Goluri multe pe "Nena-Constructorul"

15 Aprilie 2002
1028 Vizualizari | 0 Comentarii
Disputa intre frati

•RATC CFR Moldova Iasi - Poli Unirea Iasi 1-4 (1-0) •Dupa pauza, oaspetii s-au dezlantuit, iar mijlocasul Marta a inscris 3 goluri, repetand performanta din meciul contra barladenilor •Pe teren au evoluat si doua perechi de frati: Costel si Adrian Ilie, Petru si Mihai Dragoi

Intr-un derby local, pe stadionul "Nena-Constructorul" din cartierul Alexandru cel Bun, in fata a peste 1.200 spectatori, gazdele de la RATC CFR Moldova Iasi s-au confruntat cu Poli Unirea Iasi, oaspetii luptand pentru promovarea in Divizia B. Surprinzator, prima repriza s-a incheiat in avantajul transportatorilor, cei care au deschis tabela prin Feraru, in min. 17, la o grava greseala a fundasului Adrian Ilie, cel care a dorit sa trimita cu capul, la propriul portar, de la 35 de metri de poarta sa, dar a gafat executia (1-0). Pana la gol, in min. 8, Agape a executat bine o lovitura libera de la 18 metri, dar portarul Mihalache a respins balonul in extremis, iar doua minute mai tarziu (10'), de data aceasta la poarta lui Comisu, in urma unei centrari efectuate de Dinu Sanmartean, Dobrea trimite cu pamantul, din 4 metri, dar balonul loveste bara transversala a portii gazdelor. Dupa golul incasat in min. 17, jucatorii din Copou domina copios ostilitatile, dar Marta (27' si 34') si Dobrea (32') rateaza egalarea pe tabela de marcaj. In pauza, dupa ce gazdele au fost fluierate copios de "fanii" din tribunele arenei de pe malurile Bahluiului, jucatorii de la RATC CFR Moldova refuza sa se duca initial la vestiare, antrenorul Dan Cananau declarand la finalul jocului ca, in acest fel, echipa sa a fost ferita de... unii factori externi fotbalului.
In repriza secunda, Poli Unirea isi aduce aminte de faptul ca este totusi lidera Seriei I a Diviziei C si golurile curg unul dupa altul in poarta nefericitului Comisu, cel care a aparat insa excelent in primele 45 de minute. In min. 46, Misu Dragoi da un "lob" peste apararea transportatorilor, Marta preia balonul si inscrie in coltul scurt (1-1). Dupa cateva secunde, in min. 47, ex-suceveanul Remus Marta pleaca singur de la 30 metri spre poarta adversa, il dribleaza pe Voicu si inscrie plasat, pe jos, pe langa Comisu (1-2). In min. 64, acelasi Misu Dragoi paseaza pe centru spre acelasi Marta si ultimul mentionat reuseste "hatt-trick"-ul, cu un sut plasat, din 12 metri, repetand astfel performanta din partida contra barladenilor de la Rulmentul, din urma cu cateva runde (1-3). Pana la finalul partidei, oaspetii domina copios si reusesc un nou gol in min. 78, de data aceasta prin Dobrea, dupa un schimb de pase cu Ancuta si un sut plasat din 8 metri (1-4). Ultima ocazie de gol apartine tot oaspetilor, dar noul intrat Serbanoiu rateaza din fata portii lui Comisu, in min. 88. Asadar, RATC CFR Moldova - Poli Unirea 1-4 (1-0) si studentii din Copou fac un nou pas spre liga a doua. De remarcat ca tanarul arbitru focsanean Marius Martis (28 ani) a condus foarte bine pe toata durata partidei, el fiind ajutat de asistentii si concitadinii Iulian Bastiurea si Danut Dumitru. Observatorul meciului a fost suceveanul Gheorghe Boghian. Au evoluat urmatoarele formatii:
- RATC CFR Moldova Iasi: Comisu - Tudorache, Costel Ilie, Voicu, Petrica Dragoi (Maxim 47'), Varlan - Padurariu, Agape (Luiuz 48'), Ilade - Feraru (Boghean 79'), Murgu. Antrenori: Dan Cananau si Dorel Stafie.
- Poli Unirea Iasi: Mihalache - Ancuta, Petrache, Marcel Rus, Adrian Ilie, Dinu Sanmartean (Florin Dan 19') - Cristea, Mihai Dragoi (Cruceanu 85'), Marta - Dobrea, Brighiu (Serbanoiu 59'). Manager general: Vasile Simionas. Antrenori: Adrian Kereszy si Gelu Paveliuc.
Sa mai remarcam ca pe terenul disputei au evoluat si doua perechi de frati: Ilie (Costel la gazde, Adi la oaspeti) si Dragoi (Petrica la gazde, Misu la oaspeti). Cum s-ar spune, a fost un meci intre frati.