Germania a zdrobit Argentina

5 Iulie 2010
644 Vizualizari | 0 Comentarii
Germania Argentina 4 0
• Germania a invins Argentina cu scorul de 4-0 in sferturile de finala ale Campionatului Mondial de fotbal si s-a calificat in semifinale • Muller, Klose de doua ori si Friedrich au semnat umilinta trupei lui Diego Armando Maradona • "Este ca si cum as fi primit un pumn in fata. Este cel mai greu moment din viata mea", a recunoscut, la final, Maradona

Germania s-a calificat la pas in semifinale dupa ce a umilit cu 4-0 Argentina in sferturi, un meci cu patru goluri ale nemtilor si o echipa a lui Maradona inexistenta. Muller a deschis scorul in minutul 3, Klose a facut 2-0 in repriza secunda, cand Germania a mai marcat de doua ori prin Friedrich si iar Klose. Un meci care se astepta sa fie extrem de strans, finala din sferturi, a inceput dezechilibrat, Germania reusind sa treaca in avantaj pe tabela de marcaj inca din minutul 3 al meciului, cand Thomas Muller a reluat fara emotii in plasa o pasa din lovitura libera venita de la Schweinsteiger. Argentinienii au inceput foarte deconcentrati partida, nerealizand ca meciul incepuse decat la multe minute dupa fluierul de start. Abia dupa primul sfert de ora de joc au inceput si elevii lui Maradona sa miste in teren. De cealalta parte, insa, la adapostul avantajului de pe tabela, nemtii s-au inchis excelent in defensiva si au lasat foarte putine spatii de patrundere pentru argentinieni. Trupa lui Loew a tratat cu multa inteligenta meciul, lasandu-i pe argentinieni sa consume timp si energie cu constructia greoaie a fazelor de atac, reusind din cand in cand sa izbucneasca pe contraatac prin Klose, Podolski, Muller sau Ozil. Doar dupa prima jumatate de ora a intalnirii au iesit si vedetele Argentinei la rampa, Messi si Tevez creandu-si cateva faze bune in ofensiva. Insa la pauza, tabela inregistra acelasi rezultat din minutul 3. Sedinta la vestiare a fost mai apriga pentru sud-americani, Maradona convocand chiar si rezervele, in timp ce nemtii au parut mai relaxati la iesirea pe teren. Argentinienii au inceput mai determinati repriza secunda, avand nu doar o posesie mai buna, dar si o incisivitate mai puternica. Insa ocaziile la poarta lui Neuer nu si-au facut simtita prezenta. Au aparut in schimb la poarta lui Romero, care a incasat a doua lovitura in minutul 68 din gheata lui Miroslav Klose, servit excelent de Podolski. Golul a lovit in plin in moralul sud-americanilor care au cazut brusc.

Dezastru dupa pauza

Daca pana in acel moment nu le-au prea reusit multe argentinienilor, golul lui Klose a batut cuiul in cosciugul lor. Stare de spirit de care a profitat din plin Germania. Golul de 3-0 a venit in minutul 74 de la Friedrich, care a reluat frumos in plasa pasa de la Schweinsteiger, pentru ca Miroslav Klose sa inscrie al doilea sau gol in acest meci stabilind scorul final in minutul 89. Un 4-0 umilitor pentru sud-americani care pleaca acasa, in timp ce Germania se pregateste pentru duelul cu Spania din semifinale. "Este ca si cum as fi primit un pumn în fata. Este cel mai greu moment din viata mea", a spus Diego Maradona, selectionerul Argentinei. Fara a schita vreun zambet, Maradona a sosit la conferinta de presa alaturi de întregul sau staff. "A venit prima centrare si a fost gol. Le-am facut meciul usor. Germania a avut mai multe idei. Rezultatul nu corespunde cu ceea ce s-a întamplat în teren. Multumesc jucatorilor, din teren, de pe banca, staff-ului tehnic. Nu am putut realiza visul. Insa am respectat fotbalul argentinian, am jucat asa cum le place oamenilor, cum îmi place mie ca antrenor, ca jucator. In aceasta seara nu am vorbit cu jucatorii despre viitor, ci le-am multumit pentru zilele petrecute împreuna. Este dur, deoarece toti aveam visul de a merge cat mai departe. Credeam ca vom castiga contra Germaniei. Am mai fost eliminat în 1982, ca jucator, dar eram un copil. Acum am în curand 50 de ani, este cel mai greu moment al vietii mele. Nu mai am putere pentru altceva", a spus Maradona.

Page time :0.1320 (s) | 22 queries | Mysql time :0.019330 (s)