Gloria Bistrita evadeaza din zona retrogradarii

8 Martie 2010
556 Vizualizari | 0 Comentarii
Cu o dubla reusita in minutele 32 si 78, atacantul brazilian Moraes s-a dovedit a fi jucatorul decisiv pentru Gloria Bistrita in partida cu Astra Ploiesti, desfasurata, sambata, in cadrul etapei a 20-a din Liga 1, scor 3-1. Diego Silva a egalat pentru ploiesteni in repriza secunda, iar Mihalache si-a ingropat echipa cu un autogol pe finalul meciului. In pofida timpului friguros si a ninsorii cele doua echipe au facut o buna propaganda fotbalului, demonstrand ca pot exista meciuri de calitate chiar daca protagonistele se lupta pentru evitarea retrogradarii. Bistritenii au inceput cu o viteza superioara, Coroian trecand pe langa deschiderea scorului in minutul 13, cand nu l-a putut invinge pe Miron din sase metri. Astra a raspuns 14 minute mai tarziu prin japonezul Takayuki, a carui lovitura de cap din centrarea lui Ganea s-a oprit in bratele lui Albut aflat pe centrul portii. Deschiderea scorului s-a produs in minutul 32, cand brazilianul Moraes a scuturat plasa portii ploiestene cu un sut superb de la 20 metri. La reluare Astra inceput mai bine, punanand presiune la poarta lui Albut. Primul care si-a incercat sutul a fost mijlocasul de banda Stratila, dar mingea a trecut putin pe langa poarta. In minutul 57 portarul bistritean Albut a avut o dubla interventie la suturile lui Stan si Liviu Ganea, pentru ca un minut mai tarziu golgeterul imprumutat de la Dinamo sa fie din nou blocat in extremis de aparatorul buturilor Gloriei. Astra a restabilit egalitatea pe tabela in minutul 65, cand Gheorghe a recuperat mingea in jumatatea adversa, dupa o eroare a lui Ze Rui, si Diego Silva a reluat cu capul din interiorul careului fara speranta de aceasta data pentru Albut. Momentul decisiv al meciului s-a produs in minutul 75, cand fundasul ploiestean Mihalache a deviat in propria poarta centrarea lui Hora de pe dreapta. Profitand de momentele mai putin bune din apararea Astrei, gazdele au fortat in ofensiva si acelasi Moraes a reluat spectaculos cu capul in minutul 78 pentru un 3-1 care ofera Gloriei o importanta gura de oxigen in lupta pentru evitarea retrogradarii.

Gloria Bistrita: 22. Albut - 20. Homei, 3. Ciuca, 4. V. Nastase (18. Frasinescu '76), 15. Latovlevici - 6. A. Muresan - 30. Bajenaru, 2. C. Petre (24. Hora '58), 11. Ze Rui (9. Keita '65) - 7. Coroian, 10. Moraes. Antrenor: Marius Sumudica.

Astra: 82. Miron - 4. Mihalache, 5. Rohat, 23. Mendez, 6. Kruchovsky (17. V. Sandu '46) - 18. Stratila, 16. V. Gheorghe (25. Gusev '81), 8. Seto, 20. A. Stan (7. Paulinho '66) - 19. L. Ganea, 9. D. Silva. Antrenor: Nicolo Napoli.

Page time :0.1272 (s) | 22 queries | Mysql time :0.019268 (s)