Ghinion, nervi si sceptrul retrogradarii

16 Mai 2005
671 Vizualizari | 0 Comentarii
•Infrangere cu scandal in dealul Copoului •Politehnica Iasi - FC National 1-2 (1-1), in etapa a XXVI-a a Diviziei A de fotbal •Iesenii au facut un joc bun, dar au pierdut cel putin un punct in prelungiri, cand Pirvu a facut ruptura musculara si i-a permis lui Chihaia sa inscrie golul victoriei •Meciul a fost foarte tensionat, in urma dorintei de revansa a fotbalistilor ieseni, dar si din cauza manierei de arbitraj a lui Sorin Corpodean, care a enervat pe toata lumea •Meciul s-a incheiat cu un meleu general, in care au fost implicati toti jucatorii si bancile tehnice si la finalul caruia Toma si Sapunaru au fost eliminati •Dupa aceasta infrangere, iesenii au reintrat in hora retrogradarii •Etapa viitoare, programata miercuri, 18 mai, Poli joaca in deplasare la Bacau Caseta tehnica a partidei Politehnica Iasi - FC National 1-2 (1-1) Marcatori: Gavatorta ('13)/Sergiu Radu ('38-pen.), Chihaia ('90+3) Stadion: Emil Alexandrescu Vreme: frumoasa Gazon: moale Spectatori: 10.000 Formatii: Politehnica Iasi: Branet, Toma, Onut, Baldovin, Pirvu, Ilie, Mitruc ('59 Arhire), Gavatorta, Rednic ('69 Miclea), Onofras, Bilba ('83 Pacurar). Antrenor: Ionut Popa. FC National Bucuresti: Stanev, Olah, Thwaite, Sapunaru, Bazzi, Lita, Shroj ('69 Mc Kain), Herea ('46 Chihaia), Chiaucu, Sergiu Radu ('90+2 Panc), Vlad Munteanu. Antrenor: Roberto Landi. Jucatorul meciului: Vlad Munteanu Arbitri: Sorin Corpodean - 6, Miklos Nagy - 6, Octavian Sovre - 6. Cartonase galbene: Onut, Baldovin, Gavatorta, Onofras/Sergiu Radu, Mc Kain, Vlad Munteanu Cartonase rosii: Adrian Toma (cumul de cartonase galbene)/Sapunaru Observatori: Alexandru Popescu si George Ionescu (ambii din Bucuresti) Era minutul 90+3 si Poli Iasi se indrepta spre o remiza mare in fata unui adversar valoros, FC National. In acest minut fatidic insa, Pirvu a suferit o ruptura musculara, piciorul i s-a blocat, fostul fundas stelist s-a prabusit si l-a lasat singur pe Octavian Chihaia cu portarul Cristi Branet. Atacantul bancar nu a ratat tinta si a trimis trei puncte in Cotroceni, spre disperarea publicului iesean. Acesta a fost momentul cheie al partidei din dealul Copoului, dintre Politehnica Iasi si FC National, incheiata cu scorul de 1-2. Seria de cinci meciuri fara infrangere pe care au avut-o iesenii in aceasta perioada s-a incheiat brusc, la o faza stupida in care Ionut Pirvu a suferit o accidentare si mai stupida si a permis formatiei din Cotroceni sa castige un meci, in care s-ar fi multumit si cu o remiza. Debut in forta Meciul a inceput insa cum nu se poate mai bine pentru echipa pregatita de Ionut Popa, care a deschis repede scorul, in minutul 13, prin Gavatorta, jucatorul argentinian care a crescut de la meci la meci si care a devenit titular incontestabil la Poli. In acest minut, Mitruc a executat slab o lovitura libera de la 20 de metri lateral stanga, mingea a fost balbaita de Onut si Baldovin in careul advers iar Gavatorta a relua balonul, din apropiere, in poarta lui Stanev. De altfel, primele 45 de minute ale meciului cu FC National au fost poate cele mai bune din acest campionat pentru jucatorii pregatiti de Ionut Popa. Numai ratarile lui Rednic (minutele 7 si 25) si Onofras ('17 si '34) i-au privat de ieseni de un al doilea gol, care ar fi inchis meciul. Dar cea mai mare ratare din primul act i-a apartinut lui Rednic, la prima partida in care a purtat banderola de capitan la Poli si care a trimis mingea cu capul in bara dintr-o pozitie excelenta, la o faza lucrata de Onofras. Si cum in fotbal ratarile se razbuna, in minutul 37, arbitrul Corpodean arunca tribuna in aer dictand penalty la un duel intre Adrian Ilie si Sergiu Radu, atacantul bancar transformand fara probleme lovitura de la unsprezece metri, pentru care centralul din Alba Iulia are totala acoperire regulamentara. Repriza se incheie cu o noua ocazie a gazdelor, in minutul 43, dar Mitruc si Bilba au fost blocati in ultima clipa de defensiva bancarilor. Final incandescent Actul secund debuteaza cu o miscare inteligenta a antrenorului Roberto Landi, care a simtit ca echipa sa poate castiga la Iasi si l-a trimis in teren pe Chihaia, un atacant, in locul mijlocasului defensiv Herea. Din acest moment a rezultat un joc pe contre, din care Poli a iesit in cele din urma invinsa. In primele minute de dupa odihna echipa din Cotroceni a avut cateva ocazii bune, trecandu-si in cont si doua bare, prin Chihaia, in minutul 48 si Chiaucu, in minutul 70. De partea cealalta, gazdele au raspuns prin suturile neobositului Onofras (minutele 58 si 84) sau Onut ('77). In