Fratii Costea au ucis visele Politehnicii (GALERIE FOTO)

29 Octombrie 2009
1052 Vizualizari | 0 Comentarii
Fratii Costea au ucis visele Politehnicii GALERIE FOTO
• Poli Iasi - Universitatea Craiova 0-3 (0-2), intr-un joc contand pentru optimile de finala ale Cupei Romaniei la fotbal • Reusitele fratilor Costea i-au scos pe ieseni din cursa catre un loc in finala competitiei care se va desfasura tot la Iasi • Iesenii au ratat cateva ocazii importante, printre care si un penalty, dar au platit tribut gafelor din defensiva • Duminica, in campionat, Poli va primi vizita echipei Dinamo Bucuresti Sfarsitul visului pentru fotbalistii ieseni. Pe o mocirla care se numeste gazon, fara 7 jucatori accidentati sau suspendati si cu Lucian Munteanu intr-un picior de la mijlocul primei reprize, Poli Iasi nu a avut nici o sansa in fata Universitatii Craiova, care a invins cu 3-0 in Copou si s-a calificat in sferturile de finala ale Cupei Romaniei. Pecnik a fost suspendat, in timp ce Branet, Milea, Bilba, Nuno Viveiros, Bujor si Negru (care are din nou probleme cardiace si nu a fost nici rezerva la meciul de ieri) au fost accidentati. Inca o data s-a dovedit ca iesenii au un lot subtire valoric si ca atunci cand lipsesc cativa titulari sunt mari probleme pentru trupa lui Petre Grigoras. In pofida scorului de pe tabela, Poli a inceput mai bine partida si putea deschide scorul in minutul 15, cand Cristi Constantin a driblat frumos la marginea careului si a sutat cu dreptul putin peste poarta. Fara sa-si creeze foarte multe ocazii la poarta lui Merlier, iesenii au controlat mijlocul terenului, dar nu au reusit sa profite de slabiciunile evidente (Badoi si-a aratat varsta in meciul de la Iasi) din defensiva oltenilor. In timp ce Poli domina jocul, Craiova a reusit sa dea lovitura pe contraatac. Dupa o diagonala din stanga atacului oltenilor, Costache ramane singur cu Mihai Costea si Prepelita, il faulteaza pe primul si arbitrul Ovidiu Hategan acorda corect penalty pentru oaspeti. Transforma Mihai Costea si oltenii conduceau cu 1-0. Treziti din amorteala, iesenii au iesit la joc si in doua randuri atat Balde, cat si Ignatov au fost foarte aproape sa aduca egalarea pe tabela de marcaj, insa sansa a fost de partea oltenilor. Penalty ratat Cea mai mare ocazie a purtat semnatura lui Bratu, care in minutul 39 a primit o pasa filtranta de la Ignatov, a ramas singur in marginea careului mic, dar a tras pe langa portar si pe langa poarta. Cum in fotbal ocaziile se razbuna, la trei minute distanta si oltenii au facut-o. "Juvetii" i-au rapus pe ieseni pentru a doua oara, dupa ce Mihai Costea a primit o pasa norocoasa de la Dorel Stoica, a ramas singur in banda dreapta a atacului Craiovei si a introdus elegant mingea in plasa portii aparate de Razvan Plesca, cu toata opozitia aceluiasi Costache. Condusi cu 2-0 la pauza, fotbalistii lui Petre Grigoras au incercat sa revina pe tabela de marcaj, dar au fost total neinspirati la mijlocul terenului. Ocaziile, mult mai dese fata de prima parte a jocului, au impins trupa lui Grigoras spre poarta adversa. Totul se putea schimba in minutul 77, cand arbitrul Hategan a acordat din nou penalty pentru un hent in careu facut de Rose. Ignatov a tras insa extrem de slab, iar portarul Merlier a reusit chiar sa retina balonul. Aici avea practic sa se scrie si soarta partidei. Cu iesenii cazuti psihic, ultimele minute au fost total la discretia oltenilor, fratii Costea jucandu-se cu ocaziile. In minutul 87, Florin Costea a scapat din nou singur cu Plesca si l-a executa elegant pe portarul Politehnicii, pentru un 3-0 mult prea drastic dupa cum s-au desfasurat ostilitatile in dealul Copoului. Astfel, iesenii au ajuns la al treilea meci consecutiv in care nu au inscris (dupa ce in primele 9 etape din campionat si in meciul din Cupa cu Pandurii, era singura formatie din Liga I care inscrisese in fiecare joc), primind in schimb 9 goluri (6 in campionat si 3 in Cupa Romaniei). Dupa ce au parasit Cupa Romaniei, a carei finala se va disputa la Iasi, duminica (ora 20.00), in campionat, Poli va primi vizita echipei Dinamo Bucuresti, intr-o partida contand pentru runda cu numarul 12. Reactii la cald Dupa joc, antrenorul Petre Grigoras era trist pentru ca a ratat calificarea in sferturile Cupei Romaniei. "Este trist cand pierzi pe niste gafe impardonabile, nu vreau sa caut scuze pentru ca as fi penibil. Totusi, nu cred ca a dominat asa autoritar Universitatea Craiova in prima repriza incat sa aiba 2-0. Noi le-am facut doua cadouri si nu am fost in stare sa marcam nici din penalty. Ne-au lipsit cativa jucatori importanti, Branet, Milea sau Negru, jucatori care au obtinut acele rezultate bune de la inceputul campionatului. Cei care au intrat in locul lor in ultimele meciuri nu au putut acoperi golurile lasate de acestia. S-a vazut ca nu avem un lot de 20-22 de jucatori de aceeasi valoare", a punctat tehnicianul echipei iesene. Grigoras a avertizat ca daca echipa ieseana nu-si va reveni, ii va fi foarte greu si in meciul din campionat, cu Dinamo. "Terenul a fost destul de greu, dar ma bucur ca baietii mei si-au dorit foarte mult aceasta calificare si au reusit sa o obtina, zic eu, fara probleme. Este drept ca Poli Iasi a ratat un penalty la 2-0 si poate am fi avut probleme pe final. Pentru asta este de laudat Merlier care a aparat penaltiul. Noi am facut un joc bun, am marcat de trei ori si ne-am creat alte cateva ocazii", a declarat si antrenorul formatiei din Banie, Eugen Neagoe. Caseta tehnica a partidei Poli Iasi - Univ. Craiova 0-3 (0-2) Au marcat : Mihai Costea (`26-pen, `41), Fl. Costea (`87) Stadion: Emil Alexandrescu Vreme: rece Spectatori: 3.000 Gazon: moale Echipe: Poli Iasi: Plesca- Straut, Ad. Ilie, L. Munteanu (`51- Mihailov), Costache- Miclea (`57-Buta), Ignatov, Bernsjak, Cr. Bratu (`72-Bujor) - Constantin, Balde. Antrenor: Petre Grigoras Universitatea Craiova: Merlier - Badoi, Gaman, Stoica, Mitchell (`89 Firtulescu), Prepelita (`74-Wobay), Dilevski, Rose, Soava, M. Costea (`88 Dina), Fl. Costea. Antrenor: Eugen Neagoe Jucatorul meciului: Mihai Costea Arbitri: Ovidiu Hategan - 7, Cristi Nica - 6 si Aurel Onita - 6 Cartonase galbene: Costache (`26), Straut (`34), Ad. Ilie (`52) / Gaman (`76), Wobay (`84) Observatori: Ioan Marginean si Laszlo Sajtos