Gafele si ratarile l-au curatat pe Cristiano Bergodi

23 Aprilie 2009
1361 Vizualizari | 2 Comentarii
Cristiano Bergodi
• FC Timisoara - Poli Iasi 3-0 (1-0), intr-un meci contand pentru runda cu numarul 26 din Liga I • Iesenii au suferit cea mai drastica infrangere in mandatul lui Cristiano Bergodi • In pofida acestui esec dureros, jucatorii Politehnicii s-au miscat bine in teren, dar au gafat copilareste in defensiva si au ratat exasperant de mult in ofensiva • Poli a ramas la Timisoara pana astazi dupa-amiaza, cand este programata revenirea in Copou

FC Timisoara - Poli Iasi 3-0 (1-0)
Marcatori: Arman Karamyan (`12), Gigel Bucur (54), Artiom Karamyan (`84)
Stadion: Dan Paltinisanu
Vreme: calduroasa
Spectatori: 7.000
Gazon: bun
Formatii: FC Timisoara: Pantilimon - S. Stancu, Luchin, Cisovsky, Latovlevici - Curtean (Magera `39), Alexa, Borbely, Art. Karamyan - Gigel Bucur (Rusici `77), Arman Karamyan (Abiodun `58). Antrenor: Gabi Balint.
Poli Iasi: Plesca - Buta, Straton, Cristian Munteanu, Pecnik - Viveiros (Mircea Oprea `72), Ignatov (Milea `81), Bersnjak, Petar Jovanovici (Bilba `57)- Andrei Cristea, Cristian Bratu. Antrenor: Cristiano Bergodi.
Arbitri: Lucian Dan - 6, Aurel Onita - 6, Daniel Demetrescu - 6
Cartonase galbene: Luchin `24 / Bilba `68, Ignatov `79
Observatori: Laszlo Sajtos si Florin Halagian

Gafe in aparare si ratari uriase in ofensiva: aceasta este reteta prin care Politehnica Iasi a fost invinsa cu scorul de 3-0 in deplasarea de la FC Timisoara. Desi nu au facut un joc deloc rau, avand o posesie buna a balonului si destule ocazii la poarta lui Pantilimon, jucatorii lui Cristiano Bergodi revin la Iasi cu un sac de goluri, 3 la numar, toate primite din cauza unor greseli ale fundasilor ieseni sau ale portarului Razvan Plesca. Pecnik si Munteanu la primul gol, Straton si Munteanu la golul secund si Razvan Plesca la golul trei al banatenilor au gafat nepermis si au oferit trei puncte pe tava unei echipe timisorene care este departe de forma aratata in tur. Daca in defensiva lucrurile au stat dezastruos, in atac, Poli si-a creat destule ocazii, dar Bilba si Andrei Cristea, in doua randuri, au ratat incredibil, din pozitii singuri cu portarul Timisoarei in fata. In aceste conditii, Poli a incasat cea mai severa infrangere din mandatul lui Cristiano Bergodi. Italianul de pe banca tehnica a Politehnicii a inceput curajos si meciul de la Timisoara, nu a refuzat jocul, a prestat un joc de calitate, combinativ, dar a fost tradat de jucatorii sai, care au facut gafe de nepermis la un joc din prima divizie.
Dupa esecul din meciul de poveste de la Vaslui, pierdut de timisoreni cu 4-3 dupa ce au condus cu 2-0 si 3-2, elevii lui Balint s-au intors acasa si au obtinut o victorie mare, care-i tine in plasa liderului Dinamo Bucuresti (daca banatenii ar primi cele 6 puncte de la Tribunalul de Arbitraj Sportiv, atunci FC Timisoara ar fi lider in Liga I, cu 3 puncte in fata dinamovistilor).

