Galacticii lui Andone i-au tavalit pe fotbalistii Politehnicii

24 Septembrie 2007
1341 Vizualizari | 0 Comentarii
Branet nu a putut opri ofensiva clujenilor
• CFR Cluj - Politehnica Iasi 2-1, in etapa a 8-a a Ligii I de fotbal • Singurul gol al iesenilor a fost marcat de Leo Naidin, prea putin pentru ca Poli sa opreasca defilarea formatiei clujene • Dupa acest rezultat, Poli ramane pe locul 13 in clasamentul la zi • Miercuri, iesenii intalnesc in deplasare formatia Muresul Deva, in 16-imile Cupei Romaniei
Infrangere la limita pentru fotbalistii ieseni in deplasarea de la CFR Cluj, liderul la zi al clasamentului intern. Galacticii lui Ioan Andone si-au respectat renumele (si investitiile de 10 milioane de Euro din vara) si au castigat cu scorul de 2-1 disputa cu jucatorii pregatiti de Ionut Popa. Fara atacantul Ionut Balba, suspendat aberant de Comisa de Disciplina, jocul Politehnicii nu a avut consistenta in atac, iar defensiva (intr-o formula inedita cu Onut si Kalay fundasi centrali) a facut prea multe greseli pentru un joc de Liga I. Meciul de aseara de la Cluj a inceput cu echipa clujeana in ofensiva, iar in minutul 7, la capatul unei faze frumoase a gazdelor, Culio a sutat de la 20 de metri in bratele portarului Branet. In minutul 14, Trica a primit o pasa buna in interiorul careului, dar a tras pe langa poarta. Defensiva ieseana avea sa mai reziste insa doar doua minute, pentru ca in minutul 16, dupa o actiune frumoasa a lui Didi, mingea a ajuns la Semedo, care din alergare l-a invins cu un sut de la 16 metri pe portarul Cristian Branet. Jucatorii lui Ionut Popa au resimtit din plin socul si in minutul 23, dupa un corner al CFR-ului, Fabbiani a trimis o lovitura frumoasa de cap, dar fundasul dreapta al Politehnicii, Sergiu Homei, a scos incredibil de pe linia portii. Scapati de primirea celui de-al doilea gol, fotbalistii ieseni si-au trecut in cont primul sut pe poarta in minutul 27, cand Sebastian Sfarlea a executat o lovitura libera de la 35 de metri direct in bratele lui Stancioiu. Pana spre finalul primei reprize, jocul a trenat, doar Semedo, care a facut ce a vrut cu fundasul stanga al iesenilor, Cristian Munteanu, trezind publicul din adormire. Cu doar un minut inainte de pauza, acelasi Sfarlea a executat o lovitura libera de la 20 de metri putin pe langa poarta clujenilor. Replica gazdelor nu s-a lasat mult asteptata si in ultimul minut al actului intai Fabbiani, atacantul pe care CFR Cluj a platit 2 milioane de Euro (adica cat aproape tot bugetul Politehnicii Iasi intr-un an de zile), a prins un sut sanatos de la 25 de metri, putin pe langa buturile aparate de Cristian Branet. Scorul pauzei avea sa fie astfel 1-0, la sfarsitul unui prim act in care cele doua formatii au avut aceeasi posesie, dar ocaziile mai importante au fost trecute doar in contul gazdelor. Reusita de senzatie a lui Naidin La trei minute de la reluare, Leonard Naidin prinde un vole de senzatie din afara careului (dupa o respingere gresita a defensivei clujene) si restabileste egalitatea printr-o reusita cu adevarat frumoasa. Bucuria iesenilor nu a tinut decat doua minute, pentru ca Didi, cel mai bun jucator al partidei, a facut ce-a vrut cu fundasii Politehnicii si a marcat pentru 2-1. Pana la finalul partidei, iesenii nu au mai avut forta sa revina pe tabela de marcaj, mai ales ca in minutul 72 Homei a fost eliminat pentru cumul de cartonase galbene. De partea cealalta, elevii lui Ioan Andone au mai ratat cateva ocazii importante, dar Fabbiani, in doua randuri, Trica, Panin si Culio au trecut cu putin pe langa golul trei. Dupa acest esec la limita, formatia din dealul Copoului ramane pe locul 13 in clasamentul la zi si asteapta meciul din etapa viitoare (duminica, 30 septembrie) in compania echipei Pandurii Tg. Jiu. Pana atunci insa, miercuri, de la ora 15.30, Politehnica va intalni divizionara secunda Muresul Deva intr-o partida contand pentru 16-imile Cupei Romaniei. De altfel, intreaga delegatie a Politehnicii a ramas peste noapte la Cluj, urmand ca in cursul zilei de astazi sa faca deplasarea spre Deva. Caseta tehnica a partidei CFR Cluj - Politehnica Iasi 2-1 (1-0) Marcatori: Semedo (min. 16), Didi (min. 50)/Naidin (min. 48) Stadion: Dr. Constantin Radulescu Vreme: frumoasa Spectatori: 5.000 (dintre care 40 de la Iasi) Gazon: bun Formatii: CFR Cluj: Stancioiu - Tony, Cadu, Sousa, Panin - Trica (min. 75 Manuel Jose), Dani - Semedo (min. 87 Muresan), Didi (min. 90 Deac), Culio - Fabbiani. Antrenor: Ioan Andone. Politehnica Iasi: Branet - Homei, Onut, Kalay, Munteanu - Mijin - Silvasan, Naidin (min. 79 Toma), Sfarlea, Bakovic (min. 53 Milea) - Palimaru (min. 64 Buta) . Antrenor: Ionut Popa. Jucatorul partidei: Didi Cleidimar Silva Arbitri: Adrian Comanescu - 7, Adrian Vidan - 7, Mircea Todirici - 7. Cartonase galbene: Panin/ Milea, Silvasan Cartonase rosii: Homei (doua cartonase galbene) Observatori: Constantin Stefan si Mircea Dancu.

Page time :0.1285 (s) | 22 queries | Mysql time :0.014355 (s)