minutul 85, fostul fundas al lui Dinamo, Bogdan Onut, incaseaza un cartonas galben, la o faza la care a fost la un pas sa-l ia la bataie pe arbitrul Sorin Corpodean, fiind potolit cu greu de acelasi Onofras. Trei minute mai tarziu insa, Corpodean scapa total meciul din mana, jucatorii cedand nervos la capatul unei partide in care centralul din Alba Iulia a enervat pe toata lumea, in stilu-i caracteristic, fara sa comita insa erori flagrante. In acest minut s-a produs un meleu general in care s-au implicat ambele banci tehnice si toti cei 22 de jucatori. Dupa un fault al bancarilor, Toma a ripostat si a creat un intreg meleu soldat in cele din urma cu doua cartonase, unul rosu pentru Sapunaru si al doilea galben pentru Toma, ambii jucatori fiind astfel eliminati. Momentul cheie Trei minute mai tarziu, Onut a avut sansa victoriei in varful bocancului, dar portarul bulgar Stanev a avut un reflex uluitor si a respins in corner. Asta pentru ca, in minutul 90+3, Chihaia sa dea lovitura de gratie si sa trimita toate cele trei puncte in Cotroceni si sa declanseze isteria in randul publicului iesean. De altfel, imediat dupa terminarea meciului arbitrul Corpodean, gasit principalul vinovat a fost inconjurat de jucatorii ieseni si injurat de public. La vestiare, un grup de aproape doua sute de suporteri au aruncat cu sticle de plastic spre autocarul bancarilor, antrenorul Ionut Popa fiind lovit in piept de o piatra aruncata de un suporter nervos. Pana la urma, spiritele s-au calmat dupa interventia presedintelui Marius Stan si a jandarmilor, care au inabusit revolta. Astfel, Poli a pierdut trei puncte pe teren propriu si a intrat din nou in hora retrogradarii, avand insa in continuare mari sanse sa evite caderea in Divizia B. Mai grav este insa ca iesenii ar putea avea terenul suspendat pentru etapa viitoare, in deplasarea de la Bacau, Popa neputand conta nici pe jucatorii Branet, Toma, Pirvu si Onofras. Declaratii la finalul meciului Gheorghe Nichita, presedinte Consiliul de Administratie Politehnica: "Stupid. Acesta este singurul cuvant care imi vine in minte, Am pierdut astazi (sambata - n.r.) un meci pe care l-am avut in mana intr-un mod realmente stupid. De zece ori stupid. De la numarul ocaziilor pe care le-am ratat cu seninatate in primul act si pana la golul inscris de Chihaia in ultimul minut la o accidentare stupida a lui Pirvu. Asta este, am pierdut si acum intram din nou in hora retrogradarii. Daca luam macar un punct cred ca ne puteam considera aproape salvati, asa mai avem destul de lucru. Nu cred ca putem acuza in mod expres brigada de arbitri, poate doar maniera lui Corpodean, dar atat si nimic mai mult". Roberto Landi, antrenor FC National: "A fost un meci greu pentru noi, care s-a terminat foarte bine in cele din urma. Il inteleg si pe colegul Popa, care a cedat nervos inainte de finalul partidei si trebuie sa recunosc ca un rezultat de egalitate era mai echitabil. Noi am venit sa jucam la Iasi si am facut un meci bun in repriza a doua. E drept ca daca Poli mai inscria o data in debutul meciului, cand a avut destule ocazii clare, altfel s-ar fi scris istoria acestei partide. Cred ca arbitrajul lui Corpodean a fost corect, chiar daca noi am mai avut probleme cu el, in urma cu cateva etape, la Brasov. Mi-a placut agresivitatea jucatorilor ieseni si cred ca Poli nu va avea probleme sa se salveze de la retrogradare". Ionut Popa, antrenor Politehnica Iasi: "Imi pare rau ca am pierdut acest meci. E pacat, pentru ca baietii au jucat foarte bine in multe momente. Nu trebuia sa fim atat de nervosi insa, pentru ca numai noi aveam de pierdut. I-am si certat in vestiar pentru anumite excese de nervozitate in timpul partidei. Nu pot sa-l acuz pe Corpodean de ceva anume, cred ca a prins si el o zi slaba si cred ca nici Craciunescu nu mai are arbitri pe care sa-i delege la meciurile importante. Ma bucur macar ca am pierdut in urma unui joc bun facut de noi si-mi pare extrem de rau pentru acest public fantastic care ne-a sustinut pana in ultimul moment. Suntem barbati si trebuie sa luptam pana la capat ". Alejandro Gavatorta, autorul golului Politehnicii: "Imi pare rau ca am pierdut un meci pe care l-am avut in mana. Am avut mult ghinion astazi si asta ne-a costat in finalul jocului. De mult nu ni s-a mai intamplat sa avem atata ghinion intr-un singur meci si de aceea am pierdut astazi un punct pe care cred eu ca-l meritam. Am jucat totusi bine. Ma bucur ca am reusit sa inscriu un gol, care insa nu a avut nici o importanta pentru noi. Mai bine nu mai inscriam eu si castigam". Florin BRIAUR

Page time :0.1383 (s) | 24 queries | Mysql time :0.017321 (s)