Ratari uriase

O serie de actiuni bune ale lui Arman Karamyan pe partea dreapta de atac a formatiei sale au anuntat golul care avea sa vina in minutul 12. Arman i-a dat mingea printre picioare lui Pecnik, l-a fentat din corp pe Lucian Cristian Munteanu si, ajuns in careu singur cu Plesca, l-a invins pe acesta cu un sut la coltul lung. Desi timisorenii au scazut turatia motoarelor, au ramas instalati confortabil la carma jocului, iesenii nereusind sa puna in pericol poarta lui Pantilimon decat o singura data in primele 45 de minute, la sutul lui Andrei Cristea (lamentabil din nou la finalizare) care a intalnit plasa laterala a portii timisorene. Nici gazdele nu s-au omorat cu firea in ofensiva, preferand sa atace cu calm si sa puncteze la capitolul posesie prin joc prelungit de pase in zona mediana a terenului sau in jumatatea adversa. Trupa lui Bergodi a iesit insa cu o alta atitudine de la vestiare si a ratat nu mai putin de 3 ocazii uriase la poarta lui Pantilimon. Mai intai insa, cei care au inscris au fost tot banatenii, in urma unei faze in care defensiva Iasului a dormit pe teren. Bucur a fost lansat cu o pasa in adancime, a patruns pe stanga in careu, l-a pierdut pe drum pe Straton, a schimbat directia pe centru si a scapat si de Munteanu, sutul sau la coltul lung gasindu-l pe Plesca inert pe linia portii. Cu avantajul de doua goluri pe tabela, timisorenii si-au indreptat atentia mai mult spre defensiva, lasand atacul in plan secund. Pasul inapoi facut de gazde a insemnat o invitatie la atac pentru moldoveni, care au ratat trei ocazii uriase in doar cinci minute. Mai intai, in minutul 70, Bilba l-a lansat pe Cristea in adancime, acesta a depasit tot ce a intalnit in cale, a trecut chiar si de portarul Pantilimon, dar a sutat lamentabil peste toata poarta goala in fata. Patru minute mai tarziu a venit randul lui Bilba sa rateze incredibil. Atacantul Politehnicii, care a inceput jocul de la Timisoara din postura de rezerva, a ramas singur cu Pantilimon in lateral dreapta, insa sutul sau pe centrul portii a fost respins de portarul timisorean. In minutul 75, Cristea a scapat excelent de marcaj cu mingea la picior, a ramas singur in careu, dar s-a oprit si sutul sau a trecut la mare distanta peste poarta. Chiar inainte de aceasta faza, Mircea Oprea a fost impins de Stelian Stancu, existau circumstante de penalty, dar arbitrul Lucia Dan a decis sa lase jocul sa continue.

Rezultat injust

Cum Cristea si Bilba si-au batut joc de oportunitatile ivite in careul advers, timisorenii au profitat din nou de o gafa a Politehnicii si au inscris golul 3. In minutul 85, Artiom Karamyan s-a trezit singur cu mingea la picior in careul advers, dupa ce Plesca a respins gresit in fata un sut. Astfel, Poli Iasi a facut un joc solid la Timisoara, dar a suferit o infrangere nemeritata, macar prin proportiile scorului. La finalul meciului, antrenorul Cristiano Bergodi a considerat injust rezultatul inregistrat la Timisoara. "Se putea face un meci bun la Timisoara, in repriza a doua echipa s-a schimbat in bine, dar a fost prea tarziu. Am jucat slab in prima repriza, ne-am intrat in mana prea tarziu, insa scorul nu mi s-a parut conform aspectului jocului", a comentat Bergodi. "Am obtinut o victorie meritata, mai ales ca am avut si multe ocazii, in afara golurilor inscrise. Jocul a avut de suferit din cauza oboselii si a Pastelui, cand jucatorii au mancat si probabil au baut cate un pahar", a replicat antrenorul banatenilor, Gabi Balint. Dupa acest esec, Poli a ramas pe locul 14 in clasamentul Ligii I, primul care asigura salvarea de la retrogradare, la patru puncte de urmatoarea clasata, Gaz Metan Medias. Iesenii au ramas la Timisoara pana astazi dupa-amiaza, cand este programata revenirea in Copou, cu o cursa de linie. In aceasta dimineata, jucatorii lui Bergodi vor efectua o refacere si un antrenament usor la Timisoara. Etapa viitoare, sambata, de la ora 17.00, Poli va primi vizita echipei Unirea Urziceni.