George Chiriac este liderul clubului

17 Decembrie 2000
1160 Vizualizari | 0 Comentarii
•Cei mai buni de la Clubul Sportiv Politehnica •Rugbistul a fost declarat drept cel mai bun sportiv al clubului iesean in anul 2000 •Sectia de rugby detine suprematia si in topul echipelor

In urma cu cateva zile, conducerea CS Politehnica (Leonida Antohi - presedinte si Dan Cornel - vicepresedinte) a intocmit clasamentele de sfarsit de an referitoare la cei mai buni sportivi si cele mai bune echipe, iar o data finalizate, ierarhiile sunt inaintate Directiei pentru Tineret si Sport. Anul 2000 a fost unul extrem de agitat pentru clubul iesean, lipsa banilor dar si problemele de manageriat ingreunand mult activitatea sportiva. De altfel, deficienta si carentele din conducere au lasat si urmari, Octavian Neagoe fiind inlocuit in functia de presedinte de Leonida Antohi, o figura bine cunoscuta in sportul iesean, in special de iubitorii fotbalului. Cele opt sectii ale clubului, atletism, badminton, baschet, handbal, judo, rugby, sah si tir au supravietuit cu greu situatiei financiare precare, participarea la unele competitii fiind pusa deseori sub semnul intrebarii. Spre deosebire de sporturile individuale, unde nu prea se inghesuie lumea cu bani, jocurile de echipa au reusit in acest an sa iasa cat de cat din criza, venirea unor sponsori puternici alaturi de rugby (EuroBit) si baschet (Romtelecom) facand ca grijile zilei de maine sa fie mult reduse. Singura care nu s-a ridicat nici in anul acesta la nivelul asteptarilor este echipa masculina de handbal, care, in lipsa unui sponsor puternic, se zbate de mai multi ani in anonimatul esalonului secund, fara a avea nici cea mai mica intentie de a ataca promovarea. In ceea ce priveste sporturile individuale, de remarcat ca atletismul are cei mai multi reprezentanti in topul celor mai buni zece sportivi ai clubului, acestei sectii urmandu-i tirul si judo.

1. George Chiriac (rugby - antrenori Costel Verives si Iulian Iftenie)
Este in opinia conducerii clubului cel mai bun sportiv al anului 2000, rezultatele obtinute cu lotul national sau cu echipa Poli Agro Romtelecom fiind dintre cele mai bune. A cucerit locul I si medalia de aur cu echipa nationala la Cupa Europei pe natiuni, iar la finele stagiunii 1999 - 2000 s-a clasat pe pozitia a III-a in campionatul primului esalon, dupa Steaua si Dinamo, fiind practic campion al provinciei in rugbyul romanesc. Ii are ca antrenori pe Costel Verives si Iulian Iftenie, iar obiectivul pentru editia 2000 - 2001 este clasarea pe podium, desi startul in play-off nu a fost prea reusit.

2. Stefan Vasilache (atletism - antrenor Ioan Butnaru)
Desi practicant al unei discipline nu prea mediatizate in orasul nostru, Vasilache a reusit in acest an sa devina cel mai bun sportiv al CS Politehnica in topul sporturilor individuale, devansand reprezentanti ai unor sectii ca judo, tir sau sah. Atletul iesean a cucerit in acest an doua medalii la Campionatul National de seniori, una de aur si una de argint, iar la Campionatul National de tineret s-a clasat pe prima treapta, intrand in posesia medaliei de aur. Pe plan international, elevul lui Ioan Butnaru a obtinut un pretios trofeu la Campionatele Internationale ale Romaniei, ocupand primul loc.

3. Gabriela Mihalcea (atletism - antrenor Ioan Butnaru)
Diferenta de puncte destul de mica intre ocupantul locului secund in top si cel al pozitiei a treia, rezultatele obtinute de cei doi sportivi antrenati de Ioan Butnaru fiind excelente. Mihalcea a cucerit de doua ori medalia de aur la Campionatul National de seniori, a cucerit titlul balcanic la aceeasi categorie si s-a clasat pe pozitia a IV-a la Cupa Europei.

4. Adela Dragos (atletism - antrenor Grigore Ursanu)
Nu a reusit sa cucereasca nici o medalie la vreun concurs international, performantele sale din acest an rezumandu-se la competitiile interne. Este campioana nationala la tineret si vicecampioana la seniori.

5. Geta Flutur (badminton - antrenor Nicolae Oloeriu)
Badmintonul a decazut mult in ultimul timp la CS Politehnica, dovada stand si faptul ca Alina Pieptu, una dintre sportivele de frunte ale clubului, nu a fost cuprinsa in 2000 in "top ten". Legea a facut-o in ultimele 12 luni Geta Flutur, o badmintonista extrem de talentata, performantele ei pe plan intern fiind doua medalii de bronz cucerite la Campionatul National de seniori.

