Francezii au spart seifurile elvetiene

22 Iunie 2004
1064 Vizualizari | 0 Comentarii
•Franta - Elvetia 3-1 (1-1), in ultimul joc al grupei B de la Euro 2004, meci disputat aseara la Coimbra •Cocosul galic va intalni revelatia Grecia in sferturi •Elvetia a lasat impresia unei echipe venite in vizita in Portugalia, fiind incapabila sa faca fata jocurilor de la Euro Caseta tehnica a jocului: Franta - Elvetia 3-1 (1-1) Marcatori: Zidane ('20), Henry ('76, '84)/Volanthen ('26) Formatii: Franta: Barthez, Sagnol ('46 Gallas, 'Boumsong), Thuram, Silvestre, Lizarazu, Zidane, Vieira, Makelele, Pires, Trezeguet ('75 Saha), Henry. Antrenor: Jaques Santini Elvetia: Stiel, Henchoz ('86 Magnin), Murat Yakin, MÑŒller, Spycher, Cabanas, Vogel, Wicky, Gygax ('86 Rama), Hakan Yakin ('60 Huggel), Vonlanthen. Antrenor: Jakob Kuhn Cartonase galbene: Wicky, Hakan Yakin, Huggel/Henry Stadion: Cidade de Coimbra Spectatori: 30.000 Arbitri: Lubos Michel, Igor Sramka, Martin Balko (toti din Slovacia) Jucatorul meciului: Henry Daca voia sa evite Portugalia in sferturi, Franta trebuia sa invinga Elvetia in ultimul meci al grupei B. Trupa lui Santini nu confirmase inca statutul de principala favorita la titlu, jocul Frantei din primele doua partide fiind asemanat de presa pariziana cu un joc de ruleta. "Les bleus" au demonstrat insa aseara ca sunt o echipa de turneu, care afiseaza un ascendent de forma cu fiecare partida. Elvetia a inceput curajos, Hakan Yakin amenintand in doua randuri poarta lui Barthez in primul sfert de ora. Lucrurile pareau sa intre in normal la lovitura de cap a lui Zidane, reprofilat golgheter, din minutul 20, care a amintit de golurile reusite de galactic in finala Mondialului din 1998. Elvetienii au crezut insa in sansa lor si au reusit sa egaleze dupa doar sase minute, la o faza care a facut sah - mat defensiva franceza. Volanthen a inscris simplu pe langa Barthez, devenind cel mai tanar marcator din istoria Europenelor, dupa ce Rooney corectase acest record cu doar patru zile in urma. Paradoxal, egalarea a trezit starea latenta de suficienta in tabara campioanei europene, care, in ciuda densitatii de vedete, nu a reusit sa mai puna in pericol poarta lui Stiel in prima repriza. Cocosul galic a continuat sa trateze cu superficialitate disputa si in partea a doua a partidei, "muncitorii" helveti anihiland fiecare actiune a "artistilor" francezi. Elevetia a luptat cu ravna unui sparring - partner exclus prematur din ecuatia calificarii. Efortul consistent al acestora si-a facut efectul pana in minutul 76, cand Henry si-a intrat in rol. Pasa lunga, Saha a deviat cu capul, Henry a preluat in careu, a patruns cu Muller langa el si a inscris pe sub Stiel. Franta isi amintise ca o confruntare cu elenii este net preferabila uneia cu gazdele Campionatului European si, in minutul 84, acelasi Henry a transat disputa. Varful lui Arsenal a luat o actiune pe cont propriu, a patruns in careu, unde l-a intors pe Murat Yakin si a sutat la coltul scurt fara sperante pentru Stiel. Asadar, Franta si Anglia avanseaza la brat dintr-o grupa in care porneau drept favorite certe la calificare, cu avantajul de partea jucatorilor lui Santini, care in sferturi vor avea o misiune teoretic mai usoara, in confruntarea cu Grecia. Florin BRIAUR Alexandru ENеSESCU

Page time :0.1260 (s) | 22 queries | Mysql time :0.014187 (s)