Gafa lui Zapata a ingropat sperantele Stelei

3 Decembrie 2009
2090 Vizualizari | 0 Comentarii
• Sheriff Tiraspol- Steaua Bucuresti 1-1 (0-0), intr-un meci contand pentru etapa a cincea a Grupei H din Europa League • Rezultatul de aseara scoate Steaua de tot in afara cupelor europene, bucurestenii fiind pe ultimul loc in grupa, departe de locurile care asigura calificarea • Si cealalta echipa romaneasca ce a jucat aseara, FC Timisoara, a fost eliminata din competitie • Banatenii au pierdut, pe propriul teren, jocul cu Ajax Amsterdam, intr-un meci contand pentru etapa a cincea a Grupei A, scorul final fiind de 1-2 (1-1) pentru olandezi

Sheriff Tiraspol- Steaua Bucuresti 1-1 (0-0), intr-un meci contand pentru etapa a cincea a Grupei H din Europa League. Cele doua goluri au fost marcate de Diedhiou (min. 82) si Toja (min. 86). Altfel spus, ghinionul a pus punct aventurii steliste in cupele europene. Desi a jucat bine timp de 82 minute, Steaua s-a vazut nevoita sa o ia de la zero dupa ce a primit un gol stupid, un gol care practic i-a pus bolovanul de gat si a scos-o de tot in afara Europei. Ingerul si demonul bucurestenilor a fost portarul Robinson Zapata. Desi a facut un meci mare pana in acel minut 82, Zapata si-a ingropat coechipierii dupa ce a scapat copilareste, printre maini, o minge care nu anunta mai nimic. Nici macar bijuteria de gol a columbianului Toja, care a adus imediat egalarea pe tabela de marcaj nu a schimbat cu nimic datele problemei, egalul scotand-o de tot pe Steaua din cupele europene. Bucurestenii si-au jucat aseara la Tiraspol ultima sansa de calificare in turul urmator al Europa League. Cu cutitul la os, stiind ca orice pas gresit inseamna ratarea calificarii, echipa antrenata de Mihai Stoichita a ajuns la Tiraspol cu un singur gand, acela de a castiga disputa cu Sheriff si de a privi ultimul meci din grupa, cel cu Twente Enschede cu alti ochi. Prima repriza a fost cea in care ambele echipe au cautat sa se desprinda pe tabela de marcaj. Sustinuta de un numar mare de suporteri, Steaua a jucat mult mai ofensiv decat a facut-o in primele patru meciuri ale competitiei. Peste toate, ocaziile au curs la ambele porti, atat Zapata, cat si portarul lui Sheriff au fost la inaltime. Totusi, cele mai mari ocazii au fost trecute in dreptul moldovenilor, primul sfert de ora al jocului fiind controlat mai mult de echipa gazda. Treptat, baietii lui Mihai Stoichita au reusit sa echilibreze jocul si chiar sa impinga balonul tot mai mult spre poarta lui Namasco. Spre final au venit si marile ocazii. Pe de o parte, Sheriff a fost foarte aproape sa deschida scorul, insa Zapata a intervenit excelent in fata lui Volkov, iar la poarta cealalta, Stancu a ratat incredibil dupa ce a trimis pe langa poarta cu capul din sase metri balonul centrat excelent de Banel Nicolita. Repriza secunda, insa, a fost mult mai animata. Jocul a fost unul deschis, ocaziile au curs una dupa alta, finalul fiind de-a dreptul incandescent. In minutul 82 al jocului, Diedhiou a inscris un gol caraghios, la care a contribuit din plin Zapata, sutul slab al jucatorului moldovenilor fiind scapat inexplicabil printre maini de portarul columbian. Steaua s-a avantat imediat in atac si Toja a reusit sa inscrie cu un sut fabulos, ajutat insa de grecul Kapetanos, cel care l-a incurcat decisiv pe portarul advers. Totusi, pana la final nu s-a mai intamplat nimic notabil, scorul ramanand 1-1. Stelistii se vad nevoiti astfel sa faca din mana primaverii europene si sa se aseze confortabil in fata televizorului pentru a urmari si restul partidelor. In celalalt joc al grupei, turcii de la Fenerbahce au invins in deplasare pe olandezii la Twente Enschede cu scorul de 1-0 (0-0), prin golul marcat de Lugano, in minutul 70. Clasamentul grupei dupa cinci etape se prezinta astfel: pe primul loc sunt cei de la Fenerbahce, care au acumulat 12 puncte, Twente se afla pe locul doi cu 7 puncte, Sheriff se afla pe locul trei cu 5 puncte, iar Steaua este pe ultimul loc, cu doar 3 puncte acumulate. Ultima etapa programeaza jocurile: Steaua-Twente si Fenerbahce-Sheriff. Chiar daca echipa sa a pierdut calificarea, patronul Gigi Becali era destul de calm la finalul jocului. "Nu am ce sa le reprosez baietilor, pentru ca au muncit foarte mult, dar cand mingea nu vrea sa intre in poarta, nu ai ce face. Nu asta mi-am dorit, sa iesim din Europa League, dar asta este. M-am enervat in momentele cand ratam, dar m-am calmat dupa aceea", a spus Becali.

Timisoara, fara glorie

Nici FC Timisoara nu a rupt aseara gura targului. Banatenii s-au vazut si ei eliminati din Europa League dupa ce au pierdut pe teren propriu jocul cu Ajax Amsterdam, scor 1-2 (1-1). Pentru Timisoara a marcat Goga, in minutul 2, in timp ce pentru oaspeti au punctat Suarez, in minutul 8 si Pantelic, in minutul 46. Jocul Timisoarei a fost unul curajos, insa experienta olandezilor si-a spus cuvantul. Chiar daca au ratat doua penalty-uri (!!!), jucatorii lui Ajax au reusit sa plece intr-un final cu toate cele trei puncte. In celalalt meci al grupei, Dinamo Zagreb a invins pe Anderlecht Bruxelles, in deplasare, cu scorul de 1-0 (0-0), prin golul marcat de Slepicka. Clasamentul grupei A se prezinta astfel: Ajax este pe primul loc, olandezii acumuland 11 puncte dupa cinci jocuri. Pe pozitia secunda se afla Anderlecht, care a adunat 8 puncte, pe locul trei sunt croatii de la Dinamo Zagreb care au strans 6 puncte, iar pe ultimul loc este FC Timisoara, care are doar 2 puncte. Ultima etapa programeaza meciurile: Ajax-Anderlecht si Dinamo Zagreb-FC Timisoara.

Page time :0.1253 (s) | 24 queries | Mysql time :0.015456 (s)