Ghana a produs surpriza si a invins Serbia

12 Iunie 2010
698 Vizualizari | 0 Comentarii
Ghana a invins cu 1-0 pe Serbia, in primul meci al celor doua echipe la acest mondial, o partida slaba in prima parte, dar animata in cea de-a doua, cand a fost marcat si singurul gol al meciului, din penalty. Desi era considerata favorita in partida contra Ghanei, Serbia nu a aratat mai nimic in prima sa partida de la mondialul african, elevii lui Radomir Antic intrecandu-se in greseli, care mai de care mai copilaresti, campion al rateurilor fiind Krasci, care n-a reusit nicio faza buna in banda dreapta. Nici atacul sarbilor n-a functionat, nici macar la parametri normali, primul sut pe spatiul portii africane venind abia in minutul 39, Kingson retinand cu emotii executia lui Stankovic, dupa ce Kolarov, Zigic sau Jovanovic au trimis de mai multe ori pe langa poarta. De partea cealalta, chiar daca actiunile de atac nu au fost atat de numeroase ca si cele ale sarbilor, fazele au avut mai multa claritate, dar si o periculozitate mai accentuata, Mensah, Asamoah sau Prince avand cateva bune ocazii de a deschide scorul pana la pauza. Repriza secunda a fost parca mai animata, cu toate ca inceputul a fost presarat de numeroasele greseli de joc ale celor doua echipe. Ghana a apasat putin pedala de acceleratie si a trecut foarte aproape de deschiderea scorului prin Ayew reluand cu capul alaturi, complet singur in fata portii. Replica sarbilor nu s-a lasat prea mult asteptata, Pantelic si apoi Zigic, facandu-l pe selectionerul Antic sa-si puna mainile in cap. Misiunea Serbiei a devenit extrem de dificila incepand cu minutul 74, cand Aleksandar Lukovic a vazut al doilea cartonas galben si a fost eliminat, dupa ce cu doar 20 de minute in urma primise primul avertisment. Cu un jucator in plus, Ghana a luat cu asalt jumatatea adversa, incercand sa profite de superioritatea numerica. Insa ocaziile au venit la cealalta poarta, unde Krasic a luftat incredibil din fata portii, pentru ca imediat sutul lui Vidic sa fie parat spectaculos de Kingson. Minutul 84 a adus faza salvatoare pentru Ghana, Kuzmanovic comitand prosteste un hent in prorpiul careu, infractiune care nu a scapat neobservata de centralul partidei, care a acordat lovitura de la 11 metri, prima a acestui mondial. Gyan a executat cu siguranta si a inscris de la punctul cu var, stabilind si scorul final.

Page time :0.1415 (s) | 24 queries | Mysql time :0.023981 (s)