntat atacantul Ionut Bilba. Varful iesean s-a aratat placut impresionat si de mijlocasul Vladimir Vukajlovic, adus la Iasi de impresarul Florin Iacob, un prieten apropiat al antrenorului Popa. "Arata bine si cred ca ar trebui legitimat, pentru ca sigur ne va putea ajuta. Are si un fizic impresionant, la 1,80 metri si 78 kilograme, dar am vazut ca stie bine si cu mingea, cum spunem noi. Daca il vom avea coleg de echipa, sper sa faca treaba buna aici", a mai spus Ionut Bilba. "Cum a pus piciorul pe minge mi-am dat seama ca e scula. Daca il aducem, am dat lovitura cu el. E bun tare sarbul", l-a caracterizat si antrenorul Popa. In schimb, din cate se pare, mijlocasul sarb in varsta de 24 ani, care l-a impresionat si pe antrenorul Popa nu a evoluat decat 3 meciuri (a inscris un gol), in tot campionatul trecut, la FK Bezanija, echipa clasata pe locul 4 in campionatul Serbiei. Echipa la care a evoluat Vukajlovic s-a clasat pe locul 4 in editia precedenta, in turneul play-off, dintr-un total de sase grupari din elita fotbalului sarb, la nu mai putin de 26 puncte, in urma campioanei Steaua Rosie Belgrad.

Page time :0.1975 (s) | 22 queries | Mysql time :0.081051 (s)