6 Septembrie 2010
1636 Vizualizari | 0 Comentarii
• ACSMU Poli Iasi - FC Arges 2-1 (1-0), in cea de-a doua etapa a Ligii secunde la fotbal • Chiar daca au jucat, mai bine de o repriza, cu un om mai putin pe teren, echipierii lui ACSMU au izbutit, in final, dupa un joc echilibrat, sa-si adjudece primele trei puncte din acest debut de sezon • La partida au asistat aproximativ 2.000 de spectatori

ACSMU Poli Iasi - FC Arges 2-1 (1-0), in cea de-a doua etapa a Ligii secunde la fotbal. Dupa infrangerea din prima etapa, jucatorii antrenati de Ionut Popa aveau mare nevoie de victorie, pentru a mai spera la un loc fruntas, care sa permita promovarea pe prima scena fotbalistica a tarii. Jocul cu pitestenii trebuia tratat cu maxima seriozitate, iar jucatorii si-au luat rolul in serios. Chiar daca au jucat, mai bine de o repriza, cu un om mai putin pe teren, echipierii lui ACSMU au izbutit, in final, dupa un joc echilibrat, sa-si adjudece primele trei puncte din acest debut de sezon. Vremea frumoasa de afara a scos din case peste doua mii de ieseni, care au tinut sa vina la stadion si sa incurajeze noua echipa. Jocul a fost unul echilibrat, ambele echipe cautand sa se anihileze reciproc. Drumul spre gol a fost anevoios, nici una din cele doua formatii nefiind capabile sa construiasca decisiv. Chiar daca Iasul a punctat mai des la capitolul ocazii, scorul s-a mentinut egal pana aproape de finalul primei reprize.Cu putin timp inainte de deschiderea scorului, iesenii au ramas in zece oameni, dupa ce Panc a fost eliminat. Totusi, in minutul 41, jucatorul Politehnicii, Catalin Vlaicu, a reusit sa deschida scorul cu o frumoasa lovitura de cap, dupa o lovitura libera executata perfect de Claudiu Ionescu. Partea a doua a jocului a inceput mai greu pentru trupa antrenata de Ionut Popa. Argesenii i-au luat tare inca din start pe adversari, in cautarea golului egalizator. Acest gol a si venit cateva minute mai tarziu, in minutul 51, dupa ce Vintila a reluat, cu un sut sub bara, o minge care i-a venit perfect. Cum un singur punct nu multumea nici una din cele doua echipe, s-a iesit la joc. Din aceasta disputa au avut de castigat jucatorii lui ACSMU Poli, care au reusit sa inscrie golul desprinderii pe tabela de marcaj si, totodata, golul care a adus primele trei puncte in acest nou sezon. In minutul 71, Drida a reusit sa inscrie din 11 metri, iar iesenii sa se distanteze la 2-1. Diferenta putea fi mai mare spre final, insa atacantii lui Popa nu au mai gasit drumul spre gol, astfel incat jocul s-a incheiat cu scorul de 2-1.

Nemultumiri

Dupa ce s-au vazut infranti, pitestenii au si inceput cu protestele. Acestia au anuntat ca vor picheta Comisia Centrala a Arbitrilor, ei fiind total nemultumiti de maniera de arbitraj de sambata. Presedintele pitestenilor, Catalin Barbu, a sustinut ca va lua intreaga echipa la Bucuresti, pentru a protesta fata de modul prin care centralul a arbitrat jocul de sambata. "Nu am de reprosat o faza anume, ci maniera de arbitraj. Si-a batut joc de munca acestor copii. Mai bine stateam acasa, nu ne prezentam la meci. Luni (astazi - n.r.), la ora 9.00, intreg lotul FC Arges, antrenorii si conducerea vor fi prezenti la Bucuresti, in fata Comisiei Centrale de Arbitri", a spus Barbu. Nici replica iesenilor nu s-a lasat mult asteptata. Presedintele ACSMU Poli, Grigore Sichitiu, a sustinut ca arbitrajul a fost echitabil, cu greseli pentru ambele echipe. "Au fost inexactitati de ambele parti. De exemplu, si noi putem spune ca eliminarea lui Panc a fost o decizie exagerata. A fost o victorie muncita, dar pe deplin meritata. S-a cunoscut faptul ca echipa nu este înca omogena, unii jucatori au facut doar trei antrenamente în Copou. Sper ca echipa sa creasca de la meci la meci si sa obtinem noi victorii", a replicat Sichitiu.

Page time :0.1680 (s) | 22 queries | Mysql time :0.049047 (s)