George Puscas a fost laudat de antrenorul Roberto Mancini dupa meciul de la Napoli

Publicat: 05 feb. 2015
1

Napoli a castigat meciul din sferturile de finala ale Cupei Italiei cu Inter Milano, scor 1-0, partida care a marcat debutul lui George Puscas in tricoul milanezilor. Golul marcat de catre Gonzalo Higuain, în secundele de prelungire, 90+3, l-a scos din minti pe Roberto Mancini. Antrenorul milanezilor si-a schimbat însa tonul în momentul în care a vorbit despre George Puscas.

La finalul partidei de pe ”Stadio San Paolo”, din Napoli, din cadrul sferturilor de finala ale Cupei Italiei, antrenorul celor de la Inter Milano, Roberto Mancini, era un car de nervi. Tehnicianul, în vârsta de 50 de ani, care l-a folosit pentru prima oara titular pe George Puscas (18 ani), a criticat maniera de joc a echipei sale, mai ales pentru faza care a dus la primirea golului. Mancini a vorbit la conferinta de presa, potrivit football-italia.net, despre vârful român, pe care l-a laudat pentru evolutia din teren, chiar daca nu a marcat. „Puscas a facut o treaba excelenta. Sunt fericit pentru el si pentru Santon. La fel si pentru Brozovic. Ei m-au multumit, îi felicit pentru cum au jucat”, a spus Mancini. Italianul si-a schimbat apoi tonul când a fost întrebat de ce a ratat Inter calificarea în semifinalele competitiei. „Suntem niste prosti. Nu am cuvinte. Nu poti primi un gol asa, pur si simplu nu poti”, a replicat Mancini, extrem de nervos.

Dupa ce a debutat în Serie A, în meciul Sassuolo – Inter 3-1, din etapa a 21-a a campionatului italian, de duminica, 1 februarie, George Puscas a mai primit o veste excelenta marti dimineata. Atacantul român a fost inclus pe lista UEFA a lui Inter pentru fazele eliminatorii ale UEL.