Gimnasta Larisa Iordache s-a calificat la Jocurile Olimpice de la Tokyo

Publicat: 21 apr. 2021
Larisa Iordache s-a calificat duminică în finala de la bârnă la Jocurile Olimpice 2020

Gimnasta Larisa Iordache s-a calificat, miercuri, la JO de la Tokyo, de pe al doilea loc calificant disponibil la individual-compus, la CE de la Basel, arată News.ro. Cu un total de 54.698 puncte, Iordache a ocupat locul 4 în calificări, după trei rusoaice, şi a obţinut calificarea la Tokyo. Iordache s-a calificat deoarece dintre cele trei rusoaice doar una va merge la JO de la Tokyo.

În calificările de miercuri, Larisa Iordache a fost notată astfel: Larisa Iordache – bârnă 13.466, sol 13.400, sărituri 14.366, paralele 13.466. Total, 54.698 puncte, cu care s-a clasat pe locul 4. În finalele pe aparate, Iordache va concura la individual-compus (locul 4), bârnă (locul 1) şi la sol (6).

CE de la Basel a adunat la start peste 110 gimnaşti din 32 de ţări. Două locuri la feminin şi două la masculin sunt disponibile pentru JO de la Tokyo. Larisa Iordache a ocupat unul din ele, pentru că din partea Rusiei, care a clasat gimnaste pe locurile 1-3 în calificările de miercuri (Melnikova 55.991 puncte, Listunova – 55.465, Urazova – 55.299), doar una va merge la JO.

Calificarea Larisei Iordache la JO a fost confirmată şi de COSR, pe contulu său de Facebook. Conform regulamentului, la JO de la Tokyo ajung sportivele clasate pe primele două locuri în calificări la individual-compus, care nu au obţinut anterior ”biletele” la Olimpiadă.

România mai are doi gimnaşti calificaţi anterior la Jocurile Olimpice: Marian Drăgulescu şi Maria Holbură.

Un număr de 16 medalii, din care şase de aur, a câştigat Larisa Iordache la Campionatele Europene, ultimele patru (două de aur şi două de argint), în decembrie 2020, la Mersin, la prima sa competiţie internaţională, după accidentarea din 2017 şi infectarea cu Covid-19.