5. Constantin David (tir - antrenor Rodica Apetroaie)
O singura medalie de aur cucerita de tragatorul iesean in acest an la Campionatul National de seniori. Nu trebuie uitat, insa, faptul ca sectia de tir a fost una dintre cele mai defavorizate, elevii antrenorilor Rodica Apetroaie si Ion Sacaleanu neputand participa la toate competitiile din cauza lipsei fondurilor.

6. Flavia Chelaru (judo - antrenor Mihai Luca)
Nu a reusit decat un loc II la Campionatul National de seniori, deci detine titlul de vicecampioana nationala.

6. Camelia Ciobanu (sah - antrenor Catalin Navrotescu)
Prin plecarea Alinei Motoc la Iasitel, sahul de la Poli a pierdut enorm, insa, o alta sportiva se pare ca vine tare din urma. Ciobanu nu are rezultate remarcabile pe plan intern, dar a reusit sa scoata capul cu brio in afara granitelor. S-a clasat pe pozitia a IV-a la Campionatele Europene de cadeti, o performanta ce putea fi punctata mai bine de conducere. Oricum, tanara sahista ramane un sportiv de viitor pentru CS Politehnica si nu va mira pe nimeni daca va calca in cativa ani pe urmele antrenorului sau, Catalin Navrotescu, posesor al unei norme de Mare Maestru International.

7. Mihai Axinte (tir - antrenor Rodica Apetroaie)
Are in palmares doar o medalie de bronz la Campionatul National de seniori.

8. Gheorghita Asandoaie (judo - antrenor Constantin Bordea)
Acelasi rezultat ca si in cazul ocupantei pozitiei a VII-a, o medalie de bronz la Campionatul National de seniori.

9. Simona Sacaleanu (tir - antrenor Ion Sacaleanu)
Doua medalii a cucerit fiica antrenorului Sacaleanu in anul 2000, ambele la Campionatul National de juniori. Este vicecampioana nationala de juniori si medaliata cu bronz in cadrul aceleiasi competitii.

10. Dumitru Anghel (baschet - antrenori Petre Magurean si Radu Boisteanu)
Este component al lotului national de seniori, echipa din care face parte, Poli EuroBit, clasandu-se la finele stagiunii trecute, 1999 - 2000, pe locul VIII.

Clasament echipe

1. Rugby (Divizia Nationala - antrenori Constantin Verives si Iulian Iftenie)
In editia trecuta de campionat, Poli Agro Romtelecom Iasi s-a clasat pe pozitia a III-a, in urma echipelor Steaua si Dinamo, fiind in acest moment campioana a provinciei. In aceasta stagiune, elevii tandemului Verives-Iftenie au acces in play-off de pe prima pozitie a grupei preliminare din care au facut parte si au ca obiectiv clasarea pe podium la final, desi startul in grupa I - VIII a fost mai putin reusit.

2. Baschet (Divizia A, masculin - antrenori Petre Magurean si Radu Boisteanu)
Locul VIII in editia trecuta de campionat pentru Poli EuroBit Iasi (pe atunci Poli Moldrom), dupa un start de sezon fulminant, cu sapte victorii in tot atatea partide. Desi a ramas fara sponsorul principal si parasita de o serie de jucatori de valoare, aproape o intreaga echipa (Scutelnic, Sestopal, Mirisevschi si Burlacu), echipa Politehnicii incearca sa redevina ce a fost pe vremea cand antrenor era Dragan Petricevic, insa performanta in aceste conditii nu poate reaparea peste noapte. Cu un suflu nou pe banca si mult intinerita, Poli EuroBit are ca obiectiv clasarea in primele opt echipe la finalul acestei stagiuni, tel care, deocamdata, este cam departe de a fi realizat. Baschetbalistii ieseni au incheiat turul de campionat pe locul 10 si au in fata un retur de foc, lupta pentru accedere in play-off fiind destul de apriga.

3. Handbal (Divizia A, masculin - antrenori Iulian Hatura si Vasile Ciocoiu)
Fara un sponsor puternic cum au "surorile" rugby si baschet, echipa de handbal masculin a Iasului se zbate de mai multi ani in esalonul secund, cele mai mici intentii de promovare fiind de fiecare data pierdute inca din startul stagiunii. Motivele sunt cat se poate de clare: lot de jucatori slab atat din punct de vedere numeric cat si valoric si criza financiara.