Grecii au barat drumul ibericilor spre sferturi

17 Iunie 2004
952 Vizualizari | 0 Comentarii
•Spania - Grecia 1-1 (1-0), in a treia partida a grupei A, desfasurata aseara la Porto •Daca invingeau Grecia, spaniolii se puteau considera calificati in sferturile de finala •In acest moment, Spania mai are de disputat un joc impotriva tarii gazda, Portugalia, si ea in mare cautare de puncte

Caseta tehnica a jocului:

Spania - Grecia 1-1 (1-0)
Marcatori: Morientes ('28)/Charisteas ('66)
Formatii: Spania: Casillas - Puyol, Helguera, Marchena, Raul Bravo - Etaeberria ('46 Joaquin), Albelda, Baraja, Vicente - Morientes ('65 Valeron), Raul ('80 Torres). Antrenor Inaki Saez.
Grecia: Nikopolidis - Seitaridis, Dellas, Kapsis, Fyssas - Giannakopoulos ('49 Nikolaidis), Zagorakis, Karagounis (53 Tsartas), Katsouranis - Charisteas, Vryzas. Antrenor: Otto Rehhagel
Cartonase galbene: Marchena, Ivan Helguera/Katsouranis, Giannakopoulos, Karagounis, Zagorakis
Stadion: Do Bessa - Porto
Spectatori: 30.000
Arbitri: Lubos Michel, Igor Sramka, Martin Balko (toti din Slovacia)
Jucatorul meciului: Charisteas

Profitand si de faptul ca face parte din grupa A, prima dintre cele patru grupe de la EURO 2004, nationala Spaniei ar fi avut sansa de a fi prima selectionata calificata in sferturile de finala de la Campionatul European. In meciul de aseara insa, elevii antrenorului Inaki Saez nu au putut depasi selectionata Greciei, una excelent asezata in teren de strategul Rehhagel. Surprinzator, grecii au inceput bine jocul, mizand totul pe cartea atacului fara complexe in fata reputatilor jucatori spanioli. In minutul 18, Spania putea profita de o gafa a grecilor, dar defensiva lui Rehhagel a respins actiunea creata pe partea dreapta a atacului de cuplul Morientes - Etaeberia. Desi la inceputul partidei grecii au parut ca vor juca la victorie, treptat jucatorii tehnicianului german Otto Rehhagel au facut pasul inapoi, cedand initiativa lui Raul si compania. Prima mare ocazie a partidei ii apartine lui Helguera, care, dupa o centrare a lui Vicente, a ramas singur cu portarul Nikopolidis, dar a reluat total aiurea, in afara spatiului portii elene. Patru minute mai tarziu, fostul cuplu de atac al Realului din Madrid, Raul - Morinetes, isi face datoria si inscrie primul gol al meciului. Kapsis a pasat inapoi, Raul a interceptat si i-a pasat superb cu calcaiul lui Morientes, care, dupa ce l-a driblat pe Dellas, l-a executat cu sange rece pe Nikopolidis. Singura ocazie a grecilor pe parcursul primei reprize, una saraca in faze de poarta, ii apartine lui Karagounis, care a sutat in Marchena, balonul a revenit la Fysas, dar sutul acestuia a gresit tinta.

Revenirea grecilor

In repriza secunda insa, grecii si-au amintit ca meciul cu Portugalia a trecut si au pornit la atac, creand presiune la poarta lui Casillas. La trei minute de la reluare, Zagorakis a sutat violent, dar mingea a lovit stalpul care sustine plasa portii iberice. Spaniolii puteau transa disputa in minutul 51, dar Kapsis a respins in ultima clipa lovitura de cap a lui Morientes. In minutul 63, acelasi Morientes a fost la un pas sa impinga in poarta o centrare venita de pe partea dreapta de la Joaquin, dar Dellas a respins in corner. Patru minute mai tarziu, Grecia restabileste egalitatea pe tabela de marcaj, dupa ce Charisteas a trimis printre picioarele lui Casillas, dupa o excelenta pasa in diagonala a lui Tsartas. Simtind cum le scapa victoria printre degete, jucatorii spanioli au asediat poarta lui Nikopolidis. In minutul 73, Raul a sutat, putin pe langa poarta grecilor, dintr-o pozitie favorabila. Trei minute mai tarziu, Joaquin a executat o lovitura de colt de pe partea dreapta, in sensul de atac al spaniolilor, Ivan Helguera a trimis cu capul din sapte metri, dar portarul elen a avut un reflex de senzatie. Pe masura trecerii timpului, grecii s-au retras pe doua linii in aparare, in incercarea lor disperata de a mentine scorul stabilit de atacantul lui Werder Bremen, Charisteas, in minutul 67. Spaniolii au dominat, copios pe alocuri, dar nu au reusit sa desfaca lacatul apararii elene, excelent coordonata de pe margine de neamtul Rehhagel. Astfel, Spania rateaza sansa de a fi prima formatie calificata in sferturile de finala de la Euro 2004.

Page time :0.1432 (s) | 22 queries | Mysql time :0.030589 (s)