Gloria Bistrita a obtinut prima victorie in noul sezon

2 August 2008
747 Vizualizari | 0 Comentarii
BORNESCU
Dupa ce au invins cu scorul de 2-0 pe Poli Iasi in primul joc al sezonului, fotbalistii Universitatii Craiova s-au impiedicat pe terenul Gloriei Bistrita. Elevii lui Ioan Ovidiu Sabau n-au mai repetat meciul dezastruos din prima etapa, cand au pierdut in fata Rapidului, si s-au impus in fata celor de la Universitatea Craiova pe teren propriu, cu scorul de 2-0, marcatori fiind Hora (`58) si Mitchell (`65), in urma unui autogol. Daca in prima repriza jocul s-a disputat in nota de prudenta a ambelor echipe, nici una dintre combatante nelasand spatii pentru combinatiile adversarilor, repriza secunda a aratat mai mult fotbal, asta si datorita deschiderii scorului de catre gazde. Din prima parte a meciului se pot retine doar ocazia lui Wobay, din minutul 13, cand cu o executie gresita a fost aproape de a marca si ocazia uriasa a lui Baird (`35), care a sutat in picioarele lui Tatarusanu. Ocaziile oltenilor din prima repriza s-au razbunat in mitanul secund.

Mai intai Miclaus (`48), intrat la pauza, a testat vigilenta lui Bornescu, dar lovitura sa de cap a trecut alaturi. Deschiderea scorului a venit in minutul 58, din lovitura libera Ioan Hora trimitand direct in poarta lui Bornescu, dupa ce a depasit in zbor toti jucatorii aflati in careu. Golul al doilea a venit in minutul 62, de aceasta data fiind vorba despre un autogol. Miclaus a patruns pe partea stanga, a centrat in careu, dar Mitchell a intervenit nefericit si a deviat mingea in poarta lui Bornescu, acesta nemaiavand cum sa intervina, relateaza site-ul www.onlinesport.ro. Fortati de dezavantajul de pe tabela, oltenii au iesit la joc, insa nu au reusit mare lucru la poarta lui Tatarusanu. In schimb, s-au lasat descoperiti in defensiva, oferind ocazia gazdelor sa preseze careul lui Bornescu. Diogo s-a aflat de doua ori consecutiv in fata primului sau gol in tricoul Gloriei, dar in minutul 84 s-a opus bara din dreapta portii lui Bornescu, iar dupa doar 4 minute, portarul oltean a scos o minge de pe fruntea portughezului, salvandu-si echipa de la un dezastru de proportii.

Page time :0.1263 (s) | 22 queries | Mysql time :0.012702 (s)