Germania joaca finala, Turcia intra in istorie

26 Iunie 2008
804 Vizualizari | 0 Comentarii
Germania joaca finala Turcia intra in istorie
• Germania s-a calificat in finala Campionatului European de Fotbal, dupa ce a invins in semifinale formatia Turciei, cu scorul de 3-2 (1-1) • La capatul unei partide superbe, turcii au parasit turneul final, dar au iesit de pe teren aplaudati la scena deschisa de toata lumea • Desi au fost eliminati, turcii, decimati de suspendari si accidentari, nu au fost cu nimic mai prejos decat nemtii • Duminica, Germania va juca finala cu invingatoarea dintre Spania si Rusia

Turcii Imparatului Fatih Terim s-au oprit in semifinale. La capatul unei partide superbe, miracolul turc a fost oprit de pragmatismul nemtilor, o echipa care s-a tarat din nou pana in finala unui Campionat European. Nemtii au ajuns in ultimul act dupa un meci teribil in fata Turciei, castigat in cele din urma cu scorul de 3-2. Finalul jocului a fost insa unul incredibil. Nemtii au condus cu 10 minute inainte de final cu 2-1, dar turcii au revenit din nou, prin acelasi Semih, care a egalat in minutul 86. Miracolul turc nu s-a mai produs insa, pentru ca Lahm a marcat golul calificarii chiar in minutul 90. La 12 ani dupa castigarea Campionatului European din Anglia, Germania a fost din nou fata in fata cu istoria. Si pentru a o scrie, nemtii aveau nevoie sa treaca in semifinala de la Basel de Turcia lui Fatih Terim, o echipa decimata de suspendari si accidentari. Volkan Demirel, Tuncay Sanli, Arda Turan si Emre Asik au fost suspendati, alaturandu-se accidentatilor. In criza de idei si de solutii, Terim l-a mutat pe Mehmet Topal in centrul apararii, in timp ce in fata defensivei au stat Mehmet Aurelio si Ayhan Akman. Turcii au inceput bine partida, aparandu-se la 40 de metri de poarta lui Rustu. Nemtii au fost fortati sa faca multe erori si acest lucru le-a permis razboinicilor lui Fatih Terim sa recupereze multe mingi la centrul terenului, pe urma carora au incheiat prima repriza cu 10 suturi pe poarta lui Lehmann. Kazim Kazim a trimis un avertisment in minutul 7 cu un sut de la 25 de metri, avertisment care a devenit din ce in ce mai periculos sase minute mai tarziu, cand nemtilor le-a trecut glontul pe la ureche la un sut trimis de acelasi Kazim in transversala.

Iesire de gala

Nemtii nu au luat in serios acest avertisment si fotbalul nu iarta de doua ori. Kazim a avut din nou ghinion in minutul 22, cand a trimis din nou in transversala, dar zeita Fortuna si-a indreptat chipul spre trupa lui Terim si mingea a cazut in fata portii, de unde Ugur Boral a introdus-o in poarta. Elevii lui Joachim Low nu au resimtit socul primirii acestui gol si au reusit egalarea patru minute mai tarziu. Turcii au pierdut cu usurinta o minge la centrul terenului si Podolski a centrat perfect pentru o deviere spectaculoasa a lui Bastian Schweinsteiger, fara sansa pentru Rustu. Ambele echipe au revenit mult mai prudente de la vestiare, constiente de faptul ca orice greseala ar putea sterge cu buretele un intreg turneu final de exceptie. Lupta s-a dus la mijlocul terenului, unde ambele echipe s-au inchis bine. Prima ocazie de gol din partea secunda s-a produs in minutul 73, la un sut trimis de Hitzlsperger care a trecut razant cu bara portii lui Rustu, cel care cateva minute mai tarziu avea sa gafeze lamentabil la o centrare inalta in careu, din minutul 79, de care Miroslav Klose a profitat si a marcat cu o lovitura de cap. Ca si in precedentele meciuri, Rustu a fost salvat de colegii sai. Miracolul turc a reaparut. Jens Lehmann, aflat la un pas de retragere, a iesit gresit pe o centrare de pe partea stanga in minutul 86 si Semih Senturk a egalat. Miracolul turc a fost insa doborat. Specialitatea casei in trupa lui Fatih Terim, golul din prelungiri, s-a intors impotriva acestora, Phillip Lahm reusind sa marcheze golul victoriei cu cateva secunde inainte de final dupa o patrundere pe partea stanga. Astfel, la capatul unei partide superbe, turcii au parasit turneul final, dar au iesit din scena aplaudati la scena deschisa de toata lumea. Desi au fost eliminati, turcii, decimati de suspendari si accidentari, nu au fost cu nimic mai prejos decat nemtii. Totusi, fotbalul nu este intotdeauna drept, iar duminica, Germania va juca finala cu invingatoarea dintre Spania si Rusia, partida programata in aceasta seara.

Germania - Turcia 3-2 (1-1)
Marcatori: Schweinsteiger `26, Klose `79 si Lahm `90 / Ugur Boral `22 si Semih `86
Stadion: Saint Jakob Park - Basel
Spectatori: 40.000
Formatii: Germania: Lehmann - Friedrich, Mertesacker, Metzelder, Lahm - Hitzlsperger, Rolfes (Frings `46) - Schweinsteiger, Ballack, Podolski - Klose (Jansen `90+2). Antrenor: Joachim Low.
Turcia: Rustu - Sabri, Mehmet Topal, Gokhan Zan, Hakan Balta - Mehmet Aurelio - Kazim Kazim (Tumer Metin `90+2), Hamit Altintop, Ayhan Akman (Mevlut Erdinc `81) - Ugur Boral (Gokdeniz Karadeniz `84) - Semih. Antrenor: Fatih Terim.
Arbitri: Massimo Busacca, Matthias Arnet, Stephane Cuhat

Page time :0.1495 (s) | 22 queries | Mysql time :0.020963 